Önjáró gyomláló robotokkal váltaná ki a gyomirtószereket a Carbon Robotics - videókkal
Piacot átalakító technológiaként harangozta be legújabb agrárrobotját az Egyesült Államok Seattle városának egyik fejlesztő cége, a Carbon Robotics. A mezőgazdasági robotika egyik vezető gyártójaként nevet szerző vállalat bemutatta azt az önjáró gyomláló robotját, ami lényegében kiváltja a vegyszeres és a kézi gyomirtást is. Az Autonomous Weeders, tehát Autonóm Gyomláló hatékonyan képes megkülönböztetni a kultúrnövényektől a gyomnövényeket. Ezután pedig lézerrel pusztítja el az utóbbiakat. A Carbon Robotics önjáró gyomláló robotja óránként 100 ezer gyommal, egy nap 15-20 hektárral végez.
A Bitport foglalta össze, hogy miért nevezheti ezt diszruptív (saját területén felkavarja az állóvizet, mert egyszerűbb, jobb, olcsóbb, fenntarthatóbb, mint a korábbi megoldás) technológiának a Carbon Robotics. Amennyiben az Autonóm Gyomláló széles körben el tudna terjedni, az radikálisan csökkentené a mezőgazdaság vegyszerigényét. Így pedig a vegyszergyártó cégek versenytársa is lenne. Jelenleg a magas kézimunka-igény miatt ugyanis sok kultúrnövényt vegyszerekkel védenek a gyomoktól. A módszer azonban közel sem tökéletes. A gyomirtók nem válogatnak: bizonyos esetekben a hasznos növényeket is elpusztítják vagy gyengítik, továbbá károsíthatják a talaj élővilágát és a vízbázist.
A cikk szerint az Autonomous Weeder leginkább egy 80-as évekbeli sci-fi holdjárójára hasonlít. Egy olyan kockára, aminek a tetején légmentesen záródó kis nyílások és antennák vannak, és szereltek rá négy kereket. Mivel a jármű önvezető, legfeljebb felügyelő személy jelenléte szükséges hozzá.
Hirdetés
Kamerák, lézer, jó hektárteljesítmény
A gyomirtó robot 12 kamerával pásztázza a terménysorokat. A felvételeket egy fejlett képfelismerő mesterséges intelligencia (MI) azonosítja. Az azonosított gyomokat egy lézersugár pusztítja el. Hatékonyságát mutatja, hogy egy óra alatt több mint 100 ezer gyomnövényt képes azonosítani és elpusztítani. Ez a Carbon Robotics szerint azt jelenti, hogy a robot kultúrnövénytől és fertőzöttségtől függően napi 15-20 hektárnyi ültetvényt képes gyomtalanítani lényegében hasonló környezeti terheléssel, mint a kézi gyomirtásnál. Ehhez képest egy mezőgazdasági munkás jó, ha egy hektárral képes végezni naponta. Ráadásul a kapa gyakrabban vág mellé, mint a lézer - írták.
Drága, de gyorsan megtérül a gyomirtó robot
A vállalat egyelőre nem árazta be a gépet, az azonban biztos, hogy több 100 ezer dollár lesz - nyilatkozta Paul Mikesell, a Carbon Robotics vezérigazgatója. A gyártó szerint azonban összességében így is megéri a gép a befektetett összeget, mert 2-3 éven belül megtérülhet. Ezzel együtt úgy néz ki, a magas ár nem riasztotta el a mezőgazdasági termelőket. Bár a Autonomous Weeder-nek még az ára sem nyilvános, a Carbon Robotics állítólag annyi előrendelést kapott az új szerkezetére, hogy idén már nem is lehet rendelni belőle.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés