A repce termesztéstechnológiája sokat változott az elmúlt években, hiszen a széles sortávú és szemenkénti vetésű repcék is egyre gyakoribbak. A kivetett csíraszám is alacsonyabb, ennek a következménye, hogy a repce gyomelnyomó képessége drasztikusan lecsökkent, de egy új gyomirtási technológiával sikeresen megvédhetjük a növényünket.

A gyomok elvihetik a repcetermés legjavát

A víztakarékosabb, forgatás nélküli alapművelés kedvezőbb az őszi gyomosodásnak. A hagyományos repcegyomfajok mellett a területre jellemző kapás gyomok erőteljes őszi fejlődése is zavarja a repce egyenletes őszi megerősödését. A talajfelszín közelében levő gyommagok „rajtra készen” állnak és kisebb nedvesség hatására is csírázásnak indulnak, veszélyeztetik a repcét. A repcetermőtájakra jellemző, őszi csírázású és áttelelő (T1-2-es életmódú), a repcével tavasszal is versengő gyomfajok okozzák a nagyobb terméskiesést, mint a székfű- és pipitérfélék, pipacs, pásztortáska, az egyre terjedő zsomborfajok, galajok, széltippan, kalászos árvakelés, olaszperje, nyári perje, rozsnokok, tyúkhúr, veronika- és árvacsalánfajok, mezei viola. Rövidebb ideig, csak az első fagyokig, de erős őszi gyomosodást okozhatnak a kapás kultúrákra jellemző széleslevelű gyomfajok is, mint a parlagfű, libatop- és disznóparéjfélék, csattanó maszlag vagy éppen a napraforgó árvakelés.

A gyorsan terjedő sebforrasztó zsombor (Descurainia sophia) az egyik legveszélyesebb gyomfaj a repcében. Egyes kutatások szerint a zsomborfajok akár 24-64%-os csökkenést is okozhatnak a repce terméshozamában. (Forrás: Rahman et al., 2015) A zsomborfajok mélyen behatolnak a talajba, és nagy mennyiségű vizet és tápanyagot vonhatnak el a repcenövényektől. Ezen gyomok magprodukciója igen magas (átlagosan 4000-7000/növény Mahn, 1988) elérheti a 76000 (Best, 1977) mag/növény mennyiséget is. Nem megfelelően gyomirtott területen éves szinten akár 5000-10000 mag/m2-rel is gyarapodhat a gyommagkészlet. A magvak nagyon könnyen szétszóródnak a környezetben, és akár 20-30 évig is életképesek maradhatnak a talajban.

A megoldás: OPTIVOR®

A gyommagok feldúsulásának megakadályozása a talajban a hosszútávra tekintő felelős gazdálkodás fontos része. A gazdák azonban elsősorban a jelenben élnek, tehát egyszerű, időjárástól független és hatékony megoldást szeretnének. Az OPTIVOR® pontosan ilyen.Egy új, egyedi hatásmechanizmusú őszi posztemergens gyomirtó szer, mellyel új dimenziók nyílnak meg a repce hazai klimatikus viszonyok között is egyszerű és hatékony védelme előtt.

A készítményben lévő mindkét hatóanyag szisztemikus, felszívódó hatású. A halauxifen-metil hormonszerű tüneteket okoz és az aril-pikolinátok közé tartozik (O-herbicidcsoport). A piklorám szintén hormonszerű tüneteket okoz és a piridil-karboxilsavak közé tartozik (O-herbicidcsoport). Hatásukra az érzékeny gyomok csavarodnak, torzulnak és fokozatosan sárgulnak, majd aztán 2-3 héten belül (a hőmérséklet és az időjárás függvényében) elpusztulnak. A hatóanyagok tartamhatással nem rendelkeznek és nem perzisztensek. Időjárástól független és megbízható hatás jellemzi a hatóanyag-kombinációt.

Hogyan kell alkalmazni az OPTIVOR-t?

Az Optivor® kijuttatható egyszer 0,25 l/ha dózisban a kultúrnövény 2-6 leveles állapotában. Ebben az esetben a készítmény kijuttatása előtt egy preemergens kezelés vagy korai posztemergens kombinációs partner hozzáadása javasolt, a hatásspektrum szélesítése, vagy a tartamhatás biztosítása céljából. Ellenállóbb gyomok és nagyobb gyomnyomás esetén egyszer 0,5 l/ha dózisban is felhasználható a repce 6-8 leveles állapotában. Tartamhatás érdekében 2,0 l/ha Springbok® hozzáadását javasoljuk. Az Optivor® osztott kezeléssel is felhasználható, sőt a legpraktikusabb gyomirtáshoz így javasoljuk: 1. permetezést a repce 1-2 levélpáros állapotában 0,25 l/ha dózisban végezzük el, ha pedig tyúkhúr és veronikafélék jelenlétére számítunk, kombináljuk 2 l/ha Springbok® készítménnyel. 2. permetezést minimum 14 nap elteltével a repce 6-8 leveles állapotában 0,25 l/ha dózisban kell elvégezni.

Az OPTIVOR® kiemelt előnyei:

  • Széles hatásspektrum, beleértve számos nehezen írtható gyomfajt (pl. sebforrasztó zsombor)
  • Nem igényel bemosó csapadékot
  • Biztonságos a repcére nézve
  • Flexibilis kijuttatási lehetőség (időzítés és dozírozás) az eltérő gyom- és időjárási viszonyokhoz igazítva
  • Új NeoEC új, innovatív környezetbarát formuláció

Az OPTIVOR® a gyomok széles spektruma ellen hatékony posztemergens kombináció, beleértve a nehezen irtható pásztortáskát vagy a sebforrasztó zsombort, ahogyan a széleslevelű kapás (T4-es) gyomfajokat is. Az OPTIVOR® egy igazi „zsombor specialista”, vele biztosan hatékonyan veheti fel a harcot az egyre terjedő sebforrasztó zsomborral.

Aki olyan posztemergens megoldást szeretne, ami tartamhatású és teljes gyomirtási spektrumot ad (lásd: Optimize gyomirtási spektruma ábra), annak az OPTIMIZE® (Optivor® + Springbok®) herbicid termékpárt érdemes választania. A gyomok ellen bivalyerős kombináció rovarölő szerrel az „Optimize Protect”, valamint rovarölő szerrel és regulátor-hatású gombaölőszerrel az „Optimize Complete” csomagban is elérhető. Az OPTIMIZE® technológiai csomagokkal kiváló gyomirtási hatékonyságot érhet el.

Részletesebb információkat keresse honlapunkon https://bit.ly/kwizda_optimize vagy érdeklődjön Kwizda szaktanácsadójánál.

OPTIMIZE gyomirtási spektruma

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás