Az öntözésfejlesztési stratégia megalkotásához szükséges az öntözési vízigények felmérése. Ennek érdekében 43 ezer kamarai tagot keresnek fel a falugazdászok. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara december elsején indította el a felmérést, hogy kiderüljön, mik a gazdák valódi igényei és problémái.

Az öntözési vízigények kielégítése a nemzeti stratégia része

A kormány feladatnak tekinti az öntözéses gazdálkodás elterjesztésének, ésszerű fejlesztésének, a vízkészletek védelmének és hasznosításának ügyét. A 2017. októberében megjelent öntözésfejlesztési stratégia megalkotásáról szóló kormányhatározat megvalósítása pedig decemberben újabb szakaszba lépett - számolt be róla a NAK.

Az öntözési vízigények felmérése kiemelt agrárfeladat - Fotó: Pixabay, Norbert Waldhausen

A stratégia részeként a NAK vállalta, hogy 2014 után az öntözésfejlesztés megvalósítása szempontjából reális területeken újra felméri a vízigényeket. Ezért a 2017. december 1. és 2018. január 31. között tartó időszakban 1.235.682 hektárnyi területet érintve 43.030 gazdálkodó kamarai tagot bevonva kérdezi meg a gazdákat. A vízigény-felmérést az öntözéses gazdálkodás lehetséges területeihez, a vízgyűjtő rendszerekben rendelkezésre álló vízkészletekhez és a tényleges öntözési igényekhez tervezik kialakítani, a pontos fejlesztési irányokat is lehatárolva.

Miért is indokolt ez?

Az idei vízhelyzetről itt írtunk korábban.

Hogyan történik az öntözési vízigények felmérése?

A felmérés a falugazdászok közreműködésével valósul meg. Ők az öntözőrendszerek hatásterületén gazdálkodást végző termelőkkel közösen töltik ki az erre a célra készült internetes adatrögzítő felületet. A kérdőívet is tartalmazó felület kitöltésének köszönhetően parcellaszinten láthatóvá válnak azok a területek, ahol valós igény látszik az öntözésre. A felméréskor a falugazdászok egy hozzájáruló nyilatkozatot is kérnek a termelőktől. Ez alapján a termelő adatai és parcelláinak elhelyezkedése felhasználhatóak lesznek a stratégiához. A stratégia célja a jelenlegi 80 ezer hektáros öntözött terület minimum 300 ezer hektárra történő növelése. Ezen belül is cél a kertészeti kultúrák, illetve a szőlő- és gyümölcsültetvények arányának emelése. Ez elsősorban felszíni vízkészletek felhasználásával történik, a felszín alatti vízkészlet igénybe vételének minimalizálása és a víztakarékos öntözési technológiák alkalmazása mellett. Az öntözésfejlesztési stratégiát 2018. április 30-ig kell előterjeszteni jóváhagyásra a kormánynak.

A visszajelzésekért Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdászai keresik meg a felmérésben érintett gazdálkodókat. A kamara nyomatékosan kéri tagjait, hogy lehetőség szerint minél nagyobb számban vegyenek részt a felmérésben, hiszen az igények részletes megismerése garantálja az öntözésfejlesztési stratégia hatékony kialakítását.

Az érintett termelők száma megyei bontásban
  • Hajdú-Bihar megye: 12.164
  • Békés megye: 6.697
  • Bács-Kiskun megye: 4.857
  • Jász- Nagykun-Szolnok megye: 4.967
  • Csongrád megye: 4.372
  • Szabolcs- Szatmár-Bereg megye: 3.286
  • Győr-Moson-Sopron megye: 2.868
  • Pest megye: 1.985
  • Borsod-Abaúj-Zemplén megye: 939
  • Heves megye: 357
  • Baranya megye: 193
  • Vas megye: 109
  • Komárom-Esztergom megye: 105
  • Fejér megye: 33
  • Veszprém megye: 29
  • Somogy megye: 23
  • Tolna megye: 21
  • Zala megye: 13
  • Nógrád megye: 12

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás