Bár sajnos sokan azt gondolják, nem jár ingyen a zöldítés támogatás. A kifizetéshez több feltétel teljesítése szükséges. Meghatározott, hogy a parlagon hagyott területet, valamint a nitrogénmegkötő növényfajokat mettől meddig kell fenntartani. Ezen felül diverzifikációs kötelezettség is van, valamint a kaszálások időpontja is fontos. A zöldítés legfontosabb tevékenységeihez kapcsolódó fontos dátumokat gyűjtöttük össze.

A NAK foglalta össze, hogy amennyiben egy gazdaság szántóterülete eléri a 15 hektárt, úgy ökológiai fókuszterületet kell létesíteni a szántó – beleértendő az ideiglenes gyep és a SAPS jogosult erdő is – területének 5 százalékán. Vannak viszont kivételek. Például, ha a szántóterület több mint 75 százaléka parlagon hagyott terület, vagy ideiglenes gyepterület, hüvelyes növénnyel bevetett terület, vagy ezek kombinációja. Kivétel még, ha a gazdaság szántóterülete, állandó gyepterülete és az állandó kultúra által együttesen elfoglalt területe több mint 75 százaléka állandó gyepterület, ideiglenes gyepterület, víz alatt álló kultúrával bevetett terület vagy ezek kombinációja. Az ökológiai gazdálkodási területbe vont részek ez esetben nem számítanak.

A zöldítés támogatás feltételekhez és határidőkhöz kötött, ezeket gyűjtöttük össze - Fotó: Adam's Photovision

A zöldítés feltételeinek teljesítéséhez fenntartási időszakok is társulnak. Parlagon hagyott területet tárgyév január 1-től augusztus 31-ig kell fenntartani.

A nitrogénmegkötő növényfajok fenntartási kötelezettsége az alábbi időpontok között kötelező:

  • termesztési időszak az évelő növények esetében május 1-től szeptember 30-ig,
  • az egynyári növények esetében április 1-től június 20-ig,
  • szója esetében május 15-től július 15-ig,
  • zöldborsó esetében április 15-től június 10-ig,
  • lóbab esetében április 15-től június 30-ig,
  • közönséges vagy veteménybab esetében május 10-től július 20-ig tart.

Az ökológiai jelentőségű másodvetést a tárgyév október 1-ig el kell vetni a meghatározott fajokból. Fenntartási időszakban – évelő kultúráknál, amíg a növény a területen van – növényvédő szer használata egyáltalán nem megengedett. Ugyancsak a zöldítési feltétel, hogy 10 hektár szántóterület felett a korábban felsorolt kivételeket leszámítva diverzifikációs kötelezettség is keletkezik. A diverzifikáció teljesítéséhez azt nézik, hogy melyik növény – ez lehet a másodvetés is – volt leghosszabb ideig a területen a május 1-től szeptember 30-ig terjedő időszakban.

Vetésszerkezet, fehérjenövények

A nitrogénmegkötő növénynek elszámolt terület - megfelelő feltételek esetén és amennyiben fűféle nem található a keverékben - a termeléshez kötött szálas fehérjetakarmány-növény termesztésének támogatásba is bevihető. Azonban ez esetben a vetés első évében augusztus 1-ig egyszeri, ha az állomány már többévesnek minősül, úgy azt tárgyév július 1-ig legalább kétszeri kaszálást kell végezni. A területtel teljesíthető továbbá az évelő szálas vetésszerkezeti előírás is a Vidékfejlesztési Program AKG-ban, ha a pályázati felhívásban is szereplő fajok keverékei fellelhetőek a kultúrában. A zöldítés támogatás további részletei itt érhetőek el.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás