A szőlővel, tavasszal és ősszel van a legtöbb munka, de nyáron sem feledkezhetünk meg róla. Ha nem figyelünk rá oda, könnyen kárba mehet a termés egy része.

Tavasszal a kapálás, metszés és első permetezések elvégzése után nem dőlhet hátra nyugodtan a szőlősgazda. A szőlőnek van egy olyan tulajdonsága, hogy folyamatos törődést igényel. Amennyiben ezt nem kapja meg, gyenge termésre számíthat a gazda és nem lesz finom, saját bor a pincéjében.

A sikeres metszést követően megindult a hajtásnövekedés a tőkéken. Az esetek túlnyomó többségében a szőlőtőke több hajtást nevel, mint amire nekünk szükségünk van, illetve még annál is többet, mint amennyit a tőke elbír. Ezért szükség van a hajtások megválogatására is. Alaposan szemügyre kell venni hát a tőkéket, és a sűrűn növő hajtásokat ki kell ritkítani. Lehetőség szerint el kell távolítani az alanyból előtörő vadhajtásokat is, valamint a fürtöt nem nevelő hajtásokat is. A hajtásritkítás során dől el az, hogy milyen minőségű lesz a termés, ugyanis minél kevesebb hajtást hagyunk, annál finomabb lesz a szőlő, és annál nagyobbak lesznek a fürtök. Sok meghagyott hajtás esetén sok fürt szőlő lesz, de azok íze kevésbé lesz finom, és a fürtök sem lesznek igazán tömöttek, szépek.

Így néz ki egy jól ápolt szőlőtőke. A fotón jól látható, hogy a fürtök körül nincsenek levelek, elég fényt, napsütést kaphatnak az érő szemek, így biztosan jó lesz a termés
 

Miután a hajtásokat kiritkítottuk, a megmaradtakat alaposan fel kell kötözni, nehogy egy esetleges erősebb széllökések, vagy éppen a rajta lévő szőlőfürt súlya miatt letörjön.

Nyár elején a hónaljhajtások is megjelennek a levelek tövénél, ezek miatt az állomány besűrűsödik, így nem kapnak a fürtök elégséges napfényt a fejlődésükhöz. Ezeket a hónaljhajtásokat is nyugodt szívvel eltávolíthatjuk, csak hasznot hozunk ezzel a művelettel a szőlőnkben.

Arra is figyelni kell, hogy a hajtások ne növekedjenek túlságosan hosszúra, mert ez rengeteg energiát von el a növénytől és a fürtképződésre negatívan hathat. A hosszú hajtásokat ezért csonkolni kell, végeit le kell vágni.

Sajnálatos módon ma már nem lehet gazdaságosan szőlőt termeszteni permetezés nélkül. A nyári időszakban a gombás betegségek (peronoszpóra, lisztharmat) ellen fokozottan kell védekezni. Mindig időben kezdjük meg a permetezést az engedélyezett vegyszerekkel. Aki nem híve a vegyszeres védekezésnek, használhat biogazdálkodásban is engedélyezett, kevésbé környezetre káros szereket is, amelyek a peronoszpóra és a lisztharmat ellen is hatékony segítséget nyújtanak.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás