Népszavazáson döntöttek a növényvédő szerek használatáról
Népszavazást tartottak a mesterséges növényvédő szerek teljes betiltásáról és az ivóvíz-minőségről június 13-án Svájcban. Egy népi kezdeményezés aláírói azt szerették volna elérni, hogy tiltsák be a szintetikus peszticidek használatát, és ne engedjenek be az országba olyan mezőgazdasági termékeket, amelyeket ilyen anyagokkal kezeltek. Álláspontjuk szerint ezek ugyanis veszélyt jelenthetnek az emberek egészségére. A szavazás eredménye az volt, hogy változatlanul hagyják a felhasználhatóságot az országban.
Amennyiben a svájciak nagyobb része igennel szavazott volna, akkor nem csak a termelőknek kellene organikus szerekre cserélni a szintetikus növényvédő szereket, hanem a kiskerttulajdonosoknak, a vasúti sínek és a közutak mentén dolgozóknak is más megoldás után kellene nézniük. Sőt, még fertőtlenítésre sem lehetne használni a mesterségesen előállított szereket a mezőgazdaságban, így például a boroshordók fertőtlenítésére sem.
Ezeket szerették volna elérni a kezdeményezéssel
Az átállásra 10 évük lett volna a felhasználóknak, a javaslat szerint ugyanis a tiltás 2031-ben lépne életbe. A kezdeményezők szerint ez nem jelentene nagy változást a helyi termelőknek, akiknek több mint fele eddig is természetes kártevőirtó szereket használ. Az lett volna a döntés gyakorlati jelentősége, hogy a Svájcba exportáló külföldi termelőket is ebbe az irányba terelné az új jogszabály.
Hirdetés
A szavazás eredménye azonban azt mutatta hogy a svájciak 60,56 százaléka nem támogatta az ötletet.
Az Euronews számolt be róla, hogy a svájci szövetségi kormány nem támogatja a javaslatot, mert álláspontjuk szerint az országban most is csak olyan szereket lehet használni, amelyek nem okoznak felesleges károkat az emberek, állatok, és az élővilág többi részének, így használatuk biztonságos. Svájcban a növényvédelemre 3 világcég termékeit használják: a svájci központú, de kínai tulajdonban álló Syngenta, valamint a német Bayer és a BASF gyárt ilyen termékeket. A Kínai Nemzeti Vegyiipari Vállalat tulajdonában álló Syngenta szerint egy ilyen döntés 40 százalékkal csökkentené a mezőgazdasági termelést, ami kevesebb helyi áruhoz, több importhoz és magasabb élelmiszerárakhoz vezetne. A szavazás részleteiről itt lehet bővebben olvasni.
A svájciak egy része évtizedek óta tart a vegyszerektől. Közel 35 éve, 1986. november 1-én tűz ütött ki a Sandoz vegyi üzemében a Rajna folyó melletti Basleban. Az üzemből kiszabaduló vegyszerek kiölték a halakat a folyókból, és hosszú éveken át nem éltek állatok a Rajnában, ennek hatása még most is látható a folyó mentén - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés