Olcsó külföldi termék dönti romokba a hazai burgonyaágazatot
A talaj menti fagyok már megjelentek, a burgonya ára azonban továbbra is alacsonyan áll. Nem is értik a betakarítást végző termelők, miért alakulnak számukra ilyen negatívan. Pedig a sok csapadék miatt terméskiesés mutatkozik szinte minden termelőnél, az árak viszont ettől függetlenül sem akarnak felfelé kúszni.
Egy mórahalmi termelő a Sorolónak adott interjút, ahol elhangzott, hogy Nyugat-Európában is hasonlóan alakult a burgonyaszezon, mint hazánkban. Ott is a sok csapadék miatt lett kevesebb a burgonya. A különbség az, hogy ott a termelők magasabb áron tudják értékesíteni a terményüket. Itthon viszont az üzletláncok az áraikat magasan tartják, a termelőknek viszont alig fizetnek valamit a burgonyáért.
Külföldről is töménytelen mennyiségű burgonya kerül be az országba, amelyet jellemzően jóval olcsóbban lehet megkapni, mint a hazai terméket. Ez sem segíti a gazdák boldogulását, sokan ugyanis a kétes eredetű, kétes minőségű, de olcsóbb terméket választják. A termelők szerint azért érdemesebb még így is a hazai terméket választani, mivel a magyar termelők felelnek terményükért, pillanatok alatt utol lehet érni őket, ha bármilyen probléma van a burgonyával. Egy lengyel termelőt viszont már jóval nehezebb…
Hirdetés
Azt sem igazán értik, hogy a sorozatos törekvések – EKÁER, folyamatos adóügyi ellenőrzések – ellenére miért nem sikerült még mindig kiszorítani az olcsó, sok esetben minőségileg hibás termékeket a hazai piacról.
A magyar termék további előnye a Sorolónak interjút adó termelő szerint, hogy mindig frissen, jó minőségben kerül a boltok polcaira. A magyar vásárlónak ez pedig fontos, mivel a megváltozott fogyasztási szokások miatt már nem tárol senki nagyobb mennyiségű burgonyát. Mindig csak annyit vesz, amire egy-két hétig szüksége van. Jobbnak látják a vásárlók, ha a termelő tárolja a burgonyát szakszerűen és így mindig kiváló minőségű terméket tud az asztalára tenni.
Látható hát, hogy az árak alakulása miatt nehéz helyzetben vannak a magyar burgonyatermelők. Véleményük szerint a jövőre várható, hektáronkénti 60.000 forintos támogatás sem fog komoly változásokat hozni az életükben. Továbbra is egy munkaigényes ágazatról van szó, amely akkor tudja fenntartani magát, ha a felvásárlók megfizetik a termény minőségét.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés