Organikus gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, biogazdálkodás… sokan sokféleképpen nevezik a mai szemlélet szerint modern felfogású gazdálkodást, pedig régen is biogazdálkodást folytattak a gazdák, még ha nem is tudtak róla. Mit jelentenek ezek a termesztési formák a gyakorlatban?

A mezőgazdaság az emberiséggel egyidős. Már őseink is művelték a földet, termesztettek növényeket, bio módon, ökológiai szemlélettel, csak ezt ők nem így hívták. A mezőgazdaság drasztikus változása az ipari forradalom után indult meg. Ezt követően a gépek segítségével az emberek minél több terménye előállítását tűzték ki célul egységnyi területre vetítve. Ez az intenzív termesztés nem tesz jót a termőföldnek, sok kémiai úton előállított szer kerül így a talajba, amelyek túlzott használata akár negatívan is hathat környezetünkre.

Gondoljunk csak a vízkészletek fokozatos elszennyezésére. Ehhez köze van a műtrágyáknak, a növényvédő szereknek, a rovarölő szereknek is, nem is kis mértékben. Az ezekkel a szerekkel esetlegesen a talajba juttatott, káros szermaradékok jelentősen szennyezik a talajvizet és a felszíni, valamint a felszín alatti édesvíz-készleteket, ezzel pedig az emberiség jövője is veszélybe kerülhet.

A folyók mentén folytatott mezőgazdasági tevékenységgel nem megfelelő odafigyelés esetén akár óriási károkat is lehet okozni az ivóvízkészletekben
 

Az ökológiai gazdálkodás hívei éppen a mértéktelen vegyszerhasználat ellen szállnak harcba és ezzel együtt a termőföldek minőségének javítását is célul tűzték ki.

A növénytermesztéshez szükség van különböző tápanyagokra (foszfor, nitrogén, kálium), melyeket a modern mezőgazdaságban kémiai úton előállított műtrágyákkal juttatnak a földbe a gazdálkodók. Ökológiai gazdálkodás során a műtrágyákat szerves trágyával, vagy éppen zöldtrágyanövények termesztésével és azok talajba forgatásával helyettesítik a gazdák. Jó példának számítanak a zöldtrágya növényekre a rizóba baktériumokkal szimbiózisban élő hüvelyes növények. Ezek talajba forgatásával jelentősen növelni lehet a termőföld nitrogénellátottságát.

Az intenzív mezőgazdálkodás a gyomok totális kiirtására törekszik vegyszeres kezeléssel. Az ökogazdálkodás ezzel szemben a gyomok mennyiségének csökkentését, valamint elnyomását tartja szem előtt. Ezt a termesztett növények folyamatos rotációjával (vetésforgó), fedőnövények ültetésével és mechanikus gyomirtással próbálják elérni az ilyen módon gazdálkodók.

Vegyszerek helyett mechanikai gyomirtás - ez az ökológiai gazdálkodás egyik alapja
 

A megjelenő kórokozók, kártevők ellen is sikeresen alkalmazzák az ökogazdák a növények rotációját, de a monokultúra kerülésével is nagymértékben meg lehet akadályozni a kártevők túlzott felszaporodását. Végső esetben természetesen vannak a biogazdálkodásban is engedélyezett rovarölő szerek, de ezek használata csak igen ritkán indokolt.

És végül: sokan azért ellenzik a biogazdálkodást, mert szerintük kevésbé gazdaságos, mint az intenzív termesztés. Kutatások bizonyították, hogy a biogazdálkodás az intenzív gazdálkodásban megtermelt mennyiség 90-95 százalékára képes úgy, hogy a trágyázási költés fele akkora, a gyomirtási költség pedig 97 százalékkal kisebb, mint az intenzív gazdálkodás esetében. Tisztán látszik tehát, hogy a biogazdálkodás semmivel sem gazdaságtalanabb, mint az intenzív mezőgazdaság.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás