Növényvédelem, kontra méhészek
Évről-évre ismétlődően felvetődő probléma a permetezés helyes módja. Az esetek többségében a méhészek fejezik ki aggályaikat a gazdák gyakorlatával szemben, akik nem feltétlenül tartják be a permetezés során az előírásokat, ezáltal pedig veszélyeztetik a méheket.
A méhészek aggályai sok esetben alaptalanok. A nagyobb gazdálkodók rendszerint betartják a permetezés során az előírásokat, így a méhekre is tekintettel vannak. Ezzel szemben a kisebb területtel rendelkező gazdák sok esetben nem előírásszerűen permeteznek és ezzel a méhállományokat tizedelik meg.
A fenti állítások a szőlészetekre és gazdáikra is vonatkoznak. Sok szőlősgazda, például a virágzást követő időszakban a szőlőkabóca ellen nem akkor és nem úgy permetezi állományát, amikor és ahogyan szabályos lenne és ennek a méhek látják kárát.
Hirdetés
Be kell tartani a szabályozást
Törvényileg szabályozott, hogy a méhekre veszélyes szerekkel, készítményekkel virágzó állományt permetezni szigorúan tilos! A virágzást követően, a fürtképződés időszakában sem lehet akármikor permetezni. A méhekre veszélyes szerekkel a csillagászati napnyugtát megelőzően egy órával lehet elkezdeni dolgozni, a munkát pedig 23 óráig be kell fejezni. Amennyiben ebben az időszakban is méhek látogatják a permetezendő állományt, tilos kijuttatni a vegyszereket. Szigorúan tilos a hajnali vagy reggeli órákra időzíteni a permetezést, ezekben az órákban is igen aktív életet élnek a méhek. Akkor sem szabad állománypermetezést végezni a szőlősben, ha virágzó kultúrnövény van közvetlenül a szőlőterület mellett.
Azért is érdemes betartani a szabályokat, mert a kárt okozó gazdákat növényvédelmi bírsággal sújtják, és további kártérítésre kötelezik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés