Nem várt helyen okoz galibát, hogy augusztusban nem volt tőzsdei búzaár
Módosítaniuk kell a földhaszonbérleti szerződéseiket a piaci szereplőknek, ha a haszonbérleti díjak meghatározását a tőzsdei búzaár augusztusi átlagához kötötték. Az ok, hogy a tőzsde nem adott ki tájékoztatást az augusztusi átlagárról, mert nem volt elegendő kötés.
Ez akár perekhez is vezethet, ha a szerződő felek a bérleti díjak megállapításához nem tudnak megegyezni, és más módszert választani a tőzsdei ár helyett. A piaci szereplőknek közös megegyezéssel kell módosítaniuk földhaszonbérleti megállapodásaikat, ha az idei haszonbérleti díjak meghatározását a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) augusztusi búzapiaci átlagárához kötötték.
Tőzsdei búzaár nélkül kavarodás lehet
Peres ügyekhez vezethet a földpiacon, hogy a budapesti tőzsde az idén nem tett közzé tájékoztatást az augusztusi gabonapiaci átlagárról – közölte a Földművelésügyi Minisztérium állásfoglalására hivatkozva az Agrárszektor oldal.
Hirdetés
A földtulajdonosok és bérlők között általános gyakorlat, hogy szerződéseikben nem előre rögzített árat határoznak meg. Ehelyett a konkrét haszonbér kiszámítását meghatározott mennyiségű termény (alapvetően búza) tőzsdei árából végzik. Az éves haszonbér kiszámításának alapja pedig éppen az augusztusi tőzsdei átlagár. Ezért a haszonbérleti megállapodások nagy részét érintheti, hogy az idén ilyet nem tettek közzé.
A tőzsdei ár hiánya ugyanakkor nem okozhatja a haszonbérleti szerződések teljes ellehetetlenülését. Ennek oka, hogy az egyik félnek sem felróható „külső körülmény" nem jelent szerződésszegést. Továbbá a felek a megállapodások teljesítésekor kötelesek egymással együttműködni. Ez a kötelezettség kiterjed arra az esetre is, amikor eredeti szándékuk valamilyen ok miatt már nem teljesíthető. Ilyenkor a minisztérium szerint olyan megoldást kell találniuk, amely eredeti szándékukhoz legközelebb áll, illetve kölcsönös elfogadásával eleget tehetnek a szerződésekben foglaltaknak.
Ez azt jelenti, hogy a feleknek az augusztusi tőzsdei ár hiánya miatt közös megegyezéssel kell módosítaniuk a megállapodásaikat. Amennyiben nem tudnak megegyezni, bíróságtól kérhetik a vita eldöntését és a valós haszonbér megállapítását.
A minisztérium közlése szerint a megegyezéskor a felek a tőzsdei ár heyett szabadon választhatnak a terményár-megállapító módszertanok között. Így a piaci ármeghatározás alapját képezheti a tárcához tartozó Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) árinformációs rendszere is, ami uniós módszertan alapján gyűjti a tényleges piaci folyamatokat megjelenítő adatokat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés