Egy online portál segítségével sokkal pontosabb képet kaphatunk az erdők és fák szerepéről, valamint a biomassza készletekről, mint korábban. A portálon található eszközökkel az országok felmérhetik, mennyi szén rejtőzik fáikban, és nyers adatokat nyerhetnek ki az erdők sűrűségéről. Az így kapott információk többek között a klímaváltozás elleni harcban is  fontos szerepet tölthetnek be.

Az információ, amihez tudósok, erdészeti szakértők, privát cégek és döntéshozók a GlobAllomeTree révén juthatnak, a klímaváltozás elleni harc egy fontos elemeként segíthet az erdőkben tárolt kötött-szén készleteink felmérésében.

„A pontos adatok hiánya jelenti a fő nehézséget, hogy erdeinket bevethessük a klímaváltozás megfékezéséhez,” mondta a FAO erdészeti szakértője, Matieu Henry. „A GlobAllomeTree egy hasznos eszköz az országok számára, hogy felmérjék, mennyi szén rejtőzik fáikban.”

A legteljesebb fa-adattár

Az online platform legújabb verziója jelentősen kibővült funkcióikkal rendelkezik, melyek elérhetővé tesznek többek között nyers adatokat a fákról, fafajtákról és az erdők sűrűségéről. A több mint 13 000 statisztikai modell révén felmérhetők a fák jelentette alapanyag- és kötöttszén-készletek is.

A portál segítségével feltérképezhetőek különböző országok erdői alatt rejlő erőforrás-készletek
 

A puszta adatokon túl segít a felhasználók számára áthidalni földrajzi távolságokat, mivel fórum funkciója lehetőséget kínál az eszmecserére és akár az együttműködésre is.

Mindezek mellett egy kézikönyv és oktatóanyagok is elérhetők a GlobAllomeTree-n, ami szakértők számára lehet érdekes az erdők kiterjedésének és a bennük rejlő biomassza kapacitások felbecsléséhez.

Felhasználói előnyök világszerte

Már jelenleg is több mint 120 országból regisztráltak az oldal felhasználói és köztük több nemzeti hatóság képviselői is, akik a GlobAllomeTree-t is segítségül hívták az erdeik jelentette erőforrások felméréséhez.

Mexikóban például a GlobAllomeTree-vel együttműködésben alakítottak ki egy nemzeti adatbázist, amit aztán mások számára is elérhetővé tettek.

Az oldalt, ami 2013 óta érhető el, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) a francia CIRAD kutatóintézettel és az olasz Tuscia egyetemmel együttműködésben fejlesztette ki.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás