November 7-től már be lehet nyújtani a pályázatokat az AKG és ökogazdálkodás támogatásra. Ennek ellenére az érdeklődők körében még mindig sok a nyitott kérdés, ami megválaszolásra szorul. Ezt erősítette meg a Magro.hu legutóbbi webkonferenciája, ahol csak úgy záporoztak a kérdések. Kanyó Zsolt, a Biokontroll szakértője segít az eligazodásban, válaszait az alábbiakban olvashatják.

A területmérést elvégezheti-e maga a pályázó?

Igen, végezheti, a pályázati felhívásban és a mellékletekben meghatározott szempontok betartásával.

Ismeretes-e már, hogy mi lesz a minimális ponthatár az öko pályázatok esetében?

Csak a 2016-2020 között lehívható pénzkeret ismert, a ponthatárt az igénylések függvényében húzzák majd meg. A jogosultsági kritériumoknak kell eleget tenni és a lehető legtöbb kiegészítő pontot meg kell szerezni.

Mi történik akkor, ha év közben történik az átállás? Abban ez évben melyik támogatási összeg jár?

A pályázati felhívásban szerepel: a tárgyév január 1-jén érvényes státusz szerint történik a támogatás meghatározása.

Ha öko az egész földterület, és ezen nem bio állatokat tartok (egyelőre), a trágyájukat felhasználhatom? Nem ipari jellegű állattartást folytatok.

Ökológiai növénytermesztésben a nem ökológiai módon tartott állatok trágyája felhasználható (legelő és szántó esetében is). Kivéve, ha rácson vagy ketrecben (tehát iparszerűen) tartja az állatokat. Az almos tartásból származó trágya kijuttatható.

November 12-én még részt vehet az AKG és öko támogatásról szóló webkonferencián!

Állattartásra is írnak ki öko pályázatot?

Nincs tudomásunk az ökológiai állattartás pályázati támogatásának tervéről. A minisztériumi irányelvekben, dokumentumokban megjelenik, de a konkrét programokban még nem.

Elég, ha őstermelő, aranykalászos végzettségű, 1/1 es tulajdonos, földművesként regisztrált, és a földhasználó is én vagyok? Más szükséges még?

Az aktív mezőgazdasági termelő státusz, a földhasználati jogosultság és a Biokontrollal megkötött szerződés nélkülözhetetlen. Ez a három együtt jogosultsági kritérium, tehát pl. szerződés nélkül biztosan nem nyerhet, mivel az öko tanúsítás alapja a részvétel az ellenőrzési rendszerben! A többi (pl. mezőgazdasági végzettség, 5 éves használatot garantáló bérleti vagy tulajdonjog, a terület érintettsége a Natura 2000 programban, stb.) csak plusz pontot jelent a bírálat során.

Problémát jelent-e, ha gyenge gyepbe gabona kerül, melyet lábon lelegeltetünk?

A legeltetés a zöldugaron tilos, a többi hasznosítási kód alatt engedélyezett.

Talaj-levélanalízis, tápanyag-gazdálkodási terv benyújtása ökogazdálkodás esetén is szükséges?

Igen.

Konvencionálisan gazdálkodókat is kiszolgáló vállalkozó végezhet-e növényvédelmi tevékenységet engedélyezett szerrel bérmunkában ökogazdálkodónál?

Igen.

Mekkora az elégséges védőtávolság szomszédos területtől?

A védőtáv szélessége kultúrától függ. Biztosítani kell a tiltott növényvédőszerek (gyomirtó, rovarirtó, gombaölő, szárszilárdító, talajfertőtlenítő) átsodródásának megakadályozását. Egy ültetvény esetében (szőlő, gyümölcs) ez 2-3 sor, a szántóföldön 2-3 méter. Megoldás lehet egy olyan megállapodás a konvencionálisan gazdálkodó szomszéddal, amiben a biogazda vállalja az ökoterülettel határos szomszédos táblaszélek engedélyezett készítményekkel történő gyommentesen és kártevőmentesen tartását. A Biokontroll a talajból vagy a növényből veszi a tábla szintű mintát. Ha a laboreredmény pozitív, akkor fizetni kell a vizsgálat díját. A terület egész vagy egy része újraindulhat, ebben az esetben pedig az MVH kizárja a teljes KET-et a támogatásból, és visszafizetteti az addig felvett összeget a kamatokkal együtt.

Csak idén lehet pályázni az ökogazdálkodás támogatására, vagy később is lehetséges?

A hírek szerint 2017-ben újra meghirdetik majd az öko támogatást.

Az előadások után kérdezni is lehet az előadóktól!
 

A támogatott évek alatt kivághatom és újratelepíthetem-e az ültetvényt?

Az öko pályázati felhívás részletezi a kivágás és újratelepítés szabályait. Van rá lehetőség, de csak a meghatározott szabályok között.

A zöldugart 3 évig köteles-e a gazda ugyanazon a területen termeszteni, vagy vetheti évente másik táblába?

A zöldugar fogalma pontosan meg van határozva a fogalomtárban: legalább három egymást követő évig tartó zöld növényi borítottság, amelyet legalább három őshonos fajból álló magkeverékkel, ebből legalább egy évelő pillangós faj alkalmazásával alakítottak ki.” Véleményem szerint egy KET-en belül, ez nem bio előírás.

A téli legeltetés megengedett?

Igen, ökológiai legelőn megengedett a téli legeltetés.

A tápanyag-gazdálkodási tervben vannak programok, amelyek a növényvédőszereket is tartalmazzák. Nyilvános-e az ökogazdálkodás során engedélyezett növényvédőszer lista a szaktanácsadók számára?

Igen, az ökogazdálkodásban engedélyezett hatóanyag/készítménylista teljesen nyilvános. Ezt a Nébih működteti. A Biokontrollnak is van egy saját pozitív listája, ami a Nébih listánál valamivel kevesebb készítményt tartalmaz. A 889/2008/EK rendelet mellékletei tartalmazzák az engedélyezett növényvédő- és talajkondícionáló hatóanyagokat. Minden olyan készítmény megfelel, ami csak az ott felsorolt anyagokat tartalmazza.

Zöldugar esetén kötelező e a fémzárolt vetőmag használata, illetve lesz e vető vetőmagmennyiség arány meghatározva?

Ökogazdálkodásban nem kötelező a fémzárolt vetőmag, ha az saját termelésű.

Még több kérdés és válasz a cikksorozat 2. részében!>>

A válaszokat ezúton még egyszer köszönjük Kanyó Zsoltnak, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. fejlesztési részlegvezetőjének. November 12-én tőle is kérdezhetnek az érdeklődők az AKG és ökotámogatásról szóló webkonferencián, mindössze Internet és számítógép segítségével. A webkonferenciára itt tud jelentkezni november 11-e éjfélig: www.magro.hu/webkonferencia

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás