A szőlővel, tavasszal és ősszel van a legtöbb munka, de nyáron sem feledkezhetünk meg róla. Ha nem figyelünk rá oda, könnyen kárba mehet a termés egy része.

Tavasszal a kapálás, metszés és első permetezések elvégzése után nem dőlhet hátra nyugodtan a szőlősgazda. A szőlőnek van egy olyan tulajdonsága, hogy folyamatos törődést igényel. Amennyiben ezt nem kapja meg, gyenge termésre számíthat a gazda és nem lesz finom, saját bor a pincéjében.

A sikeres metszést követően megindult a hajtásnövekedés a tőkéken. Az esetek túlnyomó többségében a szőlőtőke több hajtást nevel, mint amire nekünk szükségünk van, illetve még annál is többet, mint amennyit a tőke elbír. Ezért szükség van a hajtások megválogatására is. Alaposan szemügyre kell venni hát a tőkéket, és a sűrűn növő hajtásokat ki kell ritkítani. Lehetőség szerint el kell távolítani az alanyból előtörő vadhajtásokat is, valamint a fürtöt nem nevelő hajtásokat is. A hajtásritkítás során dől el az, hogy milyen minőségű lesz a termés, ugyanis minél kevesebb hajtást hagyunk, annál finomabb lesz a szőlő, és annál nagyobbak lesznek a fürtök. Sok meghagyott hajtás esetén sok fürt szőlő lesz, de azok íze kevésbé lesz finom, és a fürtök sem lesznek igazán tömöttek, szépek.

Így néz ki egy jól ápolt szőlőtőke. A fotón jól látható, hogy a fürtök körül nincsenek levelek, elég fényt, napsütést kaphatnak az érő szemek, így biztosan jó lesz a termés
 

Miután a hajtásokat kiritkítottuk, a megmaradtakat alaposan fel kell kötözni, nehogy egy esetleges erősebb széllökések, vagy éppen a rajta lévő szőlőfürt súlya miatt letörjön.

Nyár elején a hónaljhajtások is megjelennek a levelek tövénél, ezek miatt az állomány besűrűsödik, így nem kapnak a fürtök elégséges napfényt a fejlődésükhöz. Ezeket a hónaljhajtásokat is nyugodt szívvel eltávolíthatjuk, csak hasznot hozunk ezzel a művelettel a szőlőnkben.

Arra is figyelni kell, hogy a hajtások ne növekedjenek túlságosan hosszúra, mert ez rengeteg energiát von el a növénytől és a fürtképződésre negatívan hathat. A hosszú hajtásokat ezért csonkolni kell, végeit le kell vágni.

Sajnálatos módon ma már nem lehet gazdaságosan szőlőt termeszteni permetezés nélkül. A nyári időszakban a gombás betegségek (peronoszpóra, lisztharmat) ellen fokozottan kell védekezni. Mindig időben kezdjük meg a permetezést az engedélyezett vegyszerekkel. Aki nem híve a vegyszeres védekezésnek, használhat biogazdálkodásban is engedélyezett, kevésbé környezetre káros szereket is, amelyek a peronoszpóra és a lisztharmat ellen is hatékony segítséget nyújtanak.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás