Egy kanadai startup egy olyan mesterséges intelligencia-kompatibilis terménypermetező drónt fejlesztett ki, ami 90 százalékkal csökkentheti a vegyszerhasználatot. Terry Aberhart kanadai gazda az elmúlt három évben olyan technológiát tesztelt, amely a gyomlálás jövője lehet. A mesterséges intelligencia rendszerrel felszerelt drónokat a Precision AI (PAI) tervezte arra, hogy felismerjék és azonosítsák, a következő lépésben pedig elpusztítsák a gyomokat anélkül, hogy a termést a hagyományos mennyiségekkel és módon vegyszerekkel permeteznék.

A Gépmax írta meg, hogy Terry Aberhart hamarosan elsőként kapja kézhez a PAI drónjait, a fenntartható gazdálkodás rajongója, és örül annak, hogy ez a környezetkímélő módszer maximális lefedettséget biztosít a művelt mezőgazdasági tábláin. A Precision AI drónjai teljesen autonóm módon dolgoznak. Amikor betáplálják az informatikai adatbázisukba a táblák adatait, akkor önállóan fel- és szállnak, repülnek (igaz, a jogi-hatósági előírások miatt kötelező közben az emberi felügyelet).

Egy kanadai startup egy olyan mesterséges intelligencia-kompatibilis terménypermetező drónt fejlesztett ki, ami 90 százalékkal csökkentheti a vegyszerhasználatot - Fotó: Magro.hu, CSZS, Fejér vármegye, illusztráció

Ezek a célok és az eredmények

Aberhart az általa művelt hatalmas területeken növényvédelemben különösen fenyegetett kultúrákat termesztett, s ezeket vontatott permetezőkkel kezelték. A környezetterhelésen kívül ez a hagyományos állománypermetezés költséges és nem a leghatékonyabb. A gazda már annak is örült volna, ha az évente 270 millió forintra rúgó gyomirtószer-kiadásainak a felét sikerül megspórolnia. A mesterséges intelligencia a fenti módon 96 százalékos pontosságot produkált abban, hogy azonosítsa a gyomokat, és egyedül a célt permetezze. Noha ez a hatékonyság több tényezőtől függ, még ha 1-2 százalékot változik, eltér is a 96-tól, már egy vagyont spórolt meg a gazdaságnak - írták.

Kihívásokkal teli a drónvilág

Nem véletlen, hogy – mint azt a Markets and Markets tanácsadó cég adatai megerősítették – a precíziós gazdálkodás az idei 9,7 milliárd dolláros üzletről 2030-ra 21 milliárd dollár fölé nő csak az USA-ban. Persze nincs mindenki meggyőződve arról, hogy a jövőben a gazdálkodást repülő robotok irányítják majd. Mark Siemens, az Arizonai Egyetem docense szerint a mezőgazdasági dróngyártóknak még bizonyítaniuk kell technológiájukat, különösen nagy méretekben. Felvetődik a jogi, légtérirányítási szabályozás is, ami hazánkban ugyanúgy kihívásokkal teli, mint az USA-ban vagy Kanadában.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás