Ha gyors segítség kell, akkor jól jöhet egy igazán hatékony kombináció: kardánhajtású öntözőszivattyú + gyorskapcsolófejes öntözőcsövek + csévélődobos öntözőberendezés. Ez a kombináció rugalmas, variálható, ugyanakkor telepítése idő- és munkaerőigényes, de ha valaki élni akar a tartósan vízhiányos időszakban a bejelentéshez kötött rendkívüli vízhasználattal, akkor ez egy nagyon jó megoldás.

A BAUER Famos centrifugálszivattyúk 80-150 m3/h vízszállítást biztosítanak, akár 12 bar nyomáson, 540 1/min TLT fordulaton. A szivattyú nyomóága könnyen csatlakoztatható a tüzihorganyzott öntözőcsövekhez (89-198 mm átmérő). A rendszer végén pedig egy Rainstar csévélődobos öntözőberendezés állhat. A 70 típusból minden táblamérethez, növényhez megtalálható az optimális megoldás. Gyakran előkerülnek ilyenkor a régi, akár 30-40 éves jellegzetes narancsszínű öntöződobok is. A gépek megfelelő működéséhez (mérettől függően) legalább 6 bar csatlakozási nyomás szükséges. A nagyobb berendezésekkel egy állásból 10-12 ha terület is beöntözhető. A dobok öntözhetnek egy vagy két szórófejjel, illetve öntözőkonzollal is.

Rainstar T51 csévélődobos öntözőberendezés

A következő öntözési szezonig már csak 10 hónap van hátra. Mégis mi az, ami ennyi idő alatt megvalósítható – különös tekintettel a hatékonyságra, vízhasználati lehetőségre, karbantartásra, automatizálásra?

A BAUER Famos centrifugálszivattyúk 80-150 m3/h vízszállítást biztosítanak

A hosszútávú megoldások nagyobb befektetést igényelnek, de lehetővé teszik a hatékonyabb gazdálkodást. A hosszadalmas kézi öntözőcső telepítés elkerülhető a földalatti nyomóvezeték kiépítésével, a vízkivétel energiatakarékosabb és hatékonyabb lesz elektromos szivattyútelep létesítésével. A vízkijuttatás történhet ebben az esetben is csévélődobos gépekkel vagy a nagyobb területet lefedő, kisebb munkaerőigényű és jól automatizálható center, lineár, centerlineár berendezésekkel. Itt már jóval kisebb csatlakozási nyomásigényről beszélhetünk, gyakorlatilag a dobos megoldás fele elegendő. Lehetőség van kis vízadagok kijuttatására, egyenletes, a természetes csapadékhoz leginkább hasonló vízkijuttatást tesznek lehetővé ezek a gépek. A párolgási veszteség mérséklése érdekében, állítható hosszúságú „belógatott” szórófejeket alkalmazzunk. Bármennyire is automatizáltak és kis élőmunkaigényűek is ezek a berendezések, nagyon fontos a szezonkezdés előtti átvizsgálás és karbantartás.

A vízkijuttatás történhet lineár berendezésekkel is

Az öntözés engedélyeztetési, finanszírozási és pályázatírási feladatai elvehetik a kedvét az öntözéstől. Ne engedje! Nem teheti függővé gazdaságát és növénytermesztésének hatékonyságát az időjárástól vagy a csapadéktól! Bízza ránk a teljes folyamatot, keressen bizalommal minket, engedje, hogy végigvezessük Önt a tervezéstől az első vízcsepp megjelenéséig vezető rögös úton!

Center öntözőberendezés

Tóth Éva
ügyvezető
Bauer Hungária Kft.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás