Online tanácskozás a magyar szőlőről: a szaporítóanyag-előállítás jövője
Tekintettel a koronavírus-járvány meghatározta viszonyokra, a szőlőtermesztés kiemelten fontos témájának számító szaporítóanyag-előállítási tudományos konferenciára is a digitális térben került sor. Jellemző a téma fontosságára, hogy százötven regisztráció érkezett be a konferenciára, felülmúlva az előzetes várakozásokat.
A rendezvény célja az volt, hogy a szőlő-szaporítóalapanyag és a gyökeres szaporítóanyag szakterületén munkálkodó termesztők, forgalmazók, kutatók és fejlesztők fóruma legyen.
Időszerű az ágazat korszerűsítése, a kiemelten magas biológiai értékű tesztelten vírusmentes szőlő-szaporítóanyag előállításának fejlesztése.
Hirdetés
A konferencia résztvevői között a termelői, kutatói-fejlesztői oldal azonos mértékben képviseltette magát, de a szakhatóság szakemberei, a forgalmazók és a szőlészeti-borászati üzemek képviselői is jelen voltak.
Százötvenen regisztráltak
Jellemző a téma fontosságára, hogy százötven regisztráció érkezett be a konferenciára, felülmúlva az előzetes várakozásokat.
Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára előadásában elmondta, hogy a 2016-ban a HNT által elfogadott ágazati stratégia alapvető célkitűzése a szőlőtermesztés biológiai alapjainak fejlesztése és megőrzése, valamint a szaporítóanyag-előállítás növényegészségügyi ellenőrzésének erősítése.
Így szakmaközi hozzájárulás befizetését írják elő a telepített szaporítóanyag mennyisége alapján.
A fizetési kötelezettség azokat a termelőket terheli, akik új telepítési, újratelepítési vagy átváltott szőlőtelepítési engedélyek alapján telepítenek szőlőt.
Ösztönző alap a hozzájárulásokból
A HNT a hozzájárulásokból alapot hoz létre a borszőlő szaporítóanyag-termelésének segítésére. A cél a magyar borászati termékek piaci helyzetének és forgalmazásának javítása és a borszőlőfajták nemesítésének ösztönzése lesz.
Szakmaközi bizottság alakul, és a borszőlő-szaporítóanyag előállítását ösztönző fejlesztési terv is készül. A HNT kutatási szerződést köt a javasolt ágazati szereplőkkel.
Molnár Ákos, a Magyar Szőlőszaporítóanyag-termesztők Szövetségének elnöke előadásában rávilágított arra, hogy az éghajlatváltozás közvetlen és közvetett következményei világszerte kihívások elé állítják a szőlő- és borágazatot.
Változó preferenciák
A fogyasztói preferenciák változásával együtt ezek a tényezők a termelési alapok újragondolásának szükségességére hívják fel a figyelmet.
Előadásában bemutatta ezeket az ok-okozati összefüggéseket, áttekintette a nemesítési, növény-egészségügyi, szabályozási problémákat és kérdéseket.
Veres Gabriela, a Nébih osztályvezetője előadásában jelezte, hogy a 2020. január 1-jei változásokkal a törzsültetvény-engedélyezés a Pest Megyei Kormányhivataltól a Nébihhez került.
A Nébih koordinálásával
A fő koordinációs feladatokat a Nébih látja el. Megyei hatáskörben 5 régió végzi a feladatokat (Baranya, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú, Vas).
A konferencia további részében a kutatói oldal szakmai előadásaira került sor. A szőlőszaporítás témakörén belül számos innovatív kutatás eredményeit hallhatta a közönség. Így többek között fogalmat alkothattak a precíziós gazdálkodás lehetőségeiről a szőlő-szaporítóanyag termesztésében, megismerhettek egy innovatív szőlőoltvány-előállítási technológiát, illetve egy új helyben oltási módszert, a Trio szemzést is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés