Márciusban megmozdultak a magyar mezőgazdaság szereplői is, a mezőgazdasági gépek előkerültek a színekből, hangárakból, garázsokból, és megkezdték a tavaszi munkákat. A gépes témával kapcsolatban több fontos és hasznos hírt közöltünk: a metánhajtású traktoroktól kezdve a a RÁBA Steiger 250 erőgépen, a bálázókon és a fűkaszákon át egészen az Omikron, az Odisys és a Hattat gépekig írtunk cikkeket. Szeretettel ajánljuk olvasásra az áprilisi gépes összefoglalónkat!

Többféle megoldás hajthatja az erőgépeket a dízelmotorok kora után

A mezőgazdasági gépek gyártóinak egy része alternatívákat keres a dízelmotorok kiváltására, és nem csak a csatlakoztatott munkagépek, hanem a fő hajtás számára is. A jelenlegi fejlesztések két területre összpontosítanak: elektromos meghajtásra , ami akkumulátorok, hidrogén/üzemanyagcellák segítségével vagy közvetlen úton valósul meg, valamint belsőégésű motorokra, amelyek metánnal vagy fenntartható forrásból származó szintetikus üzemanyaggal dolgoznak. A gyártók többféle lehetőséget megvizsgálnak. A CNH-konszern (azaz motorgyártója, az FPT és a New Holland traktorgyártó) jelenleg az üzemanyagcellákra és a gázmotorokra koncentrál, míg a John Deere és a Fendt elsősorban a villamosításra összpontosít. Az elektromos meghajtásnál mindig az áramellátás kérdése az egyik legfontosabb. Az akkumulátorok egyelőre csak a kisebb traktorokhoz rendelkeznek elegendő kapacitással.

New Holland T6 180 MethanePower Stage V

Sok modern traktort mentett már meg a magyar gépóriás, a RÁBA Steiger 250

A Rába Steiger 250 a Rába Magyar Vagon- és Gépgyárban az amerikai Steiger cég (Cougar II típus) licence alapján gyártott, 250 lóerős, nagy teljesítményű, összkerékmeghajtású mezőgazdasági vontató, vagyis traktor. 1979-ben váltotta le a 245 lóerős sorozatot. Nagy vonóerejénél fogva elsősorban nagy tömegű talajművelő gépelemek (nehéztárcsa, eke) üzemeltetésére alkalmas. Laza talajon is tud dolgozni, mert akár 8 kereket is rá lehet szerelni, csökkentve a talajnyomást. A Rába Steiger 250 teljesítménye tiszteletet parancsol. Hatalmas erejével többször is sikerrel húzott ki egyéb márkájú, szinte reménytelen helyzetben elakadt traktorokat. Aki nem hiszi, az nézze meg a következő videókat, és olvassa el a gép műszaki adatait. A Wikipedia szerint alapvető hiányossága, hogy összkerékhajtása olyan szerkezeti megoldású, hogy nincsen benne sem központi, sem tengelyenkénti differenciálzár. Ezért már egy kerék kipörgése esetén is hamar elássa magát.

https://www.youtube.com/watch?v=_50sDdFcshw

Csak a kishaszongépjárművek és a mezőgazdasági gépek piaca nőtt a magyar lízingpiacon 2020-ban

A kedvezőtlen piaci környezet ellenére voltak jól teljesítő kivételek is a magyar lízingpiacon. A kishaszongépjárműveknél 5 százalékkal közel 60 milliárd forintra nőttek a kihelyezések. Az agrárgép-finanszírozás is növekedésben volt: a 110 milliárd forintos finanszírozott összeg 7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi szintet. Az építőgépek 27 milliárdos kihelyezése gyakorlatilag megegyezik az előző éves értékkel. A furgonoknál és az agrárgépeknél elért a bővülésben kiemelkedő szerepe volt a jegybank Növekedési Hitelprogramjában elérhető kedvezményes lízingkonstrukcióknak. A Magyarországi lízingpiacon a múlt évben csak a mezőgazdasági gépbérlés területe tudott növekedni 7 százalékkal a nehéz körülmények ellenére is, elérve a 110 milliárd forintot – mondta Tóth Zoltán, a Magyar Lízingszövetség főtitkára, a szövetség online sajtótájékoztatóján.

Kedvezőbb gépbeszerzési hitelezésről állapodott meg a bank és a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége

A mezőgazdasági gépgyártók és a magyar gazdálkodók gépbeszerzésének kedvezőbb finanszírozására kötött együttműködési megállapodást a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége és a Takarékbank Zrt. A megállapodás értelmében a két szervezet információ- és tapasztalatcseréje mellett a hitelintézet tanácsadással, szakmai képzésekkel, valamint piaci előrejelzésekkel is segíti az agrárágazat versenyképességének javítását. Az idei évben a hatékonyságnövelés lesz a siker kulcsa a magyar mezőgazdaságban a Takarékbank agrárügyfelei körében végzett felmérés szakértői szerint. Csak így tartható fent ugyanis a jövedelmezőség a szektorban. A magyar gazdák bizakodnak, mert 2020-ban a legtöbben közülük jó évet zártak, jövedelmük átlagosan 14,9 százalékkal nőtt, szemben a 3,5 százalékos uniós átlaggal. Az idei évi kilátásokra is optimistábban tekintettek januárban, mint negyed évvel korábban. Ezt mutatta meg a Takarék AgrárTrend Index értékének emelkedése. A jövedelmezőség fenntartásához ugyanakkor javítani kell a hatékonyságon, csak így lehet kiküszöbölni az inputárak emelkedéséből eredő költségnövekedést. Ebben a helyzetben pedig felerősödik a hatékonyságnövelést célzó beruházásösztönző támogatások szerepe.

Jó évet zártak 2020-ban a gazdák, jövedelmük átlagosan 14,9 százalékkal nőtt, szemben a 3,5 százalékos uniós átlaggal, a kedvezőbb gépbeszerzési hitelezés további jó hír

Jó körülmények, precíz vetőgép és minőségi vetőmag: a sikeres vetés titka

KITE videobeszámoló: Tavaszi videósorozatunk második részében utánajárunk, hogy teremthetünk a vetőmag igényeinek leginkább megfelelő körülményeket. Hasznos tanácsaink ez alkalommal a talajelőkészítés és a vetés témaköréből származnak, hogy minden vetőmag áprilisban jó kondíciókkal induljon neki a szezonnak. A magágy-előkészítés és vetés elméleti hátteréről Sojnóczki István az Innovációs Központunk technológiai fejlesztési igazgatója, valamint Mészáros Gábor rendszerfejlesztési igazgató beszél, miközben a talajművelő gépeket és kiegészítő alkatrészeket, valamint a legkorszerűbb John Deere vetőgépet és annak felokosítási lehetőségeit Szűcs Sándor, Kolozsvári István és Bereczki Péter és Árva István kollégánk mutatja be a nagyérdeműnek.

https://www.youtube.com/watch?v=V_1RsMu93mo

Az új McHale változókamrás bálázók

A magyarországi gazdák között is népszerű McHale V660 hevederes bálázó már hosszú évek óta bizonyított a hazai felhasználók körében. A kiemelkedő kapacitású bálázó alkalmas szinte minden nemű termény bálázására, legyen az szalma, széna vagy szenázs. A 10 éves múlttal rendelkező V660 modell az évek során folyamatosan fejlődött. A tavalyi szezontól megújult kivitelben és új elnevezéssel, McHale V6750 néven folytatja sikeres „pályafutását”. A McHale V6750 bálázókkal 65 és 165 cm között bármekkora átmérőjű bálák készíthetőek – fokozat nélkül. A bála méretének beállítása a traktorba helyezhető kezelőpulton végezhető el. Ezen állítható be az, hogy a tömörítés milyen nyomáson történjen – külön a bálamagban illetve a bála többi részén; mennyi legyen az alkalmazott hálóréteg-szám, illetve, hogy milyen mértékű legyen a háló előfeszítése.

Elérhető intelligens műszaki megoldások a Vicon Extra tárcsás fűkaszacsalád gépein

A Készenlét Zrt. által 2019 óta forgalmazott Vicon fűkaszacsalád tervezésének fő célja, hogy a gépek egyedi tulajdonságaik mellett kiemelkedő teljesítményt és a magas minőségnek köszönhetően hosszútávon és elvárt színvonalon biztosítsa a munkát tulajdonosának. A VICON Extra kaszacsalád megoldást kínál a legkisebb gazdálkodótól kezdve a legnagyobb gazdaságok számára felhasználási területtől függetlenül. Jövőbe látó vállalkozók, műszaki fejlesztők és képzett munkások közös munkájuk eredményeként nagy értéket alkottak a Vicon 110 éves története alatt. A Vicon egy kis vállalkozásból mára egy nemzetközi mezőgazdasági gépgyártóvá nőtte ki magát és világszerte eddig több, mint 2 millió eladott munkagéppel büszkélkedhet.

Önvezető, 400 lóerős Horsch szállítójármű készül - videóval

Teljesen automatizált szállítójármű fejlesztésén dolgozik a Horsch. A gépet egy 400 lóerős teljesítményű dízelmotor fogja meghajtani, és hidrosztatikus-mechanikus sebességváltót kap. A terepi tesztek ebben az évben várhatóak. A prototípus a CLAAS Terra-Trac gumihevederes járószerkezetét használja, ami az AXION 900 traktorain is látható. Azonban az új fejlesztésben első kormányzott tengely nélküli kialakítással. Kérdés, hogyan fogja magát irányítani a gép, ha egy pótkocsi lesz mögötte?

A Horsch-csapat egy része a gyártóközpontban, a németországi Schwandorf-ban - Fotó: Horsch Twitter, illusztráció

Hattat traktor – jó választás mindenféle mezőgazdasági munkálathoz

Az 1973-ban alapított Hattat Group 1998 óta rendelkezik traktorgyártó részleggel. A tulajdonos-névadó Hattat család által birtokolt alkatrész-előállító cégcsoport a Ford vállalattal lépett együttműködésre, és közösen kezdtek bele Ford traktorok gyártásába. A következő évtizedekben a Hattat olyan világcégek alkatrész-főbeszállítójává vált, mint a Nissan, Renault, TRW, John Deere, Ford, Mercedes-Benz, Caterpillar, Perkins, Cummins, Sisu, AGCO Group és Massey Ferguson. 2003 óta a Hattat csoport képviseli a Valtra márkát is a török piacon. Első saját traktoraik, az A széria modellei 2007-ben kerültek piacra, és a kulcsfontosságú részegységek mind a çerkezköyi (északnyugat-török-országi) üzemükben készültek. Jelenleg az 50–113 LE közötti tartományban kaphatók kertészeti, kompakt és szántóföldi modellek, eredeti, Angliában gyártott Perkins motorokkal szerelve. A Hattat traktorok 5 kontinens több mint 80 országában vannak jelen, a 2500 alkalmazottat foglalkoztató cégcsoport árbevétele meghaladja az 1 milliárd dollárt.

https://www.youtube.com/watch?v=BrFCu23CgDo

Sorközművelés Nitrosol kijuttatással gazda szemmel

A sorközművelő kultivátorozásra a régebbi időkben azt mondták, hogy csak azért jó, mert megtámasztja a növényt, tehát a növény karó részét, legyen szó akár kukoricáról, napraforgóról, bármilyen kapás növényről. Ez a szemlélet az idő folyamán természetesen változott, rájöttünk arra, hogy a talaj művelése – szellőztetése, a növényápolás mellett, növénytáplálásra is szükség van, ezért előtérbe kerültek a tápkultivátorok, különböző variációkkal és különböző fajtákkal. A hőmérséklet-emelkedés mellett, másik kedvezőtlen hatása, a csapadék nagyfokú csökkenése. Hazánk a mérsékelt égöv kontinentális klímahatárán helyezkedik el, ahol a nyári aszályos helyzetek gyakorisága jelentős méreteket öltött. Mindezek kivédéséhez elengedhetetlen a korszerű agrotechnikai háttér biztosítása. Megnéztük hát, hogy a gazdálkodók hogyan vélekednek erről, és miként használják a rendelkezésükre álló Omikron folyékony műtrágyaszóróval szerelt gépeket.

https://www.youtube.com/watch?v=WADvVDTtH8o

3 márka egy kézben – kertészeti, állattartó telepi és kommunális traktorok az Odisys kínálatában

Az elmúlt években már megismerhették a magyar gazdák az Odisys kínálatában a jól bevált Goldoni traktorokat, melyet az idei évtől új európai nagybefektető, a Keentech vesz át. Hamarosan visszatér az eredeti Goldoni értékekkel rendelkező traktor gyártása a régi kerékvágásba beleértve a jól ismert Goldoni vörös-narancs színt. A 20-110 LE-s tartományban lesznek elérhetők, a speciális vevői igények kielégítésére. A Goldoni mellett meg kell említeni a kategória piacvezető márkáját a Solis-t, mely szintén az Odisys gondozásába tartozik, hiszen mint exkluzív importőre, a lehető legnagyobb gondoskodást nyújtja a márkának. 20-90 LE teljesítménytartomány, változatos váltóvariációk és minőségi komponensek, kiváló ár-érték arány jellemzi. A kisgazdaságok vezérgépe a nagygazdaságok mindenese.

Viszlát, dízel erőforrás? Biometán-meghajtású traktort fejleszt a New Holland

A New Holland mezőgazdasági gépgyártó cég idén erősíteni kívánja piaci pozícióit, miközben továbbra is kiemelt figyelmet szán a megújuló energiaforrásokat fókuszba állító fejlesztéseinek és partnerségi együttműködéseinek. Többek között ezek hangzottak el a márka első európai online sajtótájékoztatóján. A beszámolóban a márka európai piaccal kapcsolatos éves célkitűzéseiről és gépújdonságairól volt szó, az egyik legérdekesebb pedig a biometán-meghajtású traktor fejlesztésének részletei voltak. A koronavírus-járvány árnyékában megtartott virtuális sajtótájékoztató házigazdája Carlo Lambro volt. A New Holland olasz elnöke a köszöntőjében elmondta: az európai gépforgalmazók nehéz időszakot tudhatnak maguk mögött. Az értékesítés minden szegmensben visszaesett, annak ellenére is, hogy sok országban az év második felében fellendült a kereslet az új gépek iránt. A márka piaci részesedése kis mértékben csökkent, azonban megőrizte vezető pozícióját például Olaszországban, Lengyelországban, Dániában, Belgiumban, Hollandiában, Portugáliában és Ukrajnában is.

A New Holland biometán-meghajtású traktor prototípusa

A talajelőkészítés gépeinek karbantartása

A talajelőkészítés a növénytermesztés egyik legfontosabb munkafolyamata, mely során a föld művelhető rétegét kívánják kiváló állapotba hozni a gazdálkodók. Ezzel a munkával készíthető elő a növény megfelelő csírázása, kelése és fejlődése. A magágyelőkészítő kombinátor általában egy szántóföldi kultivátor, egy simító és rögtörő hengerek kombinációjából áll. A legtöbb esetben függesztett munkagép, de készül belőle félig függesztett verzió is, amely nagyobb területek művelésére alkalmas. A munkaszélességtől függően hidraulikus csukású szállítási helyzettel is elérhető. Ezek karbantartása fontos gazdafeladat.

Omikron kultivátor használata a gyakorlatban

Nagyon fontos, hogy a vegetációs időszakban tápanyagot juttassunk a növénynek. Ez történhet egymentes, vagy osztott formátumban a vegetációs időszakban. Ami nagyon lényeges, az a hasznosulás. Régebben csak granulált műtrágyák kijuttatására volt lehetőség, ma már azonban terjed a folyékony műtrágya használata. Idehaza a legnépszerűbb a Nitrosol formátum alkalmazása. Ezt néztük meg. Kíváncsiak voltunk a felhasználók, a gazdák véleményére, hogy ők mit is tudnak ezzel kapcsolatban mondani. A gépkombináció által a tápanyagpótlás 1 menetben történik a sorközműveléssel. A folyékony műtrágya egyenletesebben juttatható ki, mennyisége jobban szabályozható, így a környezetet is kíméli. A tápelemek vízben oldva, a növények számára könnyebben felvehető módon jutnak a talajba. 100%-os hasznosulás!! A gép 60 litertől 420 liter/ha mennyiségig nagy pontossággal beállítható. Számítógéppel történő vezérlésével, profi szivattyú alkalmazásával, ARAG permetezés technológiával ellátva, megfelelő szórásképű szórófejek, lefolyócsövek kialakításával alkalmassá válik a berendezés a talaj felső rétegébe történő bejuttatásra, illetve alkalmazható lombtrágyázásra is.

https://www.youtube.com/watch?v=MyWdGDAzeTc

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás