Nitrátérzékeny területek trágyázása: már csak a hónap végéig szabad
Október 31-től elkezdődik az év azon időszaka, amikor tilos a trágya kijuttatása a nitrátérzékeny területek talajaira. A tilalom 2018. február 15-ig tart, mely alól kivételt csak az őszi kalászosok február 1-jétől megengedett fejtrágyázása képez. Az előírások megszegése súlyos büntetést vonhat maga után.
A hónap végig még a nitrátérzékeny területek is trágyázhatók
A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szemben történő védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV.29.) FVM rendelet határozza meg, hogy szerves trágyával a mezőgazdasági területre évente 170 kg/ha nitrogén hatóanyag mennyiséget juttathatnak ki.
Ebbe beletartozik:
Hirdetés
- a legeltetett állatok által elhullajtott trágya,
- a szennyvizekkel, szennyvíziszapokkal,
- valamint szennyvíziszap komposzttal kijuttatott mennyiség is.
Fontos még, hogy a tilalmi határidőn túl is tilos a trágyázás a fagyott, vízzel telített, hótakaróval borított talajokon. Ezekben az esetekben nem engedélyezett az ideiglenes trágyakazal létesítése és fenntartása sem. A témáról a Szabad Föld hozott le cikket.
Az állattartóknak érdemes odafigyelniük arra, hogy a téli hónapokban legyen elegendő trágyabefogadó kapacitás. Amennyiben az állatsűrűségből származóan a kijuttatott trágya éves szinten nem haladja meg a 120 kg/ha nitrogén hatóanyag mennyiségét, úgy megengedett a téli legeltetés.
Nem szabad megfeledkezni az adatszolgáltatási kötelezettségről sem. Ezt minden nitrátérzékeny területen gazdálkodónak 2018. január 1-től 2018. március 31-ig kell megtennie.
A NAK javasolja nitrátérzékeny területeik áttekintését „a nitrátérzékeny területeknek a MePAR szerinti blokkok szintjén történő közzétételéről szóló 43/2007. (VI. 1.) FVM rendelet 1 sz. melléklete” alapján, a büntetést eredményező trágyakijuttatás elkerülése végett.
A nitrátérzékeny területek
A nitrogén létfontosságú tápanyag, nagy koncentrációban viszont a környezetre és az egészségre egyaránt káros. Ezért a gazdálkodóknak meg kell védeniük a talajt, valamint a felszíni és felszín alatti vizeket a mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéstől.
A nitrát túlterhelés hatásait felismerve az Európai Unió Tanácsa a szennyezések elkerülése érdekében létrehozta a minden tagállamra kiterjedő Nitrát Irányelvet (91/676/EK). Ennek betartása Magyarország számára is kötelező, ezért hazánkban megalkották a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat követelményrendszerét, amelyet a nitrátérzékeny területeken kell teljesíteni. További részleteket itt olvashat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés