Nem vicc! Magról ültethet bárki a kertjében – szivacsot…
10 emberből 9-nek fogalma sincs arról, mi fán terem a luffaszivacs, holott szinte mindenki találkozott már vele. Gyakran biotermékek csomagolásában használják dekorációként. De ez a szivacs bizony zöldségből készült. Bár csomagolásán gyakran tengerparti környezetben, kagylók társaságában mutatják, a luffáknak semmi közük a tengeri szivacsokhoz. Ez bizony egy kiszáradt tökfajta rostos húsa – ami bárkinek a kertjében megterem.
Fiatalon remek sütnivaló zöldség, megszárítva pedig elsőosztályú mosogatószivacs készíthető belőle. Ez a luffatök, ami bár Ázsiában őshonos, nálunk is remekül megél, és terem is szépen a háztáji kertekben.
A luffa a lopótök nemzetségébe tartozó, hidegre érzékeny szivacstök (Luffa cylindrica), Afrikában és Ázsiában őshonos. A trópusokon és szubtrópusokon sokfelé termesztik. Egyéves lágyszárú, jellegzetes kúszónövény. Nagy, ragyogó-sárga porzós virágai csoportosan fejlődnek. A női virágok külleme jelentéktelen, és egyesével fejlődnek a növényen. Hosszú, uborka alakú terméseinek belsejében szivacsszerű edénynyaláb-hálózat van. Ez használható ki, ha szivacs készül belőle – írja a www.hellovidek.hu.
Hirdetés
.Első és legfontosabb: a magszerzés
A maghoz egyre könnyebb hozzájutni, ismerőstől akár ingyen is. Ha másképp nem, található most már gazdaboltokban, mezőgazdasági boltokban is luffamag.
A növény melegkedvelő, vízigényes futónövény. Ha beáztatják a magját, hamarabb kikel. A luffák szeretik a napsütést és a nedves talajt, rengeteg komposzttal vagy jól rothadt trágyával dúsítva. Úgy termesztik őket, mint egy téli vagy kemény héjú tököt.
Töktársaikhoz hasonlóan hosszú időszakra van szüksége az éréshez (150-200 meleg napra), ezért érdemes már március közepén palántázni. Fagyos szentek után, május közepén pedig ki lehet ültetni a szabadba.
A talajtakaró fekete fólia vagy más, sötét színű mulcs segít távol tartani a gyomokat, melegíti a talajt. A luffának erős rácsozatra is szüksége van, amire felfuthat. Egy tő akár 9 méteres is lehet, olyan állványra van szükség, amely a nehéz terméseket jól megtartja. Ezért több alátámasztási pontot is készítsünk. A növekedés irányát mi is megszabhatjuk, ha gyengéden a kacsokat a megfelelő helyre igazítjuk, a támasztékra tekerjük. A termős virágok vastag, zömök szárúak, és a megporzást követően lassan termést érlelnek.
Betakarítás
Hagyjuk a terméseket, ameddig csak lehet a kacson lógni, hogy a szivacs rostjai maximálisan kifejlődjenek. De a késő őszi fagyok előtt már mindenképpen, kocsánnyal együtt szedjük le, és szellős helyen, felfüggesztve szárítsuk. Azokat a gyümölcsöket, amelyek nem érlelődnek elég kemény rostokkal ahhoz, hogy jó szivacs készüljön belőlük, a legjobb a komposztba dobni.
Ha luffatökökből szivacsot szeretnénk készíteni, hagyjuk, hogy elsorvadjanak a kacsokon. Érettek és szedésre készek akkor lesznek, amikor a termés zöldes héja sötétsárgává vagy barnává válik, és a külső héja elkezd elválni a belső rostoktól. Október-november környékén a tökök már biztosan beérnek, kicsit megsárgulnak, kongóbbá válnak.
Miután a héját egy kés segítségével eltávolítottuk, rázzuk ki a magokat (terítsük rá egy papírtörlőre, és néhány napig szobahőmérsékleten szárítsuk meg). Ezután vízben mossuk ki a nedveket a rostos szivacsból. Ha sötét foltokat látunk a rostokon, akkor a szivacsot (nem fehérítős) mosószerrel vagy ecettel kimoshatjuk, hogy egyenletesebb barnás színt kapjon.
Végül a kimosott szivacsokat szárítsuk meg a napon, közben gyakran forgassuk. A kiszáradt szivacsot tetszőleges méretekre darabolhatjuk, aztán vászontasakban tárolhatjuk, nehogy beporosodjon. Éveken át eltarthatóak így.
Luffaszivacsok használata
Szárazon kemény a váz, viszont amint nedvesség éri, felpuhul. Egyáltalán nem karcolja az edényeket, ellenben minden zsiradékot felszív, használat után pedig szépen kimosható.
A szakemberek azonban azt tanácsolják, hogy három-négy hétnél tovább a luffaszivacsot se használjuk. Élettartamát viszont tovább növelhetjük, ha hetente egyszer ecetes vízben külön is átmossuk.
Bőrradírnak sem utolsó
A luffatök fürdőszivaccsal kíméletesen masszírozhatod bőrödet, frissíthető a keringés. Szárazon érdes, kemény, de víz hatására azonnal puhává válik, így gyengéden, de hatékonyan tisztítja a bőrt. Használható narancsbőr felszámolására, természetes bőrradírként és arctisztítóként is.
Különböző ajándéktárgyak és mütyürök is készíthetők a szivacstök rostos, kiszárított terméséből. Szép és érdekes virágkötészeti alapanyag is. Házilag készíthető belőle luffapapucs és luffaszappan is.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés