Évek óta nem volt ilyen alacsony Szerbiában a hízósertés ára, mint az idei év elején. Jelenleg 255-270 forintnak megfelelő dinárért adják a hízókat kilogrammonként a tenyésztők, de az ár folyamatosan csökken!

Pontosabban csak el szeretnék adni a gazdák az állatokat, de még ilyen nyomott áron sem veszik meg tőlük. Ezért aztán a sertéstenyésztők érdekvédelmi szervezete az állami árutartalékok igazgatóságához fordult: azt követelik, hogy vásárolják fel a piaci felesleget 160 dináros (400 forintos) kilónkénti áron, ellenkező esetben a tenyésztők a csőd szélére sodródnak.

A tenyésztők szerint a kereslethiány és az árcsökkenés oka még tavaly decemberből ered, amikor 20 ezer vágóállatot importáltak az Európai Unió országaiból Szerbiába.

A felmérések szerint Szerbiában évi 3-3,5 millió darab sertést tenyészt ki a közel 600 ezer családi gazdaság. A tenyészállatok után évi egyszeri, 4000 dináros támogatást kapnak a gazdák, továbbá a vágóhidak minden leadott állat után 1000 dinárt adnak. Az önköltségi ár a tenyésztők szerint kilogrammonként eléri a 150-160 dinárt is!

A hízókkal ellentétben a malacok árában nem mutatkozik csökkenés
 

Legutóbb 2007-ben voltak hasonlóan alacsonyak a sertésárak Szerbiában, de akkor sem csökkent le 123 dinár alá a kilogrammonkénti ár. Minimális pozitívum a jelenlegi helyzetben, hogy a malac ára nem csökken, továbbra is 2-2,2 eurót kell fizetni érte kilónként. A malacok iránti kereslet folyamatos, de nem hízlalásra, hanem azonnali fogyasztásra vásárolják az emberek, ugyanis most van a szerb családi ünnepek időszaka, amikor a malac nem hiányozhat egy ünnepi asztalról sem.

Forrás: napigazdasag.hu

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás