Kínában még mindig gondot jelent az elsősorban a nagyvárosokon kívüli területeken tapasztalható szegénység és az élelmiszerhiány. Ennek felszámolására most rákokkal próbálkoznak, amiket a rizsföldekre telepítenék be.

A vegyes gazdálkodás, ahol a kínai gazdák a rizsföldeken rákokat tenyésztenek, javítja a falusiak életszínvonalát. Kína déli részén ma sok rizsföldön rákot szednek - írja az agroxii.ru.

A rizsföldekre rákokat telepítenek Kínában a szegénység felszámolására (Fotó: Pixabay, 8827rajneesh)

A csak rizsültetéshez képest a rákokkal a gazdák profitja legalább megduplázódik, a rákok mindig jól fogynak. A szegénység kezelésének ez a módja azonban nem új keletű. Kína hosszú múltra tekint vissza a rizsföldeken folytatott haltenyésztésben. Több mint 2000 évvel ezelőtt az ősi kínaiak már önellátóak voltak, rizst ültettek és halakat neveltek ugyanazon a területen.

Ugyanakkor a rizs-rák előállítása nemcsak a pénzkeresetet szolgálja, hanem lehetővé teszi a rizstermesztés jelentős megtakarítását is. A hagyományos növénytermesztéshez képest ez a fajta mezőgazdasági gyakorlat mindenki számára előnyös eredményeket hoz. A rákkal együtt növekvő rizsnek nincs szüksége rovarirtókra és műtrágyákra, a rizsföldeken lévő rákok pedig fellazítják a talajt, természetes szerves anyagokkal látják el hulladék formájában.

Szakértők szerint a rizsföldeken a rák és a haltenyésztés a fontos vegetációs időszakokban sikeresen pótolja a nitrogén-trágyázást. Az ilyen zöld módon termesztett rizs többszörösen drágább, mint a hagyományos.

A mezőgazdasági ráfordítások és a munkaerőköltségek emelkedésével Kínában az elmúlt években nőtt a rizs termesztésének költsége. Ha ehhez hozzávesszük az egészséges táplálkozás iránti egyértelmű kínai tendenciát, láthatjuk, miért olyan vonzó a rákos rizs.

Duchang ráktermesztési rendszerre váltott, és ökológiai, valamint gazdasági szempontból is virágzóvá tette a korábban alacsony hozamú mezőket.

Az oka annak, hogy Kínában a kevert rizst aktívan népszerűsítik, az az, hogy nemcsak gazdagítja a gazdákat, hanem a fenntartható, egészséges termelés alapjait is megteremti.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás