Nem vesszük és nem is esszük az almát
Kevesebb alma termett idén, mint tavaly. Összesen 480-500 ezer tonnát szedhetnek le a gazdák a fáikról, míg 2015-ben a termés mennyisége elérte az 520 ezer tonnát. Ebből azt várták a termelők, hogy végre jó áron tudnak túladni a termésükön, ez azonban nagyon nem így alakult.
A minőséggel is akadnak problémák, jóval több ipari almát szednek a termelők, mint szoktak, ez azonban óriási bevételkiesést eredményezhet nekik. A léalma felvásárlási ára ugyanis padlón van jelenleg, 17-18 forintot kínálnak érte a felvásárlók. Visszatekintve: tavaly kilónként 23-24 forintról indult a léalma ára és szezon végére 36 forintig kúszott fel.
A nyomott árak oka egyszerű: tele van a piac almasűrítménnyel Európában. Emiatt a nagyobb sűrítményfelvásárlók nem veszik a friss terményből készült termékeket, ezért a feldolgozók jelenleg a raktáraikba termelnek és bizonytalan, hogy mennyit tudnak majd a későbbiekben eladni.
Hirdetés
Az étkezési alma sem úgy fogy, ahogy kellene. A magyar piacot meghódítja a külföldi, olcsóbb alma, az árérzékeny fogyasztók pedig inkább azt vásárolják a minőségibb, ám drágább magyar termés helyett. Már aki vásárol… ugyanis jelenleg mindössze 12 kilogramm almát fogyasztunk el egy évben átlagosan fejenként, 30 évvel ezelőtt ez a szám még elérte a 20 kilogrammot. Látható, hogy csökken az érdeklődés az alma iránt, aminek nagyon egyszerű az oka: olyan széles gyümölcskínálattal találkozhatunk a bevásárlóközpontokban, hogy sokaknak már nem az alma jelenti a fő gyümölcsöt itthon, hanem például a narancs, vagy éppen a banán. Így megoszlik a kereslet a számtalan gyümölcs között, a magyar almatermelők pedig szépen hoppon maradnak.
Forrás: origo.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés