A humán élelmezés egyik alapja a hús. Ezek előállításához üzemi körülmények között állatokat tartanak a gazdálkodók, melyeket intenzíven tenyésztenek és az utódokat pedig a vágóhidakra viszik. Az intenzív tenyésztés nem tesz jót az állatoknak, továbbá egyre nagyobb igény van a húsra a növekvő népesség miatt. A kérdés, hogy a jövőben is képesek leszünk-e fedezni a népesség hús iránti szükségletét csupán az állattenyésztésből?

Nem valószínű, de szakértők szerint van más módja is a hús előállításának. Ha már a 3D nyomtatókkal elő tudunk állítani emberi szöveteket és szerveket, akkor a hús előállítása sem okozhat olyan nagy problémát a jövőben.

Jelenleg mintegy 60 milliárd haszonállatnak köszönhetjük, ha hús kerül az asztalunkra, 2050-re pedig mintegy 100 milliárdra ugorhat a bennünket eltartó állatok száma. Ez várhatóan tarthatatlan állapot lesz, képtelenség lesz ennyi állatra figyelni és ellátni őket.

A jövőben egy ilyen szelet húst akár a laboratóriumban is elő tudunk állítani
 

Íme, néhány állattenyésztéssel kapcsolatos adat, ami elgondolkodtató:

  • a művelhető földterületek egyharmadát már most az állatok foglalják el,
  • az éves vízfogyasztás egytizedét az állatok teszik ki,
  • az üvegházhatású gázok egyötöde az állattenyésztéshez köthető.

És ami a leginkább megdöbbentő: amíg 1 kg búza előállításához 1700 liter vizet kell felhasználni, addig 1 kg marhahúst ennek kilencszereséből lehet létrehozni. Látható, mennyire gazdaságtalan dolog az állattenyésztés.

Ha jobban megnézzük a helyzetet, nem is lehet olyan bonyolult az állati hús létrehozása. Ez annak köszönhető, hogy a számunkra hasznos állati részek (hús – élelmezés, bőr – ruházkodás) egyszerű szövetekből épülnek fel.

A bőr például egyféle sejttípusból áll. Ezt a sejtet kell kivonni az élő állatból, sokszorozni, majd rétegszerűen egymásra helyezni és már el is készül a mesterséges bőr, amiből ruha, cipő, vagy akár táska is készülhet.

Kínában még nem a sejtek másolásával foglalkoznak, inkább egész állatok klónozásával. Egy kínai cég ugyanis Peking közelében egymillió tehén klónozására alkalmas gyárat létesítene. Ezzel azonban az állattartással járó problémákat nem oldanák meg, de az igaz, hogy az élelmezési problémáik csökkennének.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás