Nagy erőfeszítéseket tesz az Agrárminisztérium azoknak az őshonos állatfajtáknak a megőrzéséért, amelyek az elmúlt évszázadok során a magyarsággal együtt éltek - mondta Feldman Zsolt, a szaktárca mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a III. Racka Fesztiválon, Kunadacson. A műsoron birkapörkölt főzés és pálinkakóstoló, magyaros gasztronómiai hagyományápolás is szerepelt.

Feldman Zsolt ismertette, hogy az utóbbi években mintegy 20 százalékkal nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma a támogatásoknak köszönhetően. A védett őshonos anyajuhok száma idén meghaladta a 13 ezret, a tenyészetek száma pedig a 150-et - írta az Agrárminisztérium. 

 az utóbbi években mintegy 20 százalékkal nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma - Fotó: AM, Vermes Tibor
 Az utóbbi években mintegy 20 százalékkal nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma - Fotó: AM, Vermes Tibor

A támogatások főbb tudnivalói

A vidékfejlesztési programban támogatható volt a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése. Így például a cigája juh, a cikta juh, a gyimesi racka, a hortobágyi (magyar) racka, a magyar merinó, tejelő cigája és a magyar parlagi kecske is. A felhívás révén közel 2 milliárd forint támogatásban részesültek a juhtartók, és közel 50 millió forintot kaptak a kecsketartók – mondta. 

A VP-s támogatás lejártát követően is folytatódott az állati genetikai erőforrások in situ megőrzésének támogatása – fogalmazott az államtitkár. Majd emlékeztetett arra is, hogy idén tavasszal jelent meg az „Állati genetikai erőforrások ex situ és in vitro megőrzésének, és szakmai támogató tevékenyég megvalósításának támogatása” című pályázati felhívás. 

Feldman Zsolt beszélt a juhágazat helyzetéről - Fotó: AM, Vermes Tibor
Feldman Zsolt beszélt a juhágazat helyzetéről - Fotó: AM, Vermes Tibor

A konstrukció keretében három célterület mentén valósul meg az állati génmegőrzés támogatása. A felhívás kötelezettségvállalási időszaka 2024. május 1-től 2029. április 30-ig tart, a támogatási kérelmek benyújtására 2024. június 3. és 2024. július 3. között volt lehetőség - írták.

Megosztás

További híreink

Nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma Magyarországon

2024.10.07.

 Az utóbbi években mintegy 20 százalékkal nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma Magyarországon.

A bálványfa: barát vagy ellenség? Egy kertészeti probléma, ami mindenkit érdekelhet!

2024.10.06.

A bálványfa, más néven Ailanthus altissima, sokak számára egy ismeretlen, mégis elterjedt növényfaj, amely gyakran okoz problémákat a kertekben és a természetes élőhelyeken. Ez a gyorsan növekvő fafaj számos kérdést vet fel, különösen invazív jellegének és ökológiai hatásainak köszönhetően.

Csak semmi egzotikum! Ízletes, egészséges és magyar élelmiszerek!

2024.10.06.

A szezonális élelmiszerek nemcsak egészségesek, ezeket választva a helyi termelőket támogathatjuk és még a bolygót is kíméljük azzal, hogy nem távoli tájakról származó alapanyagokat vásárolunk. Az ősz kifejezetten kedvez a szezonális bevásárlásnak, egy sor zöldség és gyümölcs ilyenkor jelenik meg a piacokon.

Magasan stabilizálódnak az árak, csend honol a vitaminok piacán

2024.10.06.

A vevők a közeli igényekre szerződtek, az eladók pedig incsenek igazán kínálati pozícióban, eltekintve attól a néhány kereskedőtől, akik megpróbálják megmozgatni a készleteiket. Az árak továbbra is nagyon magasak.

Eurotier 2024: odaítélték a takarmányozás szakterületének innovációs díjait

2024.10.06.

Bő egy hónappal az idei Eurotier előtt a Német Mezőgazdasági Társaság (DLG) Innovációs Bizottsága bejelentette a 2024-es év innovációs díjazottjait. Összesen 4 arany- és 21 ezüstérmet ítéltek oda. Ezek közül most a takarmányozási innovációkat emeltük ki.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás