Az ÖMKi új kutatása az állattenyésztés területén végzett szenzoros és hagyományos mérési adatok gyűjtése. Ez a szabadtartású szarvasmarhák non-invazív (behatásmentes) szenzorokkal mérhető fiziológiai állapotairól, mozgásáról és testsúly-gyarapodásáról szerzi be az információkat. A mért adatok alapján az állatok biológiai igényeit szem előtt tartva lehetővé teszik a tartástechnológia, menedzsment és a takarmányozás optimalizálását, a hatékony betegség- és állapotfelismerést és ebből következően az egyedi megfigyelést és az egyedre szabott állatgyógyászati eljárások alkalmazását.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet kísérlete két részterületet foglal magába. Az egyik egy kamerás, szenzoros kísérlet, a RumiWatch megfigyelés, amely a hízó istállóban tartott egyedeken március végén, míg a szabad tartású, legeltetett húshasznú szarvasmarhákra vonatkozó szenzoros megfigyelést április elején állították be Zala megyében, a várvölgyi telephelyű Gazdatrend Kft. közreműködésével.

Okos állattenyésztés szenzoros kísérletekkel: az ÖMKi vizsgálatai az állategészségügyi adatokat is gyűjtik - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zalabér, illusztráció

Szenzorok, adatok

A RumiWatch megfigyelés során nagy pontosságú szenzorok adatait elemzik, összesen négy – 2 az istállóban és 2 a kifutóban – kamerával készített, folyamatos videófelvétel segítségével, hogy az állatok viselkedéséről, tevékenységeiről minél több specifikus szenzor-mintázatot azonosítsanak. A terveik szerint összesen 5 hizlalás alatt álló, istállózott növendékbika vesz részt a kutatásban. Miután elég adat érkezett az adott egyed mozgásáról (körülbelül 8 hét) az eszközök másik állatra kerülnek. A kísérletbe az alábbi szenzorokat vonták be: Rumiwatch kötőfékes fejszenzort aktivitás és hőmérséklet érzékelővel, illetve a RumiWatch lábra szerelhető GPS aktivitásmérő berendezést.

A videófelvételek és a Rumiwatch szenzor adatok kiértékelését felügyelt tanulási folyamattal, mesterséges intelligencia szoftver segítségével a CollMot Robotics Kft. közreműködésével végezték el. Ennek során azt vizsgálják, hogy mely komfort és szociális mozgásokat képesek a szenzoradatokkal nagyfokú biztonsággal felismerni. A kutatók jelenleg 44 féle mozgásformát vizsgálnak.

Az ÖMKi illetékes munkatársai úgy gondolják, hogy a hasonló alapmozgásokra alapozva pontosabb és komplexebb eredményeket kaphatnak az állatok egészségi állapotáról, mely lényegesen befolyásolja az állatok fejlődését, a hús minőségét és a gazdálkodás jövedelmezőségét. A szenzoros megfigyelést a legeltetési idénytől, április hónaptól kezdődően a legelőn is nagy biztonsággal alkalmazható, kereskedelmi forgalomban kapható, de a húsmarhatartásban jelenleg nem elterjedt szenzorcsaládokkal, nagy létszámú csoporton alkalmazva folytatják. A kutatásban 120 tehén - köztük néhány fiatal üsző - és szaporulata vesz részt.

A kísérletbe az alábbi szenzorokat vonták be:

  • Moovement GPS füljelző, helyzetjelző szenzor (120 állaton),
  • Moonsyst bendőbólusz aktivitás és hőmérséklet szenzorral (120 állaton),
  • Allflex nyaki transzponder az állatok ivarzási- és egészségügyi állapotának megfigyelésére (120 állaton),
  • Allflex aktivitást figyelő fültranszponder borjak számára (tervezett 100 állaton),
  • ENGS Pedometer lábra helyezhető lépésszámláló, aktivitásmérő (120 állaton),
  • ENGS Pedometer kisméretű, lábra helyezhető lépésszámláló, aktivitásmérő borjak részére (tervezett 100 állaton) 

Egészségügyi, táplálkozási és szaporodási adatok az okos állattenyésztés eredményei

Az eszközök által szolgáltatott széleskörű, nagy mennyiségű adatból az egyedre szabott információk elemzésével képet kapnak a legeltetett állatok egészségi, táplálkozási, jólléti állapotáról, napi életritmusáról és az egyes tehenek szaporodásbiológiai státuszáról. A problémák korai felismerésével és az időben történő beavatkozással lehetőség nyílik a tartási feltételek optimalizálására és a gazdálkodás hatékonyságának javítására az istállón kívül is.

Dr. Pajor Gábor kutatásvezető, állatorvos, adatelemző és informatikus szerint a vizsgálatukkal láthatóvá szeretnénk tenni a láthatatlant, a kora tavasztól késő őszig terjedő legeltetési periódusban. A kutatás további részletei elérhetőek a következő oldalon.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás