Nincs többé Pictor: tavasszal rendelhető utoljára a népszerű gombaölő szer
Az Európai Bizottság a 2023. május 24-25-én megtartott SCoPAFF ülésen leadott szavazatok alapján nem hosszabbítja meg a dimoxistrobin gombaölő hatóanyag felhasználási engedélyét. A meghosszabbítás megtagadásáról szóló 2023/1436 (EU) végrehajtási rendelet 2023. július 31. napján lépett hatályba. A tagállamok 2024. január 31-ig kötelesek visszavonni a dimoxistrobin tartalmú növényvédő szerek engedélyét. Ez vonatkozik a BASF Hungária Kft. repcében és napraforgóban használt gombaölő szerére, a Pictor készítményre is.
A repce- és a napraforgóállományok első számú gombaölő szere, a Pictor engedélyét nem hosszabbítják meg, a BASF gondoskodott a pótlásáról - írta a vegyipari vállalat közleménye. Ez a termék jelenleg a legnépszerűbb gombaölő szer repcében és napraforgóban, védelmet nyújt a legfontosabb gombás betegségek (szklerotínia, botrítisz, fóma, alternária, diaporte) ellen, termésnövelő hatása van betegségmentes évjáratokban is, továbbá kevesebb betakarítási veszteség jelentkezik a használatakor.
A magyarországi visszavonó határozat az alábbi türelmi időket tartalmazza a forgalmazás és felhasználás vonatkozásában:
- A Pictor® forgalmazásának végső határideje: 2024. április 30.
- A Pictor® felhasználásának végső határideje: 2024. július 31.
A BASF kifejlesztette a Pictor új változatát a Pictor Active-ot, amely megfelel mind az Európai Unió, mind Magyarország jogszabályai által támasztott forgalmazási követelményeknek. Így a magyar termelők továbbra sem maradnak védtelenek a repce és a napraforgó gombás betegségeivel szemben. A Pictor Active az előd méltó utódja, amely különleges hatóanyagainak és tökélyre fejlesztett formulációjának köszönhetően Pictor-szintű betegségkontrollt és még magasabb hozamot biztosít - írták.
Hirdetés
A Pictor és a dimoxistrobin hatásai
A cég leírása szerint a dimoxistrobin folyamatosan védi a kezelt állomány szárának alsóbb, a gombák intenzív támadásának kitett zónáit azáltal, hogy a növény nem szállítja el a hatóanyagot a leendő fertőzési kapu helyszínéről. Másik hatóanyaga, a boszkalid, részben felszívódik a növényi szövetekbe és bekerül a növények áramlási rendszerébe. A boszkalid azonban nem csak ezzel a klasszikus „felszívódó” mechanizmussal rendelkezik. A permetlécseppek beszáradása után a növényi szövetekbe azonnal be nem jutott boszkalid kristályos formában raktározódik. Ezekből a raktárakból újra és újra aktív hatóanyag szabadul fel és jut be a növény belsejébe, létrehozva egy megújuló, hosszan tartó, folyamatos védelmet - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés