Kihívások sora áll a magyar mezőgazdaság előtt, benne az élelmiszeripar is érintett. A biztonságos és minőségi élelmiszerellátás kulcskérdés, a magyar termékek mindkét feltételnek megfelelnek. A termelékenységi és versenyképességi hátteret viszont meg kell erősíteni. Egyrészt azért, hogy a magyar vásárlóknak ne kelljen racionális pénzügyi döntést hozva az olcsóbb importtermékeket előnyben részesíteniük a magyarral szemben. Másrészt pedig, hogy külföldön is hírét vigyék a kiváló magyar termékeknek. Az Agrármarketing Centrum (AMC) két szakembere beszélt a részletekről.

Az AMC-szakértők szerint a felsoroltakra megoldást jelenthet a Magyarország uniós csatlakozása óta nem látott EU-s és állami támogatási pénzeső. Már csak jól kell elkölteni a pályázati pénzeket. Az Index vonatkozó cikkét szemléztük.

Amíg az árakkal nem veszik fel a versenyt a magyar termékek, addig hátrányt szenvednek el a magyar élelmiszergyártók az olcsóbb importtal szemben
Amíg az árakkal nem veszik fel a versenyt a magyar termékek, addig hátrányt szenvednek el a magyar élelmiszergyártók az olcsóbb importtal szemben

A fogyasztói árak emelkedéséből az élelmiszerek hasították ki a legnagyobb szeletet. Több elemzés szerint nem hatékony és nem versenyképes a magyar élelmiszer-termelés, illetve -előállítás, ezért drágák a magyar termékek. Annyira, hogy a kiskereskedelmi láncok számára jobban megérte és megéri importálni, mint a magasabb árú hazai terméket előnyben részesíteni.

Ám nem csak a kiskereskedelmi szektor váltja le a drágább magyar beszállítót. A vásárlók szintén – ha kényszerből is, de – a pénztárcájukkal szavaznak. Hiába jobb minőségű a magyar termék, ha az import olcsóbb, azt választják - írták.

Amíg az árakkal nem veszik fel a versenyt a magyar termékek, addig hátrányt szenvednek el a magyar élelmiszergyártók az olcsóbb importtal szemben. A témáról Nagy István agrárminiszter is elmondta, hogy megfizethetővé kell tenni az élelmiszereket, ehhez pedig szükség van a soha nem látott pályázati pénzesőre, ami az elkövetkező években a hazai agráriumra ömlik.

Több mint 5000 milliárd forint érkezhet az ágazatba

Hasonló tendenciát vázoltak fel az Agrárminisztériumhoz tartozó Agrármarketing Centrum (AMC) vezetői is, hozzátéve: nem lehet rásütni a teljes hazai termékkínálatra, hogy drágább lenne. Vannak olyan termékpályák, ahol a magyar árak felveszik a versenyt az importtal. Ugyanakkor azt Ondré Péter ügyvezető, valamint Giczi Gergely ügyvezető-helyettes is azt állítja:

A magyar termékek kiváló minőségűek, de valóban szükség van termelékenységet, versenyképességet még inkább javító intézkedésekre.

„Erre (is) kiváló megoldást nyújthatnak a Közös Agrárpolitika (KAP) által rendelkezésre álló uniós támogatások, melyek óriási fejlesztési lehetőséget nyitnak a hazai agrárium előtt. Ha a nagy képet nézzük, a teljes hazai mezőgazdasági ágazat több mint 5000 milliárd forint felett diszponálhat különböző támogatási konstrukciók formájában” – vezette le Ondré Péter.

Két európai mezőgazdasági alapot hoztak létre a KAP finanszírozására: az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapot (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapot (EMVA).

  • Az EMGA (a KAP első pillére) finanszírozza a mezőgazdasági termelőknek nyújtott közvetlen kifizetésekhez kapcsolódó valamennyi kiadást, és a piachoz kapcsolódó összes kiadást.
  • Az EMVA (a KAP második pillére) társfinanszírozza a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazat versenyképességének javítását, a mezőgazdasági-környezetvédelmi intézkedéseket, a vidéki élet minőségének javítását, a vidéki gazdaság diverzifikációjának támogatását és a helyi kapacitások létrehozását.

Területalapú támogatásként öt jogcímen érhető el forrás a soron következő uniós támogatási ciklusban. Ezek azok a közvetlen támogatások, melyeket a gazdák az általuk művelt földterület után kapnak.

A magyar kormány nagy vállalást tett, ugyanis az EMVA-n keresztül közel 2900 milliárd forintot fordítanak beruházásokra, valamint fejlesztéspolitikai célokra. Ebből 600 milliárd érkezik az unióból a KAP-on keresztül, 2300 milliárd forintot pedig a magyar állam tesz mellé 80 százalékos társfinanszírozásként különböző támogatási formák képében.

Összességében tehát több mint 5000 milliárd forint áramlik a magyar mezőgazdaságba a következő években. Magyarország 2004-es uniós csatlakozás óta nem állt rendelkezésre ekkora mennyiségű forrás.

Giczi Gergely arról beszélt, hogy a 2900 milliárd forintból közel 800 milliárd forintot fordítanak dedikáltan az élelmiszeripar fejlesztésére. Amennyiben a maximum 50 százalékos támogatásintenzitást vesszük alapul, akkor ez az összeg minimum kettővel megszorozható, így a teljes aktivált beruházások értéke valahol 1500–2000 milliárd forint közé várható az élelmiszeriparban – mondta az ügyvezető-helyettes.

Adódik a kérdés, hogy bár az agráriumba ezt megelőzően is szép összeget érkeztek támogatás gyanánt, mi gátolta a magyar vállalatokat, hogy ezt a pénzt a termelékenység javítására fordítsák? A válasz a források nem hatékony elköltése, aminek szemmel látható nyomát a magas bolti árak is mutatták.

A most rendelkezésre álló források azonban ismét kellő alapot biztosíthatnak a versenyképesebb árak megteremtéséhez, illetve az agrárium előtt tornyosuló kihívások kezeléséhez, melyekből bőven akad.

  • Klímaváltozás: az éghajlatváltozás hatásai, mint a szélsőséges időjárási események, aszályok és árvizek, komoly problémákat okoznak a termelésben.
  • Fenntarthatóság: az agrárium az egyik legszennyezőbb iparág, ezért az erőforrások fenntartható használata és a környezetvédelmi előírások betartása egyre fontosabbá válik, ami új kihívásokat jelent a gazdák számára.
  • Piaci verseny: a globalizáció és a nemzetközi piaci verseny miatt a helyi termelők nehezen tudnak versenyezni az olcsóbb importárukkal – ezért van szükség versenyképességet javító beruházásokra.
  • Munkaerőhiány: a mezőgazdasági munkaerő megszerzése és megtartása egyre nehezebb, különösen a fiatalok körében, akik elfordulnak az iparágtól – megoldást jelenthet az automatizáció és a digitalizáció, melyek megvalósításához szintén rendelkeznek állnak majd források.
  • Technológiai fejlődés: az új technológiák (például a precíziós mezőgazdaság) alkalmazása elengedhetetlen a versenyképesség megőrzéséhez, de a kisebb gazdaságoknak nehézséget okozhat a korszerűsítés.
  • Pénzügyi források: a mezőgazdasági termelőknek gyakran nehéz a szükséges tőke előteremtése, különösen a fiatal gazdák számára – itt is felértékelődik a támogatások jelentősége.
  • Támogatási rendszer: az uniós és hazai támogatások rendszere bonyolult lehet, és a gazdák számára nehezen átlátható.
  • Élelmiszer-biztonság: az élelmiszer-biztonság és az élelmiszer minősége egyre fontosabbá válik, és a fogyasztók elvárásai is folyamatosan növekednek.

Az utóbbival kapcsolatban az AMC-vezetők kiemelték: az idehaza előállított élelmiszerek nem csak kiváló minőségűek, de az élelmiszer-biztonsági kritériumoknak is megfelelnek. Aki magyar terméket vesz, az nem csak minőséget, biztonságot is vesz. Mindkét szempontból meghaladjuk az uniós átlagot – fogalmaztak.

Az önellátási szint felett van az ország

Az AMC, mint állami tulajdonú agrármarketing-tevékenységet folytató szervezet küldetése a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek népszerűsítése. Egyrészt idehaza, másrészt lényeges feladat az exportpiacokon való megjelenés elősegítése.

A magyar termékek nem csak a régiós piacon, de világszerte is megállják a helyüket. „Szereztünk már piacot magyar bornak Ausztráliában, de Dél-Amerikában is megjelennek magyar termékek” – mutatott rá Giczi Gergely, aki konkrét számokat is megosztott. 2023-ban 13,5 milliárd euró volt a magyar export, míg az import 9,8 milliárd euró, aminek köszönhetően 3,5 milliárd eurós külkereskedelmi aktívummal zárta az előző évet a magyar agrárium és élelmiszeripar. Ez a teljes termék-külkereskedelmi aktívum 30–40 százaléka.

Mindez arra is rávilágít, hogy a magyar élelmiszeripar nem csak a hazai ellátást képes megoldani, de exportra is tud termelni – igaz, ez a megállapítás termékpályánként eltérő képet mutat. Van olyan termék, amelynél az önellátási szint háromszorosa is megtermelhető, míg más esetben importkényszer áll fenn. 

„A külkereskedelmi mérleg azonban jól szemlélteti, hogy a magyar élelmiszeripar messze az önellátási szint felett teljesít” – mondta Ondré Péter, aki hozzátette, hogy a magyar agrárium jövője az alábbi három pilléren nyugszik.

  • Élelmiszerbiztonság és -minőség,
  • az agrárszakemberek magas hozzáadott értéket képviselő tudása,
  • valamint a Kárpát-medencében rendelkezésre álló erőforrások.

További híreink

Növekvő árak vannak a szlovákiai mezőgazdaságban is

2025.01.03.

A mezőgazdasági termékek árai 2024-ben november hónapban emelkedtek a leggyorsabban Szlovákiában, a növekedés meghaladta a 6%-ot.

Összegyűjtöttük, mi lett drágább január 1-től: tanulmányozza és szörnyülködjön

2025.01.03.

2025 januárjától jelentős változások léptek életbe az adó- és támogatási rendszerekben, melyek hatással lesznek az üzemanyagárakra, a SZÉP-kártya felhasználhatóságára, a tömegközlekedésre, a gépjárművekre és a lakhatási támogatásokra is. Ezek az új szabályozások számos területen érintik a magyar lakosság mindennapi életét.

Azonosították a legveszélyesebb élelmiszereket, amelyek szívrohamot és stroke-ot okozhatnak

2025.01.03.

Egy friss kutatás szerint két élelmiszercsoport kiemelkedően veszélyes az egészségünkre: ezek a feldolgozott húsok és a cukros italok. Az orvosok emellett további nyolc olyan élelmiszert is azonosítottak, amelyek kisebb, de mégis jelentős kockázatot jelentenek a szív- és érrendszerünk egészségére.

Máris havat hoz az új év

2025.01.03.

Az előttünk álló három napban pénteken derült vagy gyengén felhős, szeles időre számíthatunk csapadék nélkül, szombaton délnyugaton ködös, máshol napos idő lesz, míg vasárnap egy melegfront hoz megvastagodó felhőzetet, helyenként csapadékkal, vegyes halmazállapotú esővel és hóval.

Összegyűjtötte 2024 legjobb agrártalálmányait a TIME Magazin - videókkal

2025.01.03.

Az amerikai TIME Magazin a 2024-es évre vonatkozóan is összegyűjtötte, melyik újdonságok lettek az év 200 legjobb találmányai

Hasznos tájékoztatót adott ki az Ügyfélkapu plusz és a Digitális Állampolgárság Mobilalkalmazás használatáról a NAK

2025.01.03.

Az elektronikus ügyintézésekhez a hozzáférést január 16-tól az Ügyfélkapu + és a DÁP Mobilalkalmazás fogja biztosítani.

Partnerhírek
Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás