Minden termesztett növényünk – legyen az búza, árpa, kukorica, bármely pillangós növény, napraforgó, vagy akár paradicsom, paprika, burgonya – gyökérzetén és annak közvetlen környezetében nitrogénkötő és a növény növekedését serkentő talajbaktériumok milliói élnek és segítik a növényünket a csírázás kezdetétől.

Van egy nem lerázható - csak mosással - eltávolítható réteg a gyökereken. Ebben a rétegben találhatók olyan - a gyökérsejtek és baktériumok által kiválasztott - anyagok, amely mikroorganizmusokban gazdagok. Egy baktériumokban és gombákban is gazdag talajban, ahol a talajélet igazán aktív, nagyon szépen látható ez a gyökerekre tapadó réteg.

Ennek ismeretében már könnyen érthetővé válik, hogy miért van a gyökereken és közvetlen környezetükben akár százszor több baktérium, mint a gyökerektől távol eső talajban, nem is beszélve a teljesen növényzet nélküli talajokról.

A legfontosabb talaj tulajdonságok közé tartozik a tápanyag szolgáltató, víztartó, vízvezető-képesség, illetve levegőzöttség, hiszen alapvetően ezek határozzák meg a sikeresen termeszthető növények körét.

Fontos tudni, hogy a talajrészecskék nem kényük-kedvük szerint, véletlenszerűen képződnek, jóval inkább tekinthetők rendezett „halmazoknak”, melyek erősebben kötődnek egymáshoz, különböző ragasztóanyagok és kötőerők segítségével. Ezeket a speciális részecskecsoportokat hívjuk „talaj aggregátumoknak”.

A baktériumoknak ebben is meghatározó szerepe van, ugyanis az aggregátumok kialakulásának egyik feltételezett útja szerint a baktériumok által kiválasztott poliszacharidokból kapszula képződik a baktériumkolóniák körül, amibe beleragadnak az agyagszemcsék, így valójában egy „baktérium-aggregátum” jön létre, ami körül újabb rétegek alakulnak ki. A mikroaggregátumok stabilitását a belsejükbe zárt szervesanyag szemcsék mennyisége is befolyásolja, hiszen ezek a táplálékforrásai a baktériumoknak.

Az aggregátum stabilitás az intenzív talajművelés hatására romlik és ezzel párhuzamosan a talajerózió hatásainak felerősödésével is számolnunk kell. Az egészséges talaj aggregátumai között nagy pórusterek vannak, melyekben könnyebben elraktározódik a víz. Nagyobb esőzéskor a jó szerkezetű talaj még akkor is el tudja nyelni a vizet a pórusaiban, ha nincs növényzet rajta.  Viszont egy gyenge aggregátum stabilitással bíró talajban heves esőzéskor az aggregátumok kis talajszemcsékre eshetnek szét, melyek a hozzátapadó szerves anyaggal együtt elsodródnak a csapadékvízzel.

A helytelen műtrágyázás hatására csökkenhet, magas szerves anyag tartalom esetén pedig jelentősen növekedhet a talajmorzsák vízállósága, ezért különösen fontos a rendszeres szerves anyag visszapótlás és az okszerű műtrágyázás szerepe.

A bőséges szénforrások egy részét a hasznos baktériumok, a növény számára felvehető formává alakítják, így a talajban lévő tápanyagok mobilissá, a növények számára is felvehetővé válnak. Emellett olyan anyagokat is termelnek (pl. antibiotikumok), melyek segítségével visszaszoríthatók a talaj fertőző kórokozói a gyökerek környezetéből, biztosítva a zavartalan kezdeti fejlődést és a gyökérképződést.

A fentebb bemutatott folyamatok is jól mutatják a talaj mikroszervezeteinek hasznosságát. Ezek alapján nem túlzó kijelenteni, hogy a „földalatti” mikroszkópikus világ a legfontosabb letéteményese a talaj termékenységének.

Gabonaféléken, olajos növényeken, kertészeti növényeken végzett kísérletek százai alapján tudjuk, hogy e baktériumokkal történő célzott kezeléssel átlagosan 5-25%-kal több termés érhető el. És akkor még nem is említettük az egyéb jótékony hatásukat, melyeket a talajok szerkezetének, tápanyagszolgáltató képességének javításával érnek el.

Bacilus Substilis a Petri-csészében

A Phylazonit talajbaktérium készítményeinek rendszeres – technológiai – használatával és az ajánlott agrotechnika betartásával a fenti folyamatok jól támogathatók.

Phylazonit Technológia alapelemei:

  • talajszerkezet javítása,
  • tápanyagfelvétel fokozása,
  • növénykondicionálás,
  • talajvédő- és tápláló művelés. 

Ez több lépésben, több készítménnyel történik. Először magát a talajt javítjuk (Phylazonit Tarlóbontó) majd a növény gyökérzónáját kezeljük (Phylazonit Talajoltó, Talajregeneráló), végül pedig a kiegyensúlyozott tápanyagellátást biztosítjuk (Energia Plusz, Energia Humin). A Phylazonit termékek önálló vagy technológiában való használatának egyre nagyobb a létjogosultsága, hiszen az intenzív növénytermesztés során egyre kevesebb növény szerepel a vetésforgóban és ez negatív hatással van a talajra, termőképességének állapotára.

További információkért kattintson ide.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás