Hazánkban szerencsére egyre többen kötnek növénybiztosításokat, de ez nem mindig volt így. Az utóbbi években a klímaváltozás okozta kockázatok azonban felnyitották a termelők szemét. Ám sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, mi a lényege egy növénybiztosításnak. Surmann Árpád, az Agrisk.hu  növénybiztosítási portál vezetője egy 3 részes cikksorozat keretében segít eligazodni a növénybiztosítások rejtelmeiben.

Surmann Árpád, agrárbiztosítási szakértő, az Agrisk.hu vezetője

A hazai növénytermesztés jövedelmezőségének egyik legfontosabb feltétele az időjárási kockázatok hatékony kezelése. Magyarországon, annak földrajzi elhelyezkedése miatt is nagyobb a szélsőséges időjárási események bekövetkezésének esélye, aminek a mértéke akár a 2-3-szorosa is lehet a nyugati országok átlagának. A kedvezőtlen tendencia részben a sokat hangoztatott klímaváltozás számlájára írható.

Tovább rontja a helyzetet, hogy míg korábban a helyi károk voltak jellemzőbbek, addig napjainkban egyre gyakoribbak a teljes országot elborító káresemények. Ez komoly kihívás elé állítja a biztosítótársaságokat, ha a mezőgazdasági üzletág rentábilis működését, ezzel együtt a fennmaradását vesszük alapul. Márpedig hatékony kockázatkezelési rendszer nem létezhet a biztosítási termékek megfelelő integrálása nélkül. Ezt támasztja alá, hogy 2012-ben a törvényhozás új köntösbe öltöztette a magyarországi kárenyhítési rendszert, melynek része lett a piaci alapon köthető növénybiztosítás is, amire állami támogatás igényelhető.

Kárenyhítés kontra kártérítés

A rendszer hatékonyságának gátja egyrészt az, hogy éves szinten országosan akár 100-150 milliárd Ft kár is keletkezhet, de egy kevésbé káros évben is bekövetkezik 60-80 milliárd Ft értékű hozam - illetve bevételkiesés. Ennek a legnagyobb részét a regionálisan jelentkező, de óriási területeket elborító kockázatok – mint például a tavaszi fagykár – okozzák, aminek rendezésére az idén 24 milliárd Ft-ot különített el a szaktárca. Ha ehhez hozzávesszük, hogy 10-12 milliárd Ft díjbevételből gazdálkodnak évente a biztosítók, azaz alapvetően ebből a keretből rendezik a károkat, akkor könnyen belátható, hogy csak korlátozottan áll rendelkezésre forrás, illetve biztosra vehető, hogy sok gazdálkodó számára csalódást fog okozni a rendszer. Főként azoknak, akik kizárólag az államtól kapott kárenyhítésre rendezkednek be. Ugyanis míg az állami rendszer összüzemi szinten 30%-os kiesés esetén ad juttatást korlátozott feltételek és keretösszeg mellett, addig egy biztosítási konstrukció az adott növényállomány károsodott részén bekövetkező 5% mérték feletti károk esetén is adhat jó minőségű térítést, persze kárfajtától függően.

Találja meg Ön is a legjobb növénybiztosítást! Higgye el, megéri!
 

Az állam úgy próbálja az öngondoskodás irányába terelni a gazdákat, hogy a jogosultság esetén járó kárenyhítési hozzájárulás teljes összegű kifizetésének feltételéül szabja az adott növényre és egy jellemző káreseményre szóló biztosítási szerződés meglétét. Ennek hiányában csak a juttatás 50%-át fogja kifizetni a károsultnak. De ne gondoljuk, hogy ez a térítési összeg nagyságrendileg paritásban van a biztosító által nyújtható szolgáltatással, mert nagy valószínűséggel annak csak töredéke. Miért is? Egyrészt azért, mert a kárenyhítési összeg az illetékes szerv által elismert kár mértékének csupán 80%-a lehet, illetve ezt tovább árnyalja, hogy a hivatal által elismert kár számításának az alapja a károsodott növények számított referenciahozamának és a miniszter által kihirdetett elszámoló árának a szorzata, ez pedig jelentősen alulmaradhat a biztosításkötés során feladható értékhez képest. A konverziót tovább rontja, hogy a számolt kárenyhítési hozzájárulás mértéke a rendelkezésre álló forrás miatt tovább zsugorodik, és persze ne feledjük el, hogy a jogosultság feltételeként a hivatal által számított összüzemi szintű 30%-os bevételkiesést feltétlen szükséges elérni, ami egy nem tiszta profilú gazdaság számára sokszor nehezen teljesül. Ennek megfelelően logikus döntés lehet egy növénybiztosítási konstrukció megkötése.

A cikksorozat második részében a biztosítások áráról, azok megtérüléséről és a lehetséges támogatásokról lesz szó. Olvassa el a teljes cikket, és kerüljön képbe a növénybiztosításokkal kapcsolatosan Ön is!

A cikksorozat második részét olvassa el IDE kattintvaa harmadik részt pedig ITT érheti el!

Szerző: Surmann Árpád, Agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás