Az ólakban gyakran nem fordítanak kellő figyelmet a baromfialom minőségére, alomanyagként használnak különböző típusú almot, például rizshéjat, mogyoróhéjat stb. Nem megfelelő kezelés esetén ezek az anyagok termelési és jóléti problémákat okozhatnak, beleértve a penészesedést, a mellhólyagok kialakulását, a talpbőrgyulladást (FPD) és az aszpergillózist, ezek mind gazdasági veszteségekhez vezetnek.

Megpróbálták ezeket a problémákat kezelési stratégiák segítségével megfékezni. Ez a cikk azonban a baromfitakarmányozásra összpontosít, mint az alom minőségét fenntartó és ezáltal az alommal kapcsolatos számos problémát enyhítő kulcstényezőre.

A kokcidiosztatikumokhoz hasonló gyógyszereket tartalmazó takarmányok olyan anyagcsere-változásokkal járnak, amelyek szintén nedvesebb ürüléket eredményeznek. A takarmány-összetevők cseréje gyakran megoldja ezt a problémát, és egészségesebb lesz a baromfialom (Fotó: Pixabay)

 A takarmány összetétele

Bizonyos takarmánytételek tartalmazhatnak felesleges összetevőket, például búzakorpát, szezámpogácsát vagy kukoricaszemeket, amelyek mind hashajtó hatásúak, és hozzájárulnak a nedves vagy rossz szagú ürülék keletkezéséhez. Ezeket az összetevőket ezért jól ki kell egyensúlyozni más, költségcsökkentő jellegű összetevőkkel, hogy enyhítsék a baromfira gyakorolt ilyen élettani hatásokat.

A kokcidiosztatikumokhoz hasonló gyógyszereket tartalmazó takarmányok olyan anyagcsere-változásokkal járnak, amelyek szintén nedvesebb ürüléket eredményeznek. A takarmány-összetevők cseréje gyakran megoldja ezt a problémát. Az ilyen étrendi változtatásokat úgy kell elvégezni, hogy azok megfeleljenek a madár bélrendszerében a gyógyszeres kezelés során jelen lévő mikroflóra tevékenységében bekövetkező változásoknak.

 Fizikai forma és takarmányozási rendszer

A madarak pellettel történő etetése magasabb nedvességtartalmat és rosszabb alomminőséget eredményez, mint a finomlisztes vagy a cefrecsoportoké. Lehetséges, hogy a pellet esetében a takarmányfelvétel nagyobb, ami nagyobb vízfelvételt eredményez. A takarmánykorlátozás szintén magasabb nedvességtartalmat és rosszabb alomminőséget eredményez. Lehetséges, hogy ebben az esetben a vízfelvétel azért serkentő hatású, mert a madarak a takarmánykorlátozás során elégedetlennek érezték magukat.

 Táplálékfehérje

Megállapították, hogy a fehérjeszint 1 százalékpontos növekedése 3%-kal növeli a vízfogyasztást, ami a vízkiválasztás növekedésével jár, kedvezőtlenül befolyásolva az alom minőségét. Ez különösen igaz abban az esetben, ha a takarmányban fő fehérjeforrásként szójalisztet használnak, mivel a takarmányban olyan összetevők vannak jelen, amelyek felelősek lehetnek a magasabb vízfelvételért és kiválasztásért, mint például a rostok, erjeszthető cukrok és kálium.

A csökkentett fehérjetartalmú (pl. -2%) takarmányok etetése segít csökkenteni a vízfelvételt és a kiválasztást, és ezáltal fenntartani az alom minőségét. Ez az ammóniakibocsátás akár 24%-os csökkenésével a N-kiválasztást is csökkentheti. A takarmány fehérjetartalmának további csökkentése azonban megköveteli, hogy az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, lehetőleg kristályos formában, az aminosavak gondos egyensúlyát figyelembe véve, hogy elkerülhető legyen a csirke teljesítményének romlása.

 Táplálékzsír

A baromfitápban lévő rossz minőségű zsírok, amelyek nem hasznosulnak és nem ürülnek ki teljes mértékben, gyakran vezetnek zsíros alomhoz. Ez az alom idővel megrothadhat, és így tovább növeli a rossz szagot az ólban. Ezenkívül gyakran megnő a kiválasztás nedvessége, és a jelentős zsírkiválasztás negatívan befolyásolja az alom vízmegkötő képességét. Nedves alomfelület és a "csülökégés" nagyobb gyakorisága is megfigyelhető volt a rossz minőségű, azaz inkább telített és kevésbé telítetlen, magas szappantartalmú (a zsírsavak sói) táplálékzsírforrások esetében.

A magas szappantartalom a bélnyálkahártya irritációja miatt megemelheti az ürülék nedvességét, és ezáltal csökkentheti a vízfelvételt. Emellett ronthatja az ürülék és az alom keverékének száradási tulajdonságait is, mivel a nedves ürüléket borító réteg képződik, és így megakadályozza a párolgást.

Ásványi kiegészítők

A táplálék nátriumszintjének növelése növelheti az alom nedvességtartalmát, és ronthatja az alom minőségét. A nátriumnak az alom minőségére gyakorolt hatása azonban télen kifejezettebb, mint nyáron. Hasonlóképpen, a táplálék kálium- és magnéziumszintjének növelése a víz-takarmány arány növekedését, az alom minőségének romlását, valamint az ürülék és az alom nedvességtartalmának növekedését eredményezi. A kalcium és a foszfor esetében úgy tűnik, hogy az alom nedvességtartalmára és minőségére gyakorolt hatások az életkorral változnak, azaz a fiatal madaraknál kevésbé kifejezettek, mint az idősebbeknél.

Egyéb takarmány-adalékanyagok

Egy vizsgálatban kimutatták, hogy a kukorica-szója takarmányhoz adott celluláz, xilanáz, galaktozidáz, amiláz és proteáz enzimkomplex csökkentette az emésztőnedvek viszkozitását, és mérsékelte az FPD súlyosságát 57 napos brojlercsirkéknél.

Más adalékanyagok is adhatók a takarmányhoz az ammónia megkötése és ezáltal az alom és a levegő minőségének javítása érdekében a baromfiólban. Ezek közé az adalékanyagok közé tartozik a zeolit, egyfajta porózus vagy rácsszerű szerkezetű ásványi anyag, amely a takarmányba keverve megköti az ammóniát az ürülékben, és megakadályozza, hogy az a levegőbe kerüljön. Nemrégiben arról számoltak be, hogy a takarmányhoz adott szilícium-dioxid javította az FPD-pontszámot, bár az alom nedvességtartalmát nem befolyásolta.

A takarmány savanyítása is segíthet enyhíteni az ammóniakibocsátás problémáját. Ez kalcium-benzoát hozzáadásával vagy a takarmány elektrolit-egyensúlyának csökkentésével érhető el. A savas takarmány savas trágyát eredményez, ami az ammónia átalakulását eredményezi (NH3)-ról (NH4)-re, utóbbi jobban oldódik vízben, és nem kerül könnyen a levegőbe.

Takarmányhulladékok

A baromfiak jelentős mennyiségű takarmányt pazarolnak el, ha az etetők túl vannak töltve, túl alacsonyan vannak beállítva, vagy rosszul vannak kialakítva. Ebben az esetben a takarmányhulladék minden 1%-os növekedése esetén a bélsár N-tartalma 1,5%-kal nőhet. Ez hatással lesz az alom minőségére, mivel az ammóniakibocsátás mértéke ezt követően megnő.

Az etetőket ezért úgy kell kialakítani, hogy a madarak nehezen tudják kilökni a takarmányt az belőlük. Ily módon az etető magasságát úgy kell beállítani, hogy az etetőtál teteje a madár nyakával egy magasságban legyen, és a takarmánytöltés szintje csak az etetőtál 25%-áig legyen beállítva.

Vízellátás

A túl sok víz a házban szintén túlzott ammóniakibocsátást, valamint rossz alom- és levegőminőséget eredményez. A probléma enyhítése érdekében a vízfelvétel és a pazarlás jobb ellenőrzése érdekében a nippes itatórendszert kell alkalmazni.

(Forrás: allaboutfeed.net

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás