Megkezdődött az idei almaszüret. A szakértők szerint nincs túl sok okuk az örömre a termelőknek, gyenge-közepes termésre van a legnagyobb esély.  Ez persze csak összességében igaz, egyes területeken akár kiemelkedő is lehet a termés, míg máshol a megszokott mennyiség fele sem terem idén. Az árak viszont gyalázatosan alakulnak, a léalmát még leszedni sem érdemes.

Az M1, Magyar gazda című műsorában elhangzottak szerint vannak olyan fajták, amelyeken szinte egyáltalán nincsen szedésre váró gyümölcs, egyes fajtákon azonban szerencsére szépen termett az alma.

Sokan azt gondolták, hogy a kevés gyümölcs a felvásárlási árak emelkedésével fog párosulni, de ez egyelőre nem így történik.  Főképpen a léalma ára annyira alacsony a termelők szerint, hogy leszedni sem éri meg a gyümölcsöt.

A jó minőségi kategóriába sorolható étkezési almák esetében szerencsére kicsivel jobb a helyzet. Ledó Ferenc szerint a Gála fajtacsoportba tartozó almákat már nagyobb mennyiségben szedik és igen jó árat adnak érte a felvásárlók. Míg tavaly az induló árak 70-80 forint körül alakultak, addig idén már most, a szezon elején 140-160 forintért veszik az étkezési minőséget.

Örülhetnek azok a gazdák, akiknek a tavaszi fagyok után is ennyi almájuk maradt
 

A léüzemek is megkezdték a működést, de nagyon alacsony, 17-20 forintos áron veszik át a léalma kilóját. Ennyiért sok gazda szerint leszedni sem érdemes a gyümölcsöt a fáról.

A saját feldolgozóüzemek jelenthetik a megoldást

Hazánk gyümölcstermesztésének a felét az alma adja, ami már alaphelyzetben is megköveteli a kiemelt figyelmet az ágazat irányába. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a hazai almaágazatnak van egy olyan tulajdonsága, hogy a termés javát csak ipari almaként tudják értékesíteni a termelők. Ezért is tartják aggályosnak az almásgazdák, hogy ilyen nyomott árakon veszik át tőlük a léalma kilóját.

Egyetlen esélyük a nagyobb bevétel eléréséhez, ha saját feldolgozó üzemet létesítenek és a terményüket már feldolgozott formában (lekvár, gyümölcslé) értékesítik.

Ez persze első hallásra sokak számára szinte lehetetlen a komoly kiadások miatt, viszont például a Vidékfejlesztési Programban is lehet támogatást nyerni feldolgozó üzemek létesítésére. Érdemes tehát a gazdáknak minden lehetőséget kihasználni, ezzel is csökkentve a felvásárlóknak való kiszolgáltatottságukat.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás