A növénytermesztők minden évben jelentős gazdasági veszteségeket szenvednek el a madarak által okozott károk miatt. A Pest Management Science folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók kiemelik a lézeres madárijesztők hatékonyságát a seregélyek által okozott csemegekukorica-kár csökkentésében.

Jelenleg halálos és nem halálos elrettentő szerek is rendelkezésre állnak. Ezek megakadályozzák, hogy a madárkártevők károsítsák a gabonákat. Mindazonáltal a fegyverekkel, csapdákkal vagy vegyi eszközökkel végzett halálos védekezés kevésbé előnyös az engedélyek megszerzésének nehézségei és a hatékonyság csökkenése miatt, mivel a madarak általában megtanulják, hogyan kerüljék el a halálos fenyegetéseket.

Nem halálos elrettentő eszközök

Ezenkívül a vegyi madárölő szerek (avicidek) használata toxikus hatást gyakorol a nem célzott állatfajokra és a környezetre. Ennek eredményeként a jelentések azt mutatják, hogy a termelők és a kutatók gyakran nem halálos elrettentő eszközökhöz folyamodnak a terméskár csökkentése érdekében. De annak ellenére, hogy manapság egyre több nem halálos elrettentő eszköz található a piacon, úgy tűnik, hogy egyik sem nyújt tartós vagy egyedi megoldást a madarak távol tartására.

Ebben az új tanulmányban a Floridai Egyetem és a Rhode Island Egyetem kutatói a lézeres madárijesztők hatékonyságát tesztelték a fejlődési szakaszban lévő csemegekukorica európai seregélyek által okozott károsodásának csökkentésében, ellenőrzött kísérleti környezetben, ahol lézeres és kontroll kezeléseket végeztek.

A kukorica kártételének csökkentése

A kutatók a kukorica károsodásának több mint 20%-os csökkenését figyelték meg a lézerrel kezelt parcellákon. A látható lézerek fókuszált, koherens fénysugarat bocsátanak ki egyetlen hullámhosszon, ellentétben a legtöbb fényforrással, amelyek több hullámhosszon, változó intenzitással bocsátanak ki nem polarizált sugárzást. Így úgy tűnik, hogy a lézerek megijesztik a madarakat, és menekülési reakciókat váltanak ki, hatékonyabban, mint más ijesztőeszközök. Az eredmények tehát azt mutatják, hogy a lézerek hatékonyan tudják elriasztani a termésveszteséget okozó madarakat – mondták.

Megfigyelték azt is, hogy a természetes kukoricakalászon táplálkozó madarak általában ingatag kukoricaszáron ülnek, és arra kényszerülnek, hogy ki-be lendüljenek a lézerrétegben. Így nagyobb lézerszóródást és figyelemelvonást tapasztalnak, és sokkal nehezebbé válik számukra a lézerexpozíció elkerülése.

„A kukorica lombozata miatt nem látható a környezet és nem láthatók a potenciális ragadozók, és ez növeli a seregélyek kockázatát, ami eredményesebbé teszi a lézerek működését” – mondták. A remény az, hogy ha költséghatékonyan gyártják, a lézerben nagy potenciál rejlik, mint olyan hatékony és nem mérgező technológiai megoldásban, amelynek segítségével a termelők megvédhetik terményeiket a madárkártól – tették hozzá.

A lézeres madárijesztők hatékonyak, de az állatok megszokják a kényelmetlenséget és a figyelemelterelést, feltéve, hogy az elrettentés nem veszélyes; ezt hívják szoktatásnak. (Forrás: futurefarming.com)

A távolság befolyásolja a hatékonyságot?

Ebben a vizsgálatban a skála a lézerhatásokra korlátozódott 30 méteren belül. A kutatók nagyon erős lézeres elrettentő hatást találtak 20 méterig, 30 méteren pedig alig vagy egyáltalán nem. Szerintük azonban a vizsgálatukban megfigyelt távolság hatása kevésbé fontos, vagy nem alkalmazható valós szántóföldi körülmények között, mivel a szántóföldi vizsgálatok tapasztalatai alapján a lézer észlelése után a madarak egyszerűen nem telepednek meg a táblán.

Fontos megérteni, hogy a madarak táplálékszerzési viselkedése eltérhet a szabadon repülő madárrajok viselkedésétől, amelyek nagy, csemegekukorica-táblákhoz férnek hozzá – mondták.

Azokban az esetekben, amikor lézert használnak a madarak elrettentésére a hosszú sérülékeny időszakokkal jellemezhető növényektől, fontos azonosítani a lézeres elkerülés vagy tolerancia valószínűségét.

Különbségek a termés sérülékenységében

A kutatók kiemelték, hogy a többi nem halálos elrettentő eszközhöz hasonlóan a lézeres elkerülés is csökkenhet ismételt expozíció esetén, mert az állatok megszokják a kényelmetlenséget és a figyelemelterelést, feltéve, hogy az elrettentés nem veszélyes; ezt hívják szoktatásnak. A csemegekukorica azonban az egyik olyan növény, amely alkalmas lézeres elrettentésre, mivel szűk időbeli fogékonysági vagy sebezhetőségi ablakkal rendelkezik. Esetében jellemzően kevesebb, mint egy hét telik el a fejlődési szakasz kezdete és a betakarítás között, és ez a rövid időszak korlátozza a hozzászokás kialakulását.

A kutatók megismételték, hogy „Mivel a kényelmetlen ingerekkel szembeni toleráns viselkedés kialakulhat a szoktatáshoz hasonló folyamatokon keresztül, ehhez meg kell erősíteni, hogy az egyes madarak idővel ellenálltak a növekvő közvetlen expozíciónak.”

Arra is felhívták a figyelmet, hogy azokban az esetekben, amikor lézert használnak a madarak elrettentésére a hosszú sérülékeny periódusú növényektől, például a gyümölcsöktől és bogyóktól, fontos azonosítani a lézeres elkerülés vagy tolerancia valószínűségét.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy ösztönzik a megjelölt egyedek további tanulmányozását terepi környezetben is, hogy elmélyítsék a lézerrel való tolerancia vagy elkerülés valószínűségét a szoktatás és az érzékenyítés révén.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás