Az éticsigát különleges húsáért csigafarmokon tenyésztik, tehát ott haszonállat, ám a kertekben a meztelencsiga és társai inkább mint kártékony állatok vannak jelen. E kettősség nem véletlen: e puhatestűek rengeteg növényi részt fogyasztanak el táplálkozásuk során. A csigatenyésztés egyik vicces alapelve pedig az, hogy ez az az állat, ami nem növény, de mégis öntözni kell. És tényleg a nedvesség vonzza őket.

A házas csigákkal általában kevesebb a kertészek gondja, ám a meztelencsigák jelentős kártételek okozói lehetnek. A hazánkban élő 26 házatlan csigafaj közül tíz a jelentős kártevő. Egy statisztikai számítás szerint egy átlagos méretű konyhakertben, ahol megjelennek a házatlan csigák, évi 20-30 ezer forintnyi terméskiesést okoznak kártételükkel.

Ősszel rendszerint a kerti meztelencsiga megjelenésére lehet számítani. És az utóbbi évtizedekben egy invazív, nálunk nem honos faj, a spanyol csupaszcsiga is nagy mennyiségben elszaporodott (Fotó: Pixabay)

Nem mind annyira problémás

Az éticsiga, ha nem túl nagy egyedszámban van jelen a kertben, még hasznos is, hiszen a korhadó növényi részeket fogyasztja, amivel a tápanyagok természetes körforgását segíti elő. Emellett más, például kártékony csigák tojásait is előszeretettel megeszi. A foltos szántóföldi meztelencsiga azonban akár egy éjszaka alatt képes jelentős mennyiségű veteményt vagy palántát tarra rágni.

Míg ez inkább tavaszi kártevő, ősszel rendszerint a kerti meztelencsiga megjelenésére lehet számítani. És az utóbbi évtizedekben egy invazív, nálunk nem honos faj, a spanyol csupaszcsiga is nagy mennyiségben elszaporodott. Sőt az utóbbi évtizedben ez lett a legveszélyesebb kártevő a csigák közül. Akár 200 petét is képes lerakni, amelyek a már jellemzően enyhe teleinket is túlélik.

Védekezés a csigák és kártételük ellen

A csigák kedvelik a nyirkos, párás helyeket, inkább éjszaka és csapadékos időben indulnak táplálékot keresni. Egyszerre több fronton is támadást indíthatunk ellenük – védekezéssel egybekötve, mert egy-egy módszer nem mindig elégséges. Alapvető, hogy rendezetlen, elburjánzó részek ne legyenek a kertben, mert ezek alatt a nedves környezet vonzza a csigákat. A magaságyások használata is részben hatékony a csigák ellen, mert nem fogják megmászni ezeket, ha csak nem muszáj.

Növényeinknek is jó, ha nincsenek túl sűrűre ültetve a konyhakertben, így a levegő és a napfény is jobban átjárja őket. Ez a növényeknek növényvédelmi szempontból is jobb, hiszen, ha öntözés után hamarabb száradnak meg a levelek, és a talaj felszíne is, úgy a gombás és bakteriális fertőzések is nehezebben terjednek. És ugyanezek a szárazabb körülmények a csigáknak sem kedveznek.

Zseblámpával indulhat a vadászat

Éjjel könnyen össze lehet szedni a csigákat, hiszen nem túl gyors állatok, csak ki kell várni, hogy előkerüljenek búvóhelyükről, és zseblámpával indulhat a vadászat. Az is segíthet valamelyest a sok csiga elüldözésében, ha az öntözést a reggeli órákra időzítjük, este helyett.

A növényeknek sajnos az esti öntözés az ideálisabb, hiszen éjjel alig van párolgási veszteség, tehát jobban fel tudják venni az ilyenkor kapott vizet. Ám az a csigáknak maga a Kánaán, ha egész éjjel minden nedves a kertben.

Mivel éjszakai állatok, a reggeli öntözés miatt már kisebb eséllyel indulnak portyázni, éjjel meg ha száraz volt a talaj, azon lassabban mozognak. A csepegtető öntözés is csigaűző módszer, hiszen itt a növények egyedileg a gyökerükhöz célzottan kapják a vízadagot, míg esőztető öntözésnél minden vizes lesz.

Igen kreatív módszerek is léteznek

Csigák ellen csigaszalag is beszerezhető, ami egyszerű és hatásos. A szalagot a védendő növényeink köré kell tekerni, és amikor az állat megpróbál ezen átkelni, egy kis elektromos töltés lép fel, aminek köszönhetően jó esetben meggondolja magát.

A fenyőkéreg leterítése is akadályt jelent a csigáknak, de kaphatók talajtakarásra szolgáló kertészeti gyapjú szőnyegek, ezeken sem tudnak közlekedni ezek az állatok. Az olyan növényeket, melyek kimondottan veszélyben vannak, egyedileg is védhetjük a csigáktól. Ezek köré, ha apróra zúzott tojáshéjat, fűrészport, apró kőzúzalékot, fahamut vagy kávézaccot szórunk, akkor a csigák elkerülik ezt a területet.

Amint azonban e felületet nedvesség éri, már sokkal kisebb hatékonysággal fogják akadályozni a csigákat. Bizonyos növényeket nem kedvelnek a csigák, a többségük szőrös levelű vagy aromás illatú. Ilyenek a zsálya, a fokhagyma, a majoránna, a kakukkfű, a levendula, az üröm, az édeskömény, az ánizs vagy a rozmaring. Ezekkel is körbe ültethetjük az olyan ágyásokat, amelyekben a legveszélyeztetettebb növények vannak.

Az ellenségeik a barátaink

A biológiai védelem is jó megoldás: ha varangyok, vakond él a kertünkben, azok rengeteg csigát elfogyasztanak. Sőt vannak, akik ilyen céllal tartanak indiai futókacsát, amely szintén a csigák leghatékonyabb ellensége. Léteznek csigákat pusztító fonálférgek is, például a Phasmarhabditis hermaphrodita fonálféreg szabadföldi felhasználásra alkalmas, biológiai csigagyérítő.

A termésvédő háló kifeszítése is hatásos lehet lokális csigavédelem terén. És végül itt a sokak által használt ász, a csigacsapda, ahol sör a csalétek, de vannak más módon működő csapdák is. Egyik legegyszerűbb a deszkacsapda, aminek lényege, hogy a veteményesben a sorok közé deszkákat helyezünk le. Ez így ősszel is hatásos, hiszen a csigák ilyenkor a még be nem takarított zöldségeket is támadják. Az éjjeli lakmározás után a hajnalban búvóhelyet kereső csigák ideálisnak találják a deszkákat, és alájuk mennek, így később könnyen összeszedhetők.

A sörcsapda lényege pedig, hogy egy edényt talajszintig lesüllyesztünk és félig megtöltünk sörrel. Reggelre, ha voltak meztelen csigák a kertben, akkor nagy részük a csapdában lesz. De a gazdaboltokban kész csigacsapdák közül is válogathatunk. A csigacsapdák használatakor a védendő terület mellett a csapdát a földbe süllyesztjük, ezt speciális méregmentes csigacsalétekkel kell megtölteni, így a csigák a csapdát választják a növényeink helyett. Sajnos egyik módszer sem tökéletes, de ezekkel jelentősen csökkenthetők a konyhakertekben a csigák kártételei.

(Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás