Az őszi talajmunkálatok idején végzett alaptrágyázás nem elegendő a növények számára, így tavasszal startertrágyázással kell segíteni fejlődésüket. De hová tűnik az ősszel kijuttatott tápanyag és mit kell adni tavasszal a növényeknek, hogy fejlődni tudjanak?

Az őszi talajmunkák alkalmával kijuttatott alaptrágya a szántás során legnagyobb részben a talaj mélyebb rétegeibe kerül. Főleg a foszfor és a kálium hatóanyag. Csapadékos időjárású tél esetén pedig a nitrogén könnyen kimosódhat a talajból. Így az ősszel kikelő növények vagy a tavasszal elvetett és fejlődésnek induló növények gyökeresedési szintjén nincsen elegendő tápanyag. Fejlődésük ilyenkor lassú lehet.

A kelő növények tápanyagfelvétele esetében komoly problémát okozhat a nem ideális hőmérséklet is. Alacsony hőmérséklet esetén a tápanyagfelvétel méginkább nehezítve van a növény számára. Így a maghoz közel juttatott tápanyag gyors segítséget nyújthat a kelésben és a növény korai fejlődési szakaszában.

Egészséges növényekhez elengedhetetlen a startertrágya alkalmazása
 

Mivel legkönnyebben a nitrogén mosódik ki a talaj felső rétegéből, ezért ennek a hatóanyagnak mindenképpen a startertrágyában a helye. A nitrogén fontos tápanyag, ugyanis ez felel a kezdeti vegetatív fejlődésért. Nitrogénhiányos talajban vontatottan fejlődik a növény, leveleik nem nőnek nagyra, száruk vékony marad.

A foszfort is pótolni kell – mivel az őszi alaptrágyázás során a foszfor a mélyebb talajrétegekbe kerül, a fiatal növények gyökere még nem éri el azt -, főleg, ha hiánytüneteket látunk a kelő növényeken. A foszforhiányos növények levelei sötétebbek egészséges társaikénál, fonákjukon lilás foltok jelennek meg.

A tavaszi startertrágyázással ezt a két tápanyagot pótoljuk elsősorban, de a korszerű technológiáknak hála egymenetben végezhetünk talajfertőtlenítést is ilyenkor.

Mikor, mit és mennyit?

Az okos gazda nem a naptárat figyeli, ha startertrágyázásról van szó, hanem arra figyel, hogy mikor vet, vagy palántáz. Ugyanis a startertrágyázást a vetés vagy palántázás előtt 1-2 nappal érdemes elvégezni. 1:4:0 arányban célszerű kijuttatni a NPK hatóanyagot a talajba és az sem mindegy, hogy mennyi hatóanyag kerül a talajra. A palánták és a frissen kelő növények sem viselik el a túlzott tápanyag bőséget, így négyzetméterenként maximum 2-3 deka műtrágya kerülhet.

Fotó: gepmax.hu
 

A startertrágyát kijuttathatjuk szilárd és folyékony formában is a területre. Viszont ha figyelembe vesszük azt, hogy a startertrágyát minél közelebb kell juttatni a növény gyökeréhez, egyértelmű, hogy a legcélszerűbb, ha folyékony formában szórjuk a talajra a trágyát.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás