A világon a legelterjedtebb olajmag a repcemag és a canola. A tavalyi évben rekord méretű volt a két növény magjának nemzetközi forgalma, 15,2 millió tonna olajmag cserélt gazdát a piacon, de a 2014/2015-ös szezonban ez a mennyiség 1,7 millió tonnával csökkenni fog. A 2014/2015-ös olajmag kibocsátás több mint 13 százalékát ez a két mag adja.

Repcetermesztés az Európai Unióban

A világon a legtöbb repcét az Európai Unióban takarítják be, idén mintegy 23,5 millió tonnás termésmennyiséget sikerült a szántóföldekről learatni. Ekkora termés még sosem volt az EU-ban, így rekordévnek számít ez az év ebből a szempontból. Két tagország felelős az uniós repcetermesztés közel 50 százalékáért: Németország és Franciaország. Sokat számít viszont, hogy a jelenleg kisebb termelési volumennel bíró országok –köztük Magyarország - is folyamatos fejlődést mutatnak, ezért ha így folytatódik a fejlődés hosszú távon, akkor az Európai Unió független lehet a repceimporttól.

Csodálatos látvány, amikor virágzik a repce
 

Idén öt éves mélypontra süllyedhet az import az unión belül a rekordtermésnek köszönhetően, összesen 2,3 millió tonna repcemagot terveznek behozni az unió területére. Ez köszönhető annak, hogy a nagy mennyiségű termés képes ellátni a közösségi olajmalmok igényét.

Repcetermesztés helyzete hazánkban

A 2014-es betakarítást követően az előző évinél 30 százalékkal több, 660 ezer tonna repcemagot sikerült betárolni. A jövő évre tervezett 227 ezer hektárra már elkezdődött a repce vetése, a terület 40 százalékán már be is fejeződtek a munkálatok, de sajnos nagyban megnehezíti a szántóföldi munkafolyamatokat az utóbbi időben lehullott jelentős csapadék és az ebből származó ár és belvizek.

A világ legnagyobb repcemag-exportőre

Az egész világon Kanada exportálja repcemagból a legnagyobb mennyiséget. Idén kevesebb termést (14,4 millió tonna) tudtak betakarítani, mint tavaly, - köszönhetően a július hónapban bekövetkezett áradásoknak- még úgy is, hogy a tavalyinál nagyobb volt a vetésterület. Az ország exportja ennek és más gazdasági okoknak köszönhetően 20 százalékkal visszaesett, de még így is a nemzetközi repcemag-forgalom 60 százalékáért felelős. Legfőbb exportpiaca Kína, a kivitelek majdnem fele ide kerül.

Repceolaj előállítás és piac

A repceolaj előállítása globális mértékben meghaladta a 26 millió tonnát a 2013/2014-es gazdasági évben és ez még félmillió tonnával gyarapodhat a 2014/2015-ös szezonra. Ebből a termelésből az Európai Unió körülbelül 40 százalékban részesedik, ami a folyó naptári évben 10 millió tonna repceolaj előállítást jelent. Az itt létrehozott olajat teljes egészében az unión belül használják fel.

Az Európai Unió után Kína a második legnagyobb repceolaj sajtoló nemzet, évente körülbelül 5,5 millió tonnát állítanak elő, de ehhez még importálniuk kell 1-1,5 millió tonnát, hogy fedezni tudják az ország ellátását. A fentebb már említett repcenagyhatalom, Kanada, elsősorban exportra állít elő repceolajat. Az éves szinten kitermelt körülbelül 3 millió tonnából 2,6 millió tonnát a nemzetközi piacra szállít, ezzel a piaci részesedése akár a 60 százalékot is elérheti.

Az USA éves repceolaj-felhasználása a 2013/2014-es szezonban 2 millió tonna volt, ezt csak 1,5 millió tonna importtal tudta fedezni. Előreláthatólag a 2014-2015-ös gazdasági évben növekedni fog a termelés, így kevesebb importra fog szorulni az ország.

Mi is az a canola?
A canolát gyakran összekeverik a repcével, pedig a két növény lényegesen különbözik egymástól. Kanadában növénynemesítéssel kivontak két nem kívánatos anyagot (az erukasavat és a glukozinolátot) a repcéből és az így létrehozott növényt nevezték el canola-nak. A növény összezúzott magjaiból vonják ki az olajat, mely sokkal egészségesebb a repceolajnál. Kísérletek bizonyítják, hogy a canola olajban lévő telítetlen zsírok csökkentik a koleszterinszintet, továbbá a szív- és érrendszeri megbetegedések számát.

Forrás: AKI

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás