A borhamisítás állandó probléma és folyamatos a küzdelem a borhamisítókkal, akik  leggyakrabban cukor, víz vagy alkohol hozzáadásával csalnak. Többféle módszert használnak a lebuktatásukra, ezekről olvashat cikkünkben.

A különböző hamisítási technikák folyamatosan fejlődnek, de az Európai Unió is fejleszti a borok eredetét ellenőrző különböző módszereket. A borhamisítást legtöbbször cukor, víz vagy alkohol hozzáadásával hajtják végre. Anyagunk az Agrárszektor cikke alapján készült.

A borhamisítás állandó probléma és nem könnyű lépést tartani a borhamisítókkal - Fotó: Pixabay, Photo-Mix
Küzdelem a borhamisítás ellen

Az élelmiszercsalások több millió eurót tesznek ki Európában. A hamisítással leginkább érintett termékek egyike a bor, ami az Európai Unió elsődleges mezőgazdasági terméke és világszerte nagy belőle a kivitel.

A különböző hamisítási technikák fejlődtek, ezért új módszerekre van szükség ahhoz, hogy lebuktassák azokat. Az EU Közös Kutatóközpontjának (JRC) - amely az Európai Bizottság tudományos szolgáltató szervezete - az a feladata, hogy kiderítse, miből és hogyan készülnek a különböző borok.

Ahhoz, hogy a kutatók megállapíthassák, hogy egy bor eredeti-e, a hivatalos minták alapján először az izotóp-arányokat határozzák meg. Majd ezeket hasonlítják össze a referencia-adatokkal. Először az adatbázisban található értékek közül kiválasztják az adott évjáratra és területre vonatkozó referenciamintákat, majd összehasonlítják őket.

A szőlőminták összegyűjtése után a kutatók egy mintabort állítanak elő. Ezt elemzik, és meghatározzák az alkohol és a víz izotóp jellegzetességeit.

Ez azért fontos lépés, mert a borhamisítás leggyakrabban víz, alkohol vagy cukor hozzáadásával történik.

A laboratóriumokban nukleáris technológiával azonosítják az eredeti bor úgynevezett “ujjlenyomatát”. Ha cukrot adtak a borhoz, és ezzel növelték alkoholtartalmát, teljesen más képet kapnak. Az információkat Belgiumba továbbítják, az EU Bor Adattárába (EU Wine Data Bank).

A mágneses magrezonancia és a tömegspektrometria a leghatásosabb analitikai eszközök, amelyeket a bor hitelesítésére használnak. Ezekkel ugyanis a minta atomi szintjét (izotópjait) vizsgálják meg. Ezek az izotópok egy-egy bornál az adott természeti környezetet, például földrajzi szélességet, magasságot, hőmérsékletet vagy csapadékmennyiséget jelölhetnek ki.

A borok vizsgálatakor a leginkább a bor víztartalmában jelenlévő oxigént tanulmányozzák a kutatók. Az oxigén mennyiség ugyanis Európában a földrajzi szélességi foktól függően változik. Ezért például a Szicíliában előállított borok különböző oxigénszinttel rendelkeznek, mint a magyar borok.

Adatgyűjtés Belgiumban

Az Európai Unió kutatói minden évben egy aktuális, naprakész listát készítenek a saját országaikban készült valamennyi borról.

Ezt a hatalmas mennyiségű adatot szintén Belgiumban gyűjtik és tárolják. Ezzel lehetővé válik, hogy országonként, régiónként, fajta szerint olyan adatkészletet állítsanak össze, amelyik biztosan eredeti, hiteles borminták alapján készült.

Az adatbázisba évente körülbelül 1600 minta kerül be, és jelenleg már több mint 20 ezer mintát tartalmaz. Az adatbázis, és a benne található információ minden tagállam számára elérhető.

Megosztás

További híreink

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás