A vezető burgonyatermelő országok szakmai szövetségeit összefogó Északnyugat-európai Burgonyatermesztők Alapítványának (NEPG) tagországaiban (Németország, Franciaország, Belgium és Hollandia) szakértők szerint a burgonyatermés 7–11 százalékkal csökkenhet az idén az előző évihez képest.

Az NEPG országokban a burgonya termőterülete 3,2 százalékkal 510,9 ezer hektárra nőtt a megfigyelt időszakban és 1,7 százalékkal haladta meg az 5 éves átlagot. A 2022-es rendkívül aszályos, hőhullámokkal járó nyár miatt azonban a burgonyatermés az NEPG országokban csökkent. Leginkább a belgiumi és a franciaországi gazdaságokat sújtotta az idei hőség. Franciaországban a Burgonyatermelők Országos Szövetsége (UNPT) szerint a 2022. évi burgonyatermés legalább 20 százalékkal lehet alacsonyabb az elmúlt húsz év átlagához képest.

Fotó: Pixabay, illusztráció

Németországban a Szövetségi Élelmezési és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL) szerint a burgonya
termőterülete 2022-ben 8000 hektárral 266 800 hektárra nőtt. Szakértők 10,3 millió tonna burgonya betakarítását jelezték, ami a tavalyi évinél 9 százalékkal lenne kevesebb. A hozam hektáronként 38 tonna, ez 12 százalékos visszaesést jelentene az előző évihez képest.

Lengyelországban a statisztikai hivatal (GUS) a 2022. évi burgonyatermést 6,1 millió tonnára becsülte, ami 15 százalékkal marad el a 2021. évitől.

Magyarországon a KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: 2021-ben 11 százalékkal kevesebb burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint Magyarországon a 6,4 ezer hektárra jelzett terület 98 százalékáról 140 ezer tonna burgonyát takarítottak be a termelők október 18-ig.

A KSH adatai szerint az étkezési burgonya behozatala 19 százalékkal 29,1 ezer tonnára nőtt január és augusztus között az előző év azonos periódusához képest. A legnagyobb beszállító Franciaország maradt. Az idei év első nyolc hónapjában az újburgonya behozatala 37 százalékkal 10,7 ezer tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest. Franciaországból 103 százalékkal több, 8,75 ezer tonna újburgonya érkezett. A kivitel 24 százalékkal 2,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. A legnagyobb célpiac Csehország (–53%) és Románia (+62%) volt, mindkét országba 725 tonna újburgonyát szállítottak.

Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon az idei újburgonyát átlagosan 483 forint/kilogramm áron kínálták 2022 15–25. hetében, ami megegyezett az egy évvel korábbival. A primőr termék kifutását követően a burgonya termelői ára 33 százalékkal 227 forint/kilogrammra emelkedett a 2022. 26–43. héten az előző év azonos periódusához viszonyítva. A franciaországi burgonya a 41. héttől jelent meg a kínálatban, nagykereskedelmi ára 71 százalékkal 285 forint/kilogrammra emelkedett a 2022. 41–43. héten az előző év azonos időszakához képest.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás