„Felesleges ingoványos talajra tévedned, s valami jóbaráttól – kímélendő a költségeket – számlákat vásárolnod 10 százalék fejében. Fizess nekem 15 százalékot, és nyugodtan alhatsz” – valahogy így hangozhatott volna az EVA bevezetésekor az elméleti párbeszédben az állami oldal érvelése.

Adózni muszáj, bár igazából senki sem repes az örömtől, amikor el kell számolnia az állammal az éves bevételeiről. A korábbi évek emellett hatalmas terheket róttak a vállalkozásokra, vállalkozókra, rengeteg, adminisztratív pepecseléssel töltött órát kellett felszabadítaniuk a kötelezettségek teljesítése érdekében.

Mintha csak egy cinkos összekacsintás lett volna az állam és polgára között (Fotó: Pixabay)

Értelemszerűen merült fel az igény a mind egyszerűbb adózási formák megalkotására.

15 százalék, és nyugodtan alhatsz

Nem véletlenül aratott osztatlan sikert bevezetésekor a nevében is a praktikumot, az adózó polgárok érdekeit előnyben részesítő Egyszerűsített Vállalkozási Adó, népszerű nevén az EVA. Mintha csak egy cinkos összekacsintás lett volna az állam és polgára között: „Felesleges ingoványos talajra tévedned, s valami jóbaráttól – kímélendő a költségeket – számlákat vásárolnod 10 százalék fejében. Fizess nekem 15 százalékot, és nyugodtan alhatsz” – valahogy így hangozhatott volna az elméleti párbeszédben az állami oldal érvelése.

A vállalkozás és a hivatal

És ezek az érvek hatottak. Mert hogy a vállalkozást nem a burjánzó adminisztráció és nem is az elvtelen nyerészkedés kedvéért indították el. Sokkal inkább a szabadon megválasztott feladat szépsége volt a vonzó – és így volt ez a mezőgazdaság szerteágazó területein is –, amellett, hogy a tisztes megélhetést is szolgálta. Igen ám, de múltak az évek, és hiába volt az EVA népszerű a vállalkozások körében az egyszerűsége miatt, a hivatalok egyre újabb és újabb akadályokat gördítettek az egyébként tükörsima adózási útra, egészen addig, míg éppen az egyszerűség esett áldozatul az eljárásuknak.

Aki egyszer megízlelte az egyszerű adózás gyönyörét, az nem békült meg az EVA ellehetetlenülésével (Fotó: Pixabay)


Valós alternatívaként merült fel sokak számára a visszatérés a nagyobb adótartalommal járó, viszont kiszámítható hagyományos adózás körébe.
Persze aki egyszer megízlelte az egyszerű adózás gyönyörét, az nem békült meg az EVA ellehetetlenülésével, egyre markánsabban fogalmazódott meg az igény az EVA-utód bevezetésére. Ez lett a KATA, a Kisadózó Vállalkozások Tételes Adója.

Nem százalékos, tételes

Szemben az EVA százalékos adómértékével összegszerűen határozták a havi kötelezettséget, egy komolyan működő vállalkozás számára egyáltalán nem megterhelő 50 ezer forintban. Sőt, ez akár feleződhet is, ha valaki mellékállásban vagy nyugdíjasként katázik.

Viszont bevezetése óta elérte a KATA-t is a nehezítési hullám. Minden egyes évben valamelyest szigorítanak, finomítanak az eredeti jogszabályon. Hiszen egyre több kisadózó választja ezt az adózási formát, és a jogalkotók egyre több kijátszható meghatározást kénytelenek módosítani. Évről évre próbálják minimalizálni ezeket az eseteket, bízva abban, hogy előbb-utóbb elejét tudják venni mindenféle visszaélésnek.

40%-os „büntetőadó”

A legutóbbi – bár nem biztos, hogy széles kört érintő – módosítás révén a bújtatott foglalkoztatást igyekeznek megakadályozni. 40%-os „büntetőadó” sújtja azt a KATA-s vállalkozót, aki egyetlen – külföldi,  illetve belföldi – megrendelőjétől éves szinten több mint 3 000 000 forint bevételre tesz szert. A 40 százalékos extraadót a 3 000 000 feletti összeg után kell megfizetni. A kötelezettség a megrendelőt terheli ugyan, de az aligha fog fizetni ilyen „felárat”, akármilyen értékes is számára üzlet partnere. Ami viszont visszaüt a vállalkozóra – neki is érdeke ügyelni arra, hogy az éves forgalma az adott megrendelővel ne haladja meg az előírt mértéket.

Elejét veszik annak is, hogy az egy családon belüli vagy rokoni kapcsolattal rendelkező cégek számlázzanak egymásnak (Fotó: Pixabay)

Lényeges változtatás, hogy egy embernek kizárólag egy KATA-s vállalkozása lehet. Elejét veszik annak is, hogy az egy családon belüli vagy rokoni kapcsolattal rendelkező cégek számlázzanak egymásnak. Így kiküszöbölhető a pénzmosás.

Természetesen ha letudtuk az idei bevallást – határidő február 25. –, akkor most sem dőlhetünk hátra. Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni az év közben életbe lépő új szabályozási elemeket. Igaz, ezekre csak az egy év múlva esedékes bevallás készítésekor kell majd odafigyelnünk.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás