A vadgazdálkodást is komolyan befolyásolják a COVID-19 koronavírus járvány következményei. Ezek a vadászatra jogosultak gazdasági helyzetén túl a mezőgazdaság szereplőit is érintik. A kialakult állapotról, a változásokról és a járvány okozta problémákról Bajdik Péter, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára beszélt. A vadhús feldolgozása és értékesítése, az elmaradó vadászatok és a bevétel csökkenése is nehezíti a helyzetet.

A Magyar Mezőgazdaság készített interjút Bajdik Péterrel, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkárával, ezt az anyagot szemléztük.

A hazai vadászat jelentős bevételektől esik el az őzbakszezonra lemondott foglalások miatt

Milyen változások történtek az ágazatban a koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt?

A hazánkat is érintő koronavírus-járvány, és az ehhez kapcsolódó járványvédelmi intézkedések következtében az egész vadgazdálkodási ágazat és annak minden résztvevője több szempontból is nagyon nehéz helyzetbe került. Természetesen a Vadászkamara abban a térben tud mozogni, amelyet a szakmai kompetenciák és a jogszabályok kijelölnek számára. Ezzel együtt azonban a Vadászkamara Központi és Területi Szervezetei számos intézkedést tettek a kialakult helyzettel kapcsolatban.

Első lépésként a Vadászkamara Központja felvette a kapcsolatot a vadgazdálkodás különböző területein szorosan együttműködő szervezetekkel, köztük az Agrárminisztériummal és az Országos Rendőr-főkapitánysággal is. Tájékoztattuk az illetékes szerveket és a vadásztársadalmat is a megváltozott körülményekről, valamint a Vadászkamara egyéb intézkedéseiről. A Vadászkamara Területi Szervezetei felfüggesztették a vadászvizsgával kapcsolatos tevékenységüket, a megyei vadászkamarák irodájában pedig az ügyfélfogadást. Ez több vadász számára is jelentősen megnehezíti vadászjegy kiváltását, amit a kamara elektronikusan vagy postai úton igyekszik eljuttatni az érintetteknek.

Milyen vadgazdálkodási ágazati kihívások jelentkeztek?

Az ágazati problémák rendkívül sokfélék. Ezek egy része hathatós állami segítség nélkül megoldhatatlan lehet. Az első helyen kell megemlíteni a külföldi vendégvadászok elmaradását, amely a külföldiek hazánkba utazását korlátozó rendelkezések miatt állt elő. Ez a kiesés úgy érinti a vadgazdálkodási ágazatot, mint a turisztikai- és vendéglátási szektort. Számos, már lekötött vadászat hiúsult meg, szerződéses jogviszonyok borultak fel, óriási bevételkiesést okozva főleg az április 15-én induló őzbakszezonra. Ugyanakkor a bevételkiesés az általános recesszió és a járvány egyelőre megjósolhatatlan lefutása miatt az egész vadászati évet érinti.

További nagy kihívás lehet a kijárási korlátozások esetleges szigorítása kapcsán fellépő vadászati tevékenység korlátozása, amely veszélyeiről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és az Agrárminisztériummal is folyamatos az egyeztetés. A probléma lényege, hogy egyes helyeken ökológiai és ökonómiai katasztrófához vezethetne a vadászati tevékenység teljes tiltása. Igaz ez az agrárágazat, az erdőgazdaság és a természetvédelem szempontjából is. Fontos, hogy a mezőgazdálkodók számára sok helyen elengedhetetlen vadkárelhárítási tevékenység zavartalanul folytatódhasson, biztosítva ezzel a termelés biztonságát, a vadkárok megelőzését.

A gazdálkodóknak is nagy gondot okoz, ha túlszaporodnak a vadak és megnövekszik a vadkár

Továbbá a bevételkiesések miatt hosszú távon veszélybe kerülhet a vadászatra jogosultak anyagi háttere, a hivatásos vadászok megélhetése. Várhatóan a tenyésztett vad előállítása és nevelése is csökken, ami a későbbiekben a vadászati lehetőségek beszűkülését eredményezheti. Az élővad értékesítése, különösen a mezei nyúl iránti külföldi kereslet megcsappanása is bekövetkezhet. Ráadásként pedig a trófeabírálat határozatlan idejű leállításával is számolni kell.

Milyen nehézségek alakulhatnak ki a vadhús értékesítésével kapcsolatban?

A vadhúsfeldolgozó üzemek a koronavírus járvány hatásai miatt csökkent kapacitással működnek vagy leálltak. Ezért több, hazánkban működő lőtt vaddal kereskedő cég nem, vagy csak a vadászatra jogosult számára kedvezőtlenebb feltételek mellett (alacsonyabb ár, későbbi fizetés) veszi át a lőtt vadat. Ez a probléma látszólag csak a vadászatra jogosultat érinti, de komoly hatással van a mezőgazdálkodókra is. Hiszen, ha nincs hova értékesíteni a vadhúst, a vadászatra jogosult nem tud megfelelni a vadkárelhárítási kötelezettségének. Nem tudja hova tenni a vadászatból keletkező vadhúst, nem tudja értékesíteni azt.

Így segít a vadászokon a vadászkamara

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás