Az eddigi időjárás „kegyes” volt a gazdálkodáshoz, egészen 2022-ig. A 2022-es év azonban rengeteg gazdát ráébresztett, hogy az elkövetkező években az öntözés nem lehetőség, hanem szükség lesz. A gazdálkodók többsége számára az öntözés jelentheti az egyetlen kiutat a jövő extrém időjárásával szemben.

A tározás és a vízvisszatartás bár jól hangzó lehetőségek, de nem tudják pótolni a hiányzó csapadékot. Ha nincs csapadék, nincs mit betározni. Ha van csapadék, akkor csak egy részét lehet visszatartani, ami még nem okoz káros elöntéseket a földeken.

Öntözetlen és öntözött napraforgó közötti különbség

A tavasszal visszatartott víz mennyisége messze nem lesz elég a nyári aszályban szükséges víz pótlására. A területre hulló csapadék visszatartása csatornában, vagy mélyebb fekvésű területeken, minőségi és mennyiségi problémákat vethet fel.

Milyen technológiával öntözzek?

A piacon rengeteg technológiai megoldás található az öntözésre. Az elmúlt évek alatt a fő szempont az alacsony élő munkaerő szükséglet, a kedvező beruházási költség és a hatékony vízkijuttatás volt. Ezek alapján a Center Irrigation Kft. által ajánlott körforgó rendszerek sok gazda számára jelentettek jó megoldást.

Boomback-kel felszerelt lineár Csongrád határában

De miért nem megfelelő a mobil, csepegtető vagy mikro szórófejes technológia?

A mobil öntözőrendszerek energiapazarlása magas, és hatékonysága alacsony. A dobok bekerülési költsége az utóbbi években megemelkedett, nehéz megfelelő személyzetet találni a kezelésükhöz. Használatuk szeles időben korlátozott. A csepegtető és mikro szórófejes öntözések nagyon jól használhatóak kis területek és kertészeti kultúrák esetén. A nagy területek összefüggő öntözése, szántóföldi kultúrák öntözése viszont nehézkes vagy költséges ezekkel a technológiákkal is.

https://www.youtube.com/watch?v=N9v1yNqhFoA

Milyen tényezők befolyásolják az önjáró öntözőgépes technológia eredményességét:

  • a magas energia árak (üzemeltetési költségek). Ha messziről kell a vizet a területre szállítani, vagy nem megfelelően van méretezve az öntözőrendszer, az üzemelési költségek nagyságrendekkel csökkenthetik a profitot a rendszer egész élettartama alatt.
  • a rendelkezésre álló víz hozama: sok esetben nem áll rendelkezésre kellő vízhozam, ezért az öntözés ideje túlságosan sok időt vesz igénybe így nem, vagy csak az öntözött terület egy részén lehet hatékony eredményt elérni az öntözéssel.
  • az öntözés hatékonysága: A legfontosabb tényező. Mivel az öntözővíz hozama a legtöbb esetben korlátozott, ezért az öntözés idejét csak a hatékonyság növelésével lehet csökkenteni. Amerikában már 20 évvel ezelőtt ismerték a MESA, LESA, LPIC, LEPA öntözési módokat, melyek bevezetése és alkalmazása az elkövetkező évek feladata lesz, elsődlegesen azok számára akik már rendelkeznek öntözőrendszerrel.
Januárban összekészített öntözőgép szállításra készen Kínában

Miért nem öntöz a gazdák többsége?

A legnagyobb visszatartó erő a beruházás magas költsége, de a jó hír, hogy Center Irrigation Kft. még mindig kedvező áron tud öntözőgépeket biztosítani a partnerei számára. Meglepő lehet, de 2023-ban a gépek dollárban számított ajánlati ára megegyezik a 2018-as gépek dollár ajánlati árával. A gépek ára csak az árfolyamváltozás miatt emelkedett.

Milyen tanácsot adhatok a gazdáknak:

A öntözésfejlesztés kötelező „házi feladat” minden gazdálkodónak. A tározás és a vízvisszatartás nem alternatíva az öntözéssel szemben. A magas beruházási költség elsőre riasztó, de pályázattal csökkenthető. Ameddig rendelkezésre áll a pályázat addig ki kell használni. Ha nincs lehetőség pályázatra, vagy a beruházási-megtérülési költség aránya ideális, azonnal bele kell vágni a beruházásba, ameddig nem késő.

sales@centerirrigation.hu
www.centerirrigation.hu
Brezvai Péter
mérnök-üzletkötő
06 30 570 8152

(x)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás