Egynyári öntözésre csak vízjogi üzemeltetési engedélyt kell kérni, létesítési engedélyt nem. Azonban ugyanazon termőterületre az egynyári öntözésre vízjogi üzemeltetési engedélyt csak 5 évente lehet kérni. Cikkünkben összefoglaltuk, amit az egynyári öntözés vízjogi engedélyezéséről tudni érdemes. Egynyári öntözésnek azt nevezzük, amellyel egy öntözési idényben, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, maximum 120 mm/ha (1200 köbméter/hektár) öntözővizet juttatunk ki a termőterületre. Ez a terület azonban nem haladhatja meg a 100 hektárt. Az egynyári öntözés engedélyezéséről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara foglalta össze az információkat.
Az egynyári öntözés területe nem haladhatja meg a 100 hektárt

Az egynyári öntözésre vonatkozó dokumentációnak az alábbiakat kell tartalmaznia:

  •    kérelmező adatai, elérhetősége (név, cím, adóazonosító jel, adószám);
  •    meghatalmazott (vízitervező) adatai, elérhetősége (név, cím, adóazonosító jel, adószám);
  •    az engedélyezéssel közvetlenül érintett felszíni vagy felszín alatti víz vagyonkezelő neve, azaz a területileg illetékes vízügyi igazgatóság megnevezése;
  •    a műszaki dokumentáció elkészítésére jogosult (vízitervező) nyilatkozata a megbízásáról és a jogosultságáról.
  • Kérelmezett vízilétesítmény vagy vízhasználat adatai: a vízilétesítmény, vízilétesítmény vagy vízhasználat megnevezése.
  • Az érintett terület helye: település, cím, helyrajzi szám, EOV koordináták (X,Y,Z).
Műszaki leírás:
  •    a vízkivétel helye: az öntöző- vagy belvízcsatorna és az annak vizét szolgáltató megnevezése, szelvényszáma vagy a vizet adó vízfolyás megnevezése és szelvényszáma vagy pedig a vizet adó tó, holtág, illetőleg tározó megnevezése;
  •    az öntözendő terület településnevének és helyrajzi számának megadása, illetve adott helyrajzi számú területen belüli öntözni kívánt részterület esetén annak pontos lehatárolása;
  •    az öntözés módja és megvalósítása, valamint az
  •    öntözendő terület nagysága, növénykultúrája;
  •    vízigényszámítás, a felhasználandó öntözővíz mennyisége (l/s, m3/év), valamint csúcsmennyisége (l/s) és az üzemelés napi leghosszabb időtartama.
  • egyszerűsített talajvédelmi terv.
Az információk tájékoztató jellegűek, a gyakorlatban a mindenkor hatályos jogszabályokban foglaltaknak megfelelően kell eljárni. A vonatkozó jogszabályok a következők:
  • a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet   3. számú melléklet VII. szakasza, valamint
  • a talajvédelmi terv készítésének részletes szabályairól szóló 90/2008. (VII. 18.) FVM rendelet 3. számú mellékletének 3.3. pontja
Ki kérelmezheti?
A vízhasználat gyakorlásához szükséges vízjogi üzemeltetési engedélyt annak kell kérni, aki a vízhasználattal járó jogokat és kötelezettségeket közvetlenül gyakorolja, illetve teljesíti, azaz az a gazdálkodó, aki egy öntözési idényben maximum 100 ha területet közvetlenül felszíni vízből ideiglenes szivattyúval, maximum 120 mm/ha (1200 m3 /ha) öntözővizet juttatna ki. A  kérelmet eljáró képviselőként benyújthatja a fentiek által meghatalmazott személy vagy szervezet is. A a 2018. január 1. napját követően indult, mezőgazdasági célú öntözéshez kapcsolódó vízjogi engedélyezési eljárásokról szóló tájékoztatót erre a hivatkozásra kattintva olvashatja el.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás