Nincs megállás, tovább nőtt a biogazdaságok területe Hollandiában
A legfrissebb adatok alapján 2022-ben 3,6%-kal, összesen 80 ezer hektárra nőtt a holland biogazdaságok területe. A Holland Statisztikai Hivatal jelentése szerint összesen 1951 biogazdaság működik jelenleg Hollandiában. A teljes mezőgazdasági terület 4,4%-án gazdálkodnak – ez valamivel több, mint 80 ezer hektárt jelent, ami 3,6%-os emelkedés a 2021-es adatokhoz képest. A közel 2000 biogazdaság egynegyede (477 vállalkozás) még nem fejezte be az átállást 2022 elején.
A FruitVeB számolt be róla, hogy a holland biogazdaságok több mint a negyede kertészet, negyede tejtermelő gazdaság, negyede pedig szántóföldi növénytermesztést folytat. Az újonnan átállt gazdaságok között a kertészetek száma viszonylag alacsony: 12,4%, míg a tavalyi évben a biotermesztésre átállt gazdaságok csaknem 30%-a tejtermelő, 23,7%-a pedig szántóföldi gazdaság volt.
Az ökológiai gazdálkodás szerepe egyre nagyobb a magyar agráriumban is
Napjainkban a klímaváltozás, az iparszerű mezőgazdasági termelés kedvezőtlen hatásai és az egészségügyi kockázatok növekedése miatt a gazdálkodás és a fogyasztás terén egyre fontosabbá válik a fenntarthatóság és a környezettudatosság. A biogazdálkodás részben mellőzi az iparszerűséget, és a természetes folyamatok visszaállítására, a megújuló energiaforrások felhasználásával a szerves anyagok körforgására törekszik - írta a KSH. Az ökológiai gazdálkodók a termesztett fajokat/fajtákat (tájfajták, őshonosak) a termőhelyi adottságoknak megfelelően választják ki, mivel kiemelt cél a biodiverzitás fenntartása, illetve növelése. A növényvédelemben biológiai eredetű szereket használnak, az állattenyésztésben semmiféle hormonális, gyógyszeres kezelést nem alkalmaznak, elutasítják a génmódosítást.
Hirdetés
Az ökológiai gazdálkodás a környezet és az ember közötti biológiai rendszer hosszú távú egyensúlyának megőrzését tartja szem előtt. Hazánkban 2019-ben 5136 mezőgazdasági termelő foglalkozott biogazdálkodással, 2,6-szor több, mint 2015-ben. A Vidékfejlesztési Program támogatásai révén az ökológiai gazdálkodásba bevont mezőgazdasági területek nagysága az elmúlt évtized végére elérte a 300 ezer hektárt. A biogazdálkodás hazai helyzetéről készített statisztikákat itt lehet elérni a KSH oldalán.
Az európai biohelyzet számairól
Európában a biogazdálkodást folytatók 15%-a, 419 ezer termelő található, számuk 2005 és 2018 között a globális átlagtól elmaradó mértékben, de így is 2,2-szeresére gyarapodott. Kontinensünkön a legtöbben Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban foglalkoznak ökológiai gazdálkodással.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés