Aszályra optimalizált talajokon is kiegyenlített terméshozam

A talajjavító meszezés képes rövid idő alatt javítani a talaj szerkezetét és vízszolgáltató képességét. A javított talaj szerkezete gyorsan vezeti le a csapadékot vagy az öntözővizet, amit a növények aszályban is elérnek. A javított talajszerkezet stabilabban támogatja az aszályos területek növénytermesztését; segít megelőzni azok teljes kiszáradását. A javított talajstruktúra fokozza a gyökérzet növekedését és kiterjedését, fokozza a növények ellenálló képességét a stresszel szemben.

Csökkenthetők a műtrágyadózisok. Készletek a „spájzból”?

1. kép: Makroelemek felvehetősége egyes talaj pH-értéknél

A hatékony növénytermesztés tápanyag-utánpótlási szempontból az optimális 6,5-7,0 talaj pH-ra alapul (ld. 1-es kép). A túl savas vagy túl lúgos talajok lekötik a tápanyagokat, korlátozva a növények tápanyagfelvételét, vagyis a műtrágyák csak részben hasznosulnak(!).

A talajjavító meszezés vagy a gipsz használata beállítja a megfelelő talaj pH-szintet, növeli a talajban lévő, korábban már lekötött tápanyagok hozzáférhetőségét és felvételét.

A növénytermesztő a talajban felhalmozott készleteket teszi elérhetővé, így csökkentve a műtrágyák dózisait.

A helyreállított talajélet ingyen munkaerő!

Ha a talaj pH-ja nem az optimális, az hatással van a talajban lévő hasznos mikroorganizmusokra, amik szoros kapcsolatban állnak a növények gyökérzetével, és fontos szerepet játszanak a talaj tápanyagellátásában. A talajjavítással elérhető és fenntartható a megfelelő pH-szint, emellett a javított, levegős talajszerkezet támogatja a mikroorganizmusok hasznos tevékenységét, erősítve a növények stressztűrő képességét. Hosszútávon a talajélet támogatja a növénytermesztő munkáját, hatékonyabbá téve növénytermesztést, támogatva a kiegyenlített terméseredményeket.

No-till, min-ill, strip-till: talajjavítással hatékonyabb

Napjainkban előtérbe kerül a talaj védelme a csökkentett művelésű vagy forgatás nélküli rendszerekkel. Forgatás nélkül viszont, 3-5 év alatt a talaj pH-ja változhat pl. a lehulló esővíz és a savanyító műtrágyák miatt (ld. 2. kép).
A forgatás nélküli technológia hosszútávon CSAK optimális talajszerkezettel és talaj pH-val hatékony.
Ezért technológiaváltás előtt a talajokat talajjavító meszezéssel töltsük fel! Ezt követően, a fenntartó meszezéssel a forgatás nélküli talajokat folyamatosan az optimális talajszerkezetben és talaj pH zónában tarthatjuk.

Szeretne többet tudni talajjavításról és a hektárköltség csökkentéséről?

Keresse kollégánkat, kérje tanácsadásunkat!
Berecz Sándor, mezőgazdasági üzletágvezető Tel.: +3620 316 7764
Email: sandor.berecz@calmit-agrar.hu
Calmit Hungária Kft.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás