3,1 százalékkal nőtt 2019-ben a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke. Ehhez a termelési volumen 0,7 százalékos csökkenése, valamint a termelői árak 3,8 százalékos emelkedése járult hozzá. A növénytermesztés volumene 2,3 százalékkal mérséklődött, az állattenyésztésé 1,7, a szolgáltatásoké 1,0 százalékkal növekedett. A gabonafélék, az élő állatok és a burgonya kivételével a mezőgazdasági termékek termelése stagnált vagy csökkent. Anyagunkból részletesen is kiderül, hogy alakult idén a magyar mezőgazdaság kibocsátása.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2019-ben az előző évhez képest:

A növénytermesztés termelési volumene 2,3 százalékkal mérséklődött az első előzetes adatok szerint. A gabonafélék mennyisége összességében 3,3 százalékkal lett nagyobb, a kukorica és a búza termelése egyaránt nőtt. Az ipari növények mennyisége 8,2 százalékkal volt kisebb az előző évinél, az olajos magvak közül a repce termelése esett vissza a legnagyobb mértékben, és csupán a fehérjenövények termelése mutatott emelkedő tendenciát. A takarmánynövények mennyisége 1,0, a kertészeti termékeké 5,7, a boré 10 százalékkal lett kevesebb. A gyümölcsfélék mennyisége 13 százalékkal csökkent, az őszibarack termelésének növekedése csak mérsékelni tudta a visszaesést.

Nőtt a mezőgazdaság kibocsátása, ezen belül az állattenyésztés teljes termelési volumene 1,7 százalékkal, az élő állatok mennyisége 2,5 százalékkal emelkedett

Az állattenyésztés számai nem csökkentek

Az állattenyésztés teljes termelési volumene 1,7 százalékkal nőtt. Az élő állatok mennyisége 2,5 százalékkal emelkedett, elsősorban a szarvasmarha- és a sertéstartás bővülése következtében. A juh, a kecske, a ló és az egyéb állatok mennyisége nem változott, a baromfié csökkent. Az állati termékek termelése ugyanakkor változatlan maradt.

A folyó termelőfelhasználás volumene 0,7, ára összességében 3,3 százalékkal növekedett

Az első adatok alapján a ráfordítások közül az állatgyógyászat volumenében következett be jelentős bővülés, a többi ráfordítás kevésbé emelkedett, csak a műtrágya felhasználása csökkent. A bruttó hozzáadott érték 1,7 százalékkal nőtt. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 2,0 százalékkal csökkent. A termelési tényezők jövedelme 1,7, a vállalkozói jövedelem 0,2 százalékkal növekedett. A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme 0,3 százalékkal elmaradt az előző évitől. „A mezőgazdaság teljesítménye” gyorstájékoztatóhoz kapcsolódó STADAT-táblát ezen a hivatkozáson lehet megtekinteni.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás