A sertéshízlalás nyereségessége sok tényezőn múlik. Ezek közül a legfontosabbak: a hízó alapanyag beszerzési, illetve előállítási költsége, a takarmány ára és természetesen a már kész hízósertés átvételi ára. Természetes folyamat az állattartásban, hogy ahol csak lehet a technológiai megoldásokkal kiváltjuk a munkaerőt és kizárjuk az emberek hibázási lehetőségét. Az önetető, önitató alkalmazása ma már természetes, mint ahogy a korszerű telepeken az automatikusan működő szellőzési rendszerek is.

De térjünk vissza a hízósertés árára. Van olyan tényező a hízósertés árában, amit tudunk befolyásolni. Nevezetesen az, hogy optimális testtömegű sertést értékesítünk. Az optimális testtömeg, amikor célszerű a hízlalást befejezni ott van, ahol a körülményekhez képest a legtöbb pénzt tudjuk keresni. Ha ennél nagyobb testtömegű sertést értékesítünk, akkor nemcsak leminősítik a hízónkat - értsd csökken a kilogrammonkénti árbevételünk - hanem a romló takarmányértékesítés miatt egyre drágábban állítjuk elő a hízót. Ha túl korán, kisebb testtömegű hízót értékesítünk, akkor ugyan javulni fog a hizlaldai forgónk, de korántsem biztos, hogy ez az optimális megoldás számunkra.

A hízó sertések, sajnos, nem egyszerre készülnek el. Az egyedi különbségek miatt szétnő az állomány. De nem mindegy, hogy mennyire. A szétnövések miatt először azokat a plusz variánsokat kell leválogatnunk, amelyek gyorsabban elkészülnek. A kérdés az, hogy mikor, hogyan és mennyit. Az elkészült hízók értékesítését ütemeznünk kell. Erre kínál megoldást a NEDAP válogató kapu a hozzátartozó precíziós takarmányozási rendszer.

A válogató kaput nagyfalkában (450-600 sertés) való tartáshoz fejlesztették ki.

A sertéseknek a mérleggel ellátott válogató kapun keresztül kell haladniuk, hogy az etetőhöz jussanak. Áthaladáskor a rendszer megméri az állatok testtömegét és ez alapján a két etetőtérbe válogatja a sertéseket. A két etetőtérben a fázisos takarmányozásnak megfelelően két különböző egymást követő fázisnak a takarmánya van. A rendszer a takarmányváltást finomra hangolja azáltal, hogy elkerülhetővé válik a pazarlás az olyan egyedeknél, amelyeknek már a következő fázis táplálóanyagtartalma is elegendő. Míg a lemaradók még a táplálóanyagban gazdagabb adagot kapják. A precíziós takarmányváltásnak köszönhetően csökken a szétnövés. A harmadik válogatási lehetőség az értékesítésre szánt hízók leválogatására szolgál egy arra a célra kialakított helyre, ami
lehet állandó, vagy a jobb területkihasználás érdekében mobil karámrendszerrel biztosított.

Az egész folyamat tervezhető és teljes egészében nyomon követhető. Az irányítási folyamat lelke a WEB (felhő) alapon működő számítógépes rendszer. Mivel az adatállomány WEB-es felületen van, internetkapcsolattal a jogosultsági szinteknek megfelelően valós időben elérhető. Akár a reggeli kávéja mellett az okos telefonján pontos képet kaphat a hízlalási folyamatról. A nagycsoportos kialakítás előnye, hogy javul az épület helykihasználása, mivel nincsenek közlekedő folyosók és kevesebb a kimarásból származó selejt. A hízóértékesítések ütemezhetővé válnak, mivel a rendszer algoritmusa pontosan jelzi előre, hogy mikorra és hány darab állat elkészülése várható.

Ezáltal pontos testtömeghatárok szerinti szállítást és előrejelzést tesz lehetővé. Így elkerülhető a kívánatos testtömeghatáron kívül eső állatok leminősítése és a nem kívánatos vágóértékromlás.

Kérje ingyenes konzultációnkat, beszélgessünk róla, hogyan tudjuk az Ön gazdaságát is jövőt állóvá tenni! Várjuk jelentkezését e-mailben a farm@bentleyinstruments.com címen.

További információ: www.farmtechnika.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás