A meleg, a gyakori csapadék, a növekvő aljnövényzet kedvez a csigák támadásának. Közben a kertek ágyásaiban egyre szaporodó lehetséges táplálékmennyiség is bővül. A csigák tarolnak, de azért tehetünk ellenük.

Habár az őshonos csigák – házasak és meztelenek egyaránt – éppen elég veszélyt je­­lentenek a kiskertek tulajdonosainak, ezekhez több új jövevényfaj is csatlakozott. Az egyikkel már kénytelenek vagyunk 1985 óta együtt élni: ekkor találták meg az első spanyol meztelen csigát hazánkban.

Mit tehetünk a csigák ellen? A legjobb az lenne, ha valamennyi kertben lenne néhány kacsa. Szinte minden „csigaügyben járatos” írás az indiai futókacsát ajánlja (Fotó: Pixabay)

A spanyol meztelen csigák terjeszkedése azóta töretlen, régen átlépte a Duna vonalát, már az Alföld déli részén sem ismeretlen. Igen szapora, elég nagyra nő, szinte mindenevő faj. Akinek a kertjében felszaporodott, már tudja, mekkora kárt képes okozni, s milyen nehéz ellene védekezni.

Új faj érkezett

Az elmúlt időszakban egy új faj is érkezett hazánkba: néhány hónapja írták le a zöld nyekergő csigát (Cantareus apertus). Ez 2-3 centis meszes házat növesztő, francia területről származó állat. Budapesten találtak rá elsőként. Hogy mennyire fog elterjedni, még nem tudjuk, így azt sem, mekkora kárt tehet.

Mit tehetünk a csigák ellen? A legjobb az lenne, ha valamennyi kertben lenne néhány kacsa. Szinte minden „csigaügyben járatos” írás az indiai futókacsát ajánlja.

Legalább ilyen hatékony azonban a hazai baromfiólakban évtizedek óta fellelhető néma kacsa vagy másik ne­vén pézsmaréce. Ez a madár – akár csőrével a földet túrva – nem csak a meztelen csigákra vadászik, de pillanatok alatt a 2-3 centis házas csigákat is egyben lenyeli. A növényeinkre kell csak vigyáznunk, azaz érdemes az ágyásokat félméteres hálóval lekeríteni.

Aki eddig a legelterjedtebb hatóanyagot tartalmazó csigaölő szereket használta, júliustól le kell mondania róluk – figyelmeztet a szabadfold.hu írása. Az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) rendelete nyomán ugyanis a metaldehid hatóanyagot tartalmazó csigaölő készítményeket csak azok vehetik meg és használhatják, akik rendelkeznek zöld könyvvel.

A szabad forgalomból kivonják a metaldehidet tartalmazó készítményeket, mert az ECHA azt vélelmezi, hogy e hatóanyag károsítja az emberi termékenységet.

Tök-, dinnye-, banánhéj, söröspalack

A kiskerttulajdonosok többsége azonban a II. fokozatú növényvédő szereket nem vásárolhatja meg, nem használhatja. Vannak más szerek is a csigák ellen, de a hatékonyságuk nem olyan, mint az említetteké, és nem is terjedtek el.

Csapdázni is érdemes: erre jól megfelel a tök-, dinnye-, banánhéj, a söröspalack. Ezeket azonban hasznos naponta többször megnézni, üríteni, a befogott állatokat elpusztítani.                                                                                                                                                                                                          

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás