Nem tudják eladni, ezért több millió tonna friss árut semmisítenek meg
Nem kell már annyi friss áru az amerikaiaknak, mint a járvány előtt. Félmillió tonna hagyma, napi 14 millió liter tej, és heti 750 ezer tojás egyetlen csirketelepen. Ezek a kiragadott példák a koronavírus miatt válságba jutó mezőgazdaság veszteségei csak az Amerikai Egyesült Államokban. Az amerikai mezőgazdaság legnagyobb felvevőpiaca ugyanis eddig az éttermi fogyasztás és a közétkeztetés volt. Az iskolák, menzák teljes és a vendéglátóhelyek nagy részének bezárásával viszont nem úgy fogynak a termények, ahogy korábban.
A Qubit írta meg, hogy az amerikai vevők a COVID-19 járvány kitörése után megrohamozták a boltokat. Márciusban főként tartós élelmiszereket, vécépapírt és lisztet kerestek, de a tej is jól fogyott. Azonban ez mégsem segít azokon a gazdálkodókon, akik eddig a termésük felét éttermeknek és közintézményeknek adták el. Az export sem megoldás, a nemzetközi kereslet ugyanis ugyanúgy megcsappant, mint az amerikai. A szállítás, a csomagolás és a feldolgozás költségei miatt ráadásul a feldolgozóipar is gondban van. Tejből például nincs, aki a lakosság számára is megfelelő kiszerelésben sajtot készítene.
A hagymát, a káposztát és a babot beszántják vagy komposztálják, a tejet viszont kiöntik a termelők. Ez utóbbi viszont a halak tömeges pusztulásával járhat, és a termőtalajnak sem tesz jót. A cikk szerint az Amerikai Egyesült Államokban termelt tej 5 százalékát öntik ki, de ha a lezárások még hónapokig elhúzódnak, ez az arány akár a 10 százalék környékére is felkúszhat.
Hirdetés
A jótékonyság sem megoldás
Sok gazdálkodó ajánlotta fel a feleslegessé vált készleteit jótékony célra. Ám a rászorulóknak segítő szervezetek befogadóképessége is véges. Nincs elegendő hűtőgép és önkéntes a termények elraktározására. Mindez ráadásul annak ellenére, hogy igény volna a felajánlásra. Az amerikai élelmiszerbankoknál tömött sorok állnak, ahogy a munkanélküliség aránya egyre nő. A cikk szerint megoldást jelenthetne a problémára, ha a feldolgozóipar változtatna a kiszereléseken. Ez viszont nagyon sokba kerül, a gyárak pedig inkább kivárnak. Matt Gould tejipari gazdasági elemző szerint a cégek arra számítanak, hogy előbb, vagy utóbb visszatér az éttermi felvevőpiac, és minden mehet tovább a régi módon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés