A világon mindenütt, de a Magyarországon talán még inkább az elérhető csapadék mennyiségének van a legnagyobb hatása a termés mennyiségére. Világszinten a kukorica terület 85%-án beszélhetünk különböző fokú csapadékhiányról, ami a termésre is jelentős hatással van. Az aszály okozta terméskiesést nagyjából 13 milliárd USD-ra becsülik.

Az elmúlt évek hazai kukorica átlagtermései is igen nagy szélsőségeket mutatnak: 4 t/ha termésátlagtól 8 t/ha-ig szóródtak az országos átlagok. Nyilvánvaló, hogy mindenki olyan hibridet szeretne, ami a 4 tonnás országos átlag esetén 6 tonna felett fog teremni, és a 8 tonnás átlagnál pedig bőven 10 tonna felett fog produkálni. Az ilyen hibridnek egyrészt tehát kiváló aszálytűrőnek kell lennie, másrészt rekordtermőnek a normál évjáratokban. Ezeknek a követelményeknek elég nehéz megfelelni, mert azok a hibridek, amelyek intenzív csapadékos viszonyok között rekordtermésre képesek, általában érzékenyek a stresszes körülményekre. A Pioneer célja olyan hibrideket nemesíteni, amelyek nagy biztonsággal az elérhető legnagyobb termésre képesek bármilyen is legyen az évjárat.

A Pioneer már a hibridizáció kezdetétől, az 1920-as, 30-as évektől jelentős előrelépést tudott felmutatni a stressztűrő képesség tekintetében. 1957-ben külön nemesítő állomást és intenzív kutatásokat szentelt a vállalat az aszálytűrő képesség fokozása érdekében. A Pioneer az utóbbi években is egyre nagyobb összegeket szánt az ezzel kapcsolatos kutatásokra. Jól példázza ezt az intenzív nemesítői munkát, hogy 2009-ről 2012-re megdupláztuk az aszállyal kapcsolatos kutatásokra szánt erőforrásokat. Európában már 8 nemesítői állomás kifejezetten azzal a céllal működik, hogy kontrolált csapadékviszonyok mellett válasszuk ki a legjobban teljesítő hibrideket.

A közel 100 éves kutatói tapasztalatnak és az óriási ráfordításoknak köszönhetően a Pioneer a nevéhez méltóan az első számú nemesítő, ha aszálytűrő hibridekről van szó. Ezt megtapasztalhattuk Magyarországon 2007-ben, a szélsőséges évben is, amikor a hivatalos kísérletekben (MgSzH) sorban Pioneer hibridek végeztek az élen jelentős előnnyel. Akkor ismerte meg a szakma a PR37N01-et amely éveken keresztül Magyarország legnagyobb területen termesztett, legnépszerűbb hibridje lett.

Mostanra azonban új mérföldkőhöz érkeztünk: 2013-ban bevezettük az Optimum® AQUAmax® hibrideket, melyeknél az aszálytűrés és rekord termőképesség még inkább a fókuszba kerül! 2015-ben pedig már 8 hibridet ajánlottunk a magyar termelőknek az Optimum® AQUAmax® termékkörből.

Mit is jelent az Optimum® AQUAmax® megjelölés?

Optimum® AQUAmax® megjelölést csak a következő szigorú követelmények teljesítése után kaphat meg egy hibrid:

  • csapadékhiányos, erősen aszályos körülmények között legalább 5% terméselőny a legjobb Pioneer és versenytárs hibridekkel szemben
  • normál csapadékellátottság mellett legalább 3% terméselőny a legjobb Pioneer és versenytárs hibridekkel szemben
  • ezeket a követelményeket két egymást követő évben egyaránt bizonyítani kell, hogy megkapja a hibrid az Optimum® AQUAmax® minősítést.

Az Optimum® AQUAmax® hibridek azért is kivételesek, mert kiválogatásuk során nem csak egyes tulajdonságokra fókuszáltunk, hanem a hibrid teljes körű teljesítményére, beleértve a stressztűrő képességet, agronómiai tulajdonságokat, rekord termőképességet. Mindezeket pedig eltérő termőhelyeken és évjáratokban egyaránt bizonyítaniuk kellett! A követelményrendszerben az aszálytűrő képesség a hangsúlyosabb, mert a szárazságnak van a legnagyobb terméslimitáló hatása. Ha hozzávesszük még azt is, hogy aszályos években magasabb a termény ára, akkor még inkább előtérbe kerülnek a jó stressztűrő hibridek, mert az általuk realizálható plusz termés extra bevételt eredményez.

Az Optimum® AQUAmax® hibridek tehát sokkal nagyobb biztonságot nyújtanak a termesztőknek, mint az egyéb hagyományos hibridek, hiszen az időjárásból eredő kockázatot minimálisra csökkentik.

Agronómiai tulajdonságukat tekintetbe véve még egy fontos tulajdonságukat érdemes kihasználni: Mivel ezek a hibridek rekordtermőek és egyben kiváló stressztűrőek, a magasabb tőszámot is jobban elviselik, sűrűbbre vetve még nagyobb termésre képesek. A jobb termőhelyeken érdemes 5-8%-kal az általában alkalmazott tőszám felé tervezni, biztosan magasabb termést tudunk így realizálni hektáronként.

A nagy termésbiztonsággal rendelkező hibridek mellett nagyon fontos a helyre adaptált hibrid választás. Ugyanis minden hibrid másképpen reagál a különböző élettani szakaszokban bekövetkező stressztípusokra (hőstressz, szárazságstressz, stb..). Ha pontosabban ismerjük egy adott hibrid reakcióit a különböző fenológiai szakaszokban bekövetkezett környezeti hatásokra, akkor pontosabban tudjuk arra a környezeti adottságokhoz mérten ajánlani. Ez egy nagyon bonyolult rendszer, informatikai, növényfiziológiai alapok szükségesek hozzá, továbbá az adott környezet pontos meterológiai jellemzői. Erre a célra hozta létre a Pioneer az EnClass (Environmental Classification = Környezeti osztályozás) rendszert, mely segítségével sokkal pontosabban eldönthető, hogy az adott gazdálkodási viszonyok közé mely hibrid illeszkedik a legjobban.

(x)

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás