Nyári munkák a szőlőben
A szőlővel, tavasszal és ősszel van a legtöbb munka, de nyáron sem feledkezhetünk meg róla. Ha nem figyelünk rá oda, könnyen kárba mehet a termés egy része.
Tavasszal a kapálás, metszés és első permetezések elvégzése után nem dőlhet hátra nyugodtan a szőlősgazda. A szőlőnek van egy olyan tulajdonsága, hogy folyamatos törődést igényel. Amennyiben ezt nem kapja meg, gyenge termésre számíthat a gazda és nem lesz finom, saját bor a pincéjében.
A sikeres metszést követően megindult a hajtásnövekedés a tőkéken. Az esetek túlnyomó többségében a szőlőtőke több hajtást nevel, mint amire nekünk szükségünk van, illetve még annál is többet, mint amennyit a tőke elbír. Ezért szükség van a hajtások megválogatására is. Alaposan szemügyre kell venni hát a tőkéket, és a sűrűn növő hajtásokat ki kell ritkítani. Lehetőség szerint el kell távolítani az alanyból előtörő vadhajtásokat is, valamint a fürtöt nem nevelő hajtásokat is. A hajtásritkítás során dől el az, hogy milyen minőségű lesz a termés, ugyanis minél kevesebb hajtást hagyunk, annál finomabb lesz a szőlő, és annál nagyobbak lesznek a fürtök. Sok meghagyott hajtás esetén sok fürt szőlő lesz, de azok íze kevésbé lesz finom, és a fürtök sem lesznek igazán tömöttek, szépek.
Hirdetés
Miután a hajtásokat kiritkítottuk, a megmaradtakat alaposan fel kell kötözni, nehogy egy esetleges erősebb széllökések, vagy éppen a rajta lévő szőlőfürt súlya miatt letörjön.
Nyár elején a hónaljhajtások is megjelennek a levelek tövénél, ezek miatt az állomány besűrűsödik, így nem kapnak a fürtök elégséges napfényt a fejlődésükhöz. Ezeket a hónaljhajtásokat is nyugodt szívvel eltávolíthatjuk, csak hasznot hozunk ezzel a művelettel a szőlőnkben.
Arra is figyelni kell, hogy a hajtások ne növekedjenek túlságosan hosszúra, mert ez rengeteg energiát von el a növénytől és a fürtképződésre negatívan hathat. A hosszú hajtásokat ezért csonkolni kell, végeit le kell vágni.
Sajnálatos módon ma már nem lehet gazdaságosan szőlőt termeszteni permetezés nélkül. A nyári időszakban a gombás betegségek (peronoszpóra, lisztharmat) ellen fokozottan kell védekezni. Mindig időben kezdjük meg a permetezést az engedélyezett vegyszerekkel. Aki nem híve a vegyszeres védekezésnek, használhat biogazdálkodásban is engedélyezett, kevésbé környezetre káros szereket is, amelyek a peronoszpóra és a lisztharmat ellen is hatékony segítséget nyújtanak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés