Nitrogénhatékony növényekkel kiváltható a szójaőrlemény a takarmányokban
Az Egyesült Királyság mezőgazdasági ágazatában évente 1,5 millió tonna CO2-egyenérték csökkentésére irányuló lépések vannak folyamatban egy új kutatási program keretében, amelyben 17 ipari és kutatási partner és több mint 200 szántóföldi gazdálkodó vesz részt. A program fő céljai közé tartozik a CO2-egyenérték 54%-os csökkentése, az importált szójaliszt mennyiségének 50%-os csökkentése a takarmányadagokban.
A szójaliszt kiváltására a hazai termesztésű hüvelyesek szolgálnak majd. Termesztésük a jelenlegi 5%-ról 20%-ra (1 millió hektár) növekszik a szántóföldi vetésforgóban az egyesült királyságbeli gazdaságokban.
Ez 233 000 tonnával csökkentené a nitrogéntrágya-felhasználást, ami 0,55 millió tonna CO2-egyenérték-csökkenést eredményezne. Az ezt követő termékek állati takarmányban való felhasználása további 0,7 millió tonna CO2-egyenérték-csökkenést eredményezne. A talaj dúsításán keresztül a következő kultúrákban maradó nitrogén haszna szintén további 0,25 millió tonna CO2-egyenérték-csökkenést eredményezne.
Több mint 1 milliárd font/év költségmegtakarítás
Ezeket a célokat a tudomány és a valós mezőgazdasági üzemek által bizonyítottan megvalósított, a növénytermesztés és az állattenyésztés termelékenységére nézve egyaránt jelentős előnyökkel járó, több mint 1 milliárd font/év költségmegtakarítást is magában foglaló intézkedések irányítják. Közel 6 millió fontot biztosítanak kormányzati támogatással 4 éven keresztül.
Hirdetés
A kezdeményezés részeként egy új PulsePEP (Performing Enhancing Platform) közösséget hoznak létre – egy platformot és tudáscsere-központot az olyan gazdálkodók számára, akik arra törekszenek, hogy a legtöbbet hozzák ki a hüvelyes növényekből, és csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat.
A szója
A szója sokoldalú növény, de nem ellentmondásmentes. A szójalisztet sokat használják, és nagyszerű fehérjeforrásként szolgál az állati takarmányokban. A (főként) dél-amerikai szója felhasználása azonban környezetvédelmi okok miatt megkérdőjeleződik, annak ellenére, hogy a szójatermesztés fenntarthatóvá tételére irányuló erőfeszítéseket tesznek. Itt mélyebben meg kell vizsgálni a fenntartható termény létrehozására vonatkozó előírásokat és az alternatívákat.
A projekt részeként számos munkacsomagot vezetnek be
- A James Hutton Intézet Dr. Pietro Iannetta vezetésével olyan munkacsomagot vezet, amely az összes többi programból gyűjti össze az adatokat és a meglátásokat, hogy azok beépülhessenek az Egyesült Királyság első átfogó életciklus-értékelésébe a szántóföldi növénytermesztési rendszerekről. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy összehasonlítsák és szembeállítsák a különböző értékelési eszközöket és agronómiai megközelítéseket, amelyek a gazdaságok szén-dioxid-kibocsátását alátámasztják, és amelyek a vetésforgók földhasználati kockázatértékelését szolgálják.
- Dr. Pete Berry, az ADAS munkatársa azt a hipotézist fogja tesztelni, hogy a hüvelyesek termesztésének növelése jelentősen csökkentheti a mezőgazdaság szén-dioxid-kibocsátását. Ehhez a korábbi mezőgazdasági üzemek adatait, valamint az új mezőgazdasági kísérletekből és a hüvelyesek terméshozam-növelő hálózatából (YEN) származó információkat használja fel. A projekt részeként a Farm Carbon Toolkit segítségével értékelik a hüvelyes növények nitrogénfelhasználásra, terméshozamra, költségekre, fenntarthatóságra, környezeti hatásokra és vízminőségre gyakorolt hatására vonatkozó bizonyítékokat.
- A PGRO Roger Vickers munkafolyamatának célja a talaj üvegházhatásúgáz-kibocsátásának az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének azonosítása és számszerűsítése, amely a Cranfieldi Egyetem, a Game and Wildlife Conservation Trust és a James Hutton Intézet munkáját fogja össze. Az egyik legfontosabb platform a Cranfieldben található Plant Phenotyping and Soil Health Facility. Ez a hatalmas üvegház lehetővé teszi a teljes növénytermesztési ciklus pontos és precíz mérését nagy, egyedi építésű talajkonténerekben.
Amit még soha nem mértek pontosan
Egyértelmű volt, hogy a hüvelyesek jelentős előnyökkel járnak az Egyesült Királyság mezőgazdasági rendszerei számára, de ezeket még soha nem mérték pontosan.
- A McArthur Agriculture a Scottish Rural College, az Agri, a First Milk és az LC Beef Nutrition cégekkel együttműködve megvizsgálja, hogy az importált szójalisztet hogyan lehet hazai hüvelyesekkel helyettesíteni az állati takarmányokban. A tudományos és kereskedelmi kísérletek során a babok hőkezelését és hántolását, a teljes takarmány optimalizálását és más technikákat is alkalmaznak majd. Ezeket számos állattenyésztési ágazatban fogják alkalmazni annak felmérésére, hogy miként lehet a takarmányokat hazai termesztésű fehérjékre alapozva átalakítani.
- A PGRO által vezetett utolsó munkacsomag a legjobb forgatókönyveket fogja meghatározni a hüvelyes növények optimális környezeti és pénzügyi megtérülésének biztosítására a gazdálkodók számára.
Roger Vickers, a PGRO vezérigazgatója szerint egyértelmű, hogy a hüvelyesek jelentős előnyökkel járnak az Egyesült Királyság mezőgazdasági rendszerei számára, de ezeket még soha nem mérték fel pontosan: „Így értéküket alábecsülték, és nem ismerték fel az éghajlati válság kezelésében rejlő lehetőségeiket.”
Továbbfejleszthető a potenciál
„Közösen változtathatunk ezen. Most már rendelkezünk a tudományos ismeretekkel, az eszközökkel és a know-how-val a brit gazdálkodók körében, nemcsak hogy kihasználjuk ezt a potenciált, hanem tovább is fejleszthetjük.”
A nitrogénhatékony tervek az intelligens éghajlatváltozást elősegítő szántóföldi növénytermesztési rendszerekhez (NCS) a Defra mezőgazdasági innovációs programjának finanszírozásával valósulnak meg.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés