Egy kanadai startup egy olyan mesterséges intelligencia-kompatibilis terménypermetező drónt fejlesztett ki, ami 90 százalékkal csökkentheti a vegyszerhasználatot. Terry Aberhart kanadai gazda az elmúlt három évben olyan technológiát tesztelt, amely a gyomlálás jövője lehet. A mesterséges intelligencia rendszerrel felszerelt drónokat a Precision AI (PAI) tervezte arra, hogy felismerjék és azonosítsák, a következő lépésben pedig elpusztítsák a gyomokat anélkül, hogy a termést a hagyományos mennyiségekkel és módon vegyszerekkel permeteznék.

A Gépmax írta meg, hogy Terry Aberhart hamarosan elsőként kapja kézhez a PAI drónjait, a fenntartható gazdálkodás rajongója, és örül annak, hogy ez a környezetkímélő módszer maximális lefedettséget biztosít a művelt mezőgazdasági tábláin. A Precision AI drónjai teljesen autonóm módon dolgoznak. Amikor betáplálják az informatikai adatbázisukba a táblák adatait, akkor önállóan fel- és szállnak, repülnek (igaz, a jogi-hatósági előírások miatt kötelező közben az emberi felügyelet).

Egy kanadai startup egy olyan mesterséges intelligencia-kompatibilis terménypermetező drónt fejlesztett ki, ami 90 százalékkal csökkentheti a vegyszerhasználatot - Fotó: Magro.hu, CSZS, Fejér vármegye, illusztráció

Ezek a célok és az eredmények

Aberhart az általa művelt hatalmas területeken növényvédelemben különösen fenyegetett kultúrákat termesztett, s ezeket vontatott permetezőkkel kezelték. A környezetterhelésen kívül ez a hagyományos állománypermetezés költséges és nem a leghatékonyabb. A gazda már annak is örült volna, ha az évente 270 millió forintra rúgó gyomirtószer-kiadásainak a felét sikerül megspórolnia. A mesterséges intelligencia a fenti módon 96 százalékos pontosságot produkált abban, hogy azonosítsa a gyomokat, és egyedül a célt permetezze. Noha ez a hatékonyság több tényezőtől függ, még ha 1-2 százalékot változik, eltér is a 96-tól, már egy vagyont spórolt meg a gazdaságnak - írták.

Kihívásokkal teli a drónvilág

Nem véletlen, hogy – mint azt a Markets and Markets tanácsadó cég adatai megerősítették – a precíziós gazdálkodás az idei 9,7 milliárd dolláros üzletről 2030-ra 21 milliárd dollár fölé nő csak az USA-ban. Persze nincs mindenki meggyőződve arról, hogy a jövőben a gazdálkodást repülő robotok irányítják majd. Mark Siemens, az Arizonai Egyetem docense szerint a mezőgazdasági dróngyártóknak még bizonyítaniuk kell technológiájukat, különösen nagy méretekben. Felvetődik a jogi, légtérirányítási szabályozás is, ami hazánkban ugyanúgy kihívásokkal teli, mint az USA-ban vagy Kanadában.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás