Olyan húst eszünk majd, ami állatot sosem látott
A humán élelmezés egyik alapja a hús. Ezek előállításához üzemi körülmények között állatokat tartanak a gazdálkodók, melyeket intenzíven tenyésztenek és az utódokat pedig a vágóhidakra viszik. Az intenzív tenyésztés nem tesz jót az állatoknak, továbbá egyre nagyobb igény van a húsra a növekvő népesség miatt. A kérdés, hogy a jövőben is képesek leszünk-e fedezni a népesség hús iránti szükségletét csupán az állattenyésztésből?
Nem valószínű, de szakértők szerint van más módja is a hús előállításának. Ha már a 3D nyomtatókkal elő tudunk állítani emberi szöveteket és szerveket, akkor a hús előállítása sem okozhat olyan nagy problémát a jövőben.
Jelenleg mintegy 60 milliárd haszonállatnak köszönhetjük, ha hús kerül az asztalunkra, 2050-re pedig mintegy 100 milliárdra ugorhat a bennünket eltartó állatok száma. Ez várhatóan tarthatatlan állapot lesz, képtelenség lesz ennyi állatra figyelni és ellátni őket.
Hirdetés
Íme, néhány állattenyésztéssel kapcsolatos adat, ami elgondolkodtató:
- a művelhető földterületek egyharmadát már most az állatok foglalják el,
- az éves vízfogyasztás egytizedét az állatok teszik ki,
- az üvegházhatású gázok egyötöde az állattenyésztéshez köthető.
És ami a leginkább megdöbbentő: amíg 1 kg búza előállításához 1700 liter vizet kell felhasználni, addig 1 kg marhahúst ennek kilencszereséből lehet létrehozni. Látható, mennyire gazdaságtalan dolog az állattenyésztés.
Ha jobban megnézzük a helyzetet, nem is lehet olyan bonyolult az állati hús létrehozása. Ez annak köszönhető, hogy a számunkra hasznos állati részek (hús – élelmezés, bőr – ruházkodás) egyszerű szövetekből épülnek fel.
A bőr például egyféle sejttípusból áll. Ezt a sejtet kell kivonni az élő állatból, sokszorozni, majd rétegszerűen egymásra helyezni és már el is készül a mesterséges bőr, amiből ruha, cipő, vagy akár táska is készülhet.
Kínában még nem a sejtek másolásával foglalkoznak, inkább egész állatok klónozásával. Egy kínai cég ugyanis Peking közelében egymillió tehén klónozására alkalmas gyárat létesítene. Ezzel azonban az állattartással járó problémákat nem oldanák meg, de az igaz, hogy az élelmezési problémáik csökkennének.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés