Nyomott árakkal indult az almaszüret
Megkezdődött az idei almaszüret. A szakértők szerint nincs túl sok okuk az örömre a termelőknek, gyenge-közepes termésre van a legnagyobb esély. Ez persze csak összességében igaz, egyes területeken akár kiemelkedő is lehet a termés, míg máshol a megszokott mennyiség fele sem terem idén. Az árak viszont gyalázatosan alakulnak, a léalmát még leszedni sem érdemes.
Az M1, Magyar gazda című műsorában elhangzottak szerint vannak olyan fajták, amelyeken szinte egyáltalán nincsen szedésre váró gyümölcs, egyes fajtákon azonban szerencsére szépen termett az alma.
Sokan azt gondolták, hogy a kevés gyümölcs a felvásárlási árak emelkedésével fog párosulni, de ez egyelőre nem így történik. Főképpen a léalma ára annyira alacsony a termelők szerint, hogy leszedni sem éri meg a gyümölcsöt.
Hirdetés
A jó minőségi kategóriába sorolható étkezési almák esetében szerencsére kicsivel jobb a helyzet. Ledó Ferenc szerint a Gála fajtacsoportba tartozó almákat már nagyobb mennyiségben szedik és igen jó árat adnak érte a felvásárlók. Míg tavaly az induló árak 70-80 forint körül alakultak, addig idén már most, a szezon elején 140-160 forintért veszik az étkezési minőséget.
A léüzemek is megkezdték a működést, de nagyon alacsony, 17-20 forintos áron veszik át a léalma kilóját. Ennyiért sok gazda szerint leszedni sem érdemes a gyümölcsöt a fáról.
A saját feldolgozóüzemek jelenthetik a megoldást
Hazánk gyümölcstermesztésének a felét az alma adja, ami már alaphelyzetben is megköveteli a kiemelt figyelmet az ágazat irányába. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a hazai almaágazatnak van egy olyan tulajdonsága, hogy a termés javát csak ipari almaként tudják értékesíteni a termelők. Ezért is tartják aggályosnak az almásgazdák, hogy ilyen nyomott árakon veszik át tőlük a léalma kilóját.
Egyetlen esélyük a nagyobb bevétel eléréséhez, ha saját feldolgozó üzemet létesítenek és a terményüket már feldolgozott formában (lekvár, gyümölcslé) értékesítik.
Ez persze első hallásra sokak számára szinte lehetetlen a komoly kiadások miatt, viszont például a Vidékfejlesztési Programban is lehet támogatást nyerni feldolgozó üzemek létesítésére. Érdemes tehát a gazdáknak minden lehetőséget kihasználni, ezzel is csökkentve a felvásárlóknak való kiszolgáltatottságukat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés