A szója rendkívül fontos alkotóeleme az állatok takarmányozásának, köszönhetően a magas fehérjetartalmának. Hazánk azonban nem rendelkezik elegendő szójával, sőt, akinek bio szójára van szüksége, még kevésbé lehet elégedett a kínálattal. Egy bio szójatermesztési kísérlet próbált segítséget nyújtani a gazdáknak a megfelelő fajtaválasztásban.

A szója java része manapság az amerikai kontinensen terem meg, onnan az import révén kerül az Európai Unióba és hazánkba is. A genetikailag módosított szójafajták elterjedésével azonban egyre kisebb piacon egyre magasabb áron tudjuk csak beszerezni a jó minőségű, GMO-mentes szóját. Ennek következtében egyre több biogazdaság kezd el szóját termeszteni hazánkban is. Ennek hatására várhatóan jelentősen meg fog növekedni a szója termőterülete a következő években Magyarországon.

Jelenleg a legtöbb szójatermő terület Baranya megyében és a Dél-Alföldön található meg. A kísérlet helyszínei azonban nyugaton, Pest megyében, nyugat- Alföldön és a Hajdúságban lettek kijelölve azért, hogy minél többféle talajtípuson és éghajlati körülmény között kaphassanak információt a kutatók a szójatermesztésről, a növények életciklusáról.

A vizsgálatok során különös figyelmet fordítottak a kutatók:
  • a kezdeti fejlődés dinamikájára,
  • az érésdinamikára,
  • a szója állóképességére,
  • a jellemző kórokozókra, kártevőkre és a gyomosodásra.

A parcellákon belül véletlenszerűen kijelölt három mintaterületen 10-10 db növénymintát vettek a kutatók augusztus végén és a szója betakarítása előtt. Vizsgálták a növények morfológiai-agrotechnikai sajátosságait fajtánként – és a lehetőségekhez igazodva – kezelésenként. A beltartalmat az ismétlések összevont magmintáiból vizsgálták, Mininfra laborkészülékkel. A termésátlagokat a növényminták egyedi produkciója és a becsült tőszám/m2 alapján kalkulálták, illetve ahol erre lehetőség volt, a parcellánkénti mért termésből vonatkoztattak t/ha-ra.

Eredmények

Az eredmények taglalása elején fontos kiemelni, hogy 2014 rendkívül csapadékos időt hozott a szójabab fontos fejlődési fázisaiban. Ez a rosszabb vízgazdálkodású talajokon belvizet okozott, ami késleltette a vetés kelését, tömörödött talajállapotot okozott és ellehetetlenítette a mechanikai gyomirtást. Az októberi csapadék pedig az érést és a vízleadást befolyásolta negatívan.

Nem mindegy a szójának, hogy milyen az időjárás adott évben
 

A vizsgálatok eredményei is azt mutatták, hogy a rendkívüli időjárás jelentősen befolyásolta a szója termésmennyiségét, sőt, volt olyan hely, ahol a sikeres termeszthetőséget is.

A növények elágazásainak száma is nagy különbséget mutatott. Átlagosan 2-4 elágazással fejlődtek a növények, de volt olyan helyszín (Földes), ahol akár 6 elágazást is neveltek a növények. Ennek oka a főhajtás vadak általi visszarágása volt.

Hasonlóan nagy szórás volt az egy növényen elhelyezkedő hüvelyek számában is. Itt az átlag 25-50 db/ szója volt. Itt is volt kiemelkedő eredmény, Soroksáron a Prestopro fajtán 97, a Bagera fajtán 133 hüvely is termett egy növényen! Ezzel szemben Hajdúböszörményben a Royalpro fajta csak 16 hüvelyt nevelt átlagosan egy növényen.

A szójababok fehérjetartalmában nem voltak ekkora különbségek. Átlagosan 33,1-34,1 százalékot mértek a kutatók. A legnagyobb fehérjetartalmat (Pannónia Kincse: 36,4 %) Tornyiszentmiklóson mérték.

A kutatásból úgy tűnik, hogy a szója termésmennyisége (t/ha) biotermesztésben igencsak alulmarad a nagyüzemi technológiához képest. A termőhelyek átlaga 0,5 és 1,4 t/ha között alakult. A legnagyobb termésátlagot (Hipro: 1,8 t/ha) Földesen mérték.

Ökológiai körülmények között lényegesen kevesebb szója terem, mint nagyüzemi körülmények között
 
Mi ebből a tanulság?

Mielőtt bio-szójabab termesztésébe fognánk, a termőhely ismeretében figyelembe kell venni:

  • a termesztési célt,
  • a tenyészidőt,
  • az elvárt termőképességet,
  • és az agrotechnikai alkalmazkodó képességet is.

Bár nem minden fajtából áll rendelkezésre kereskedelmi mennyiségű vetőmag, az igen korai, korai és középérésű szójafajtákból több mint 60 szerepel a hazai fajtalistán. A fajtaválasztás jelentősége minden kísérleti helyszínen megmutatkozott. Érdemes figyelemmel kísérni a NÉBIH kisparcellás fajtatesztjeinek és az ÖMKi on-farm kísérleteinek eredményeit az adott termesztési körzetre vonatkozóan, és azokat a fajtákat választani, amelyek több év átlagában stabil termésmennyiséget és termésminőséget mutatnak.

Fontos!
Az ökológiai stresszhatások és a termesztéstechnológiai hiányosságok miatt a fajták a termőképességüknek sokszor csak töredékét produkálják!!!

Forrás: biokutatas.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás