Az Európai Unió területének mintegy 28 százalékát fedik gyepterületek és cserjések. Jelenleg ezeket az erőforrásokat nem hasznosítják kellőképpen, így azok gyakran lepusztulnak, miközben elveszítik az egyéni és a társadalmi hasznosságukat is. A 2019. október 14-én Brüsszelben indult GO-GRASS projekt ezt az elhanyagolt erőforrást kívánja hasznosítani. A következő 4 évben a projekt körkörös üzleti modelleket dolgoz ki, ezáltal elősegítve a tápanyag-utánpótlást, a nyersanyag-önellátás növelését, illetve az energiafogyasztás csökkentését. 

Az a nagyszerű, hogy olyan meglévő erőforrásokat hasznosítunk, amelyeket egyébként elpazarolnánk, vagy nem használnánk fel – mondta Philipp Grundmann projektkoordinátor, a Leibniz Intézet (ATB) munkatársa. A konzorcium 4 regionális bemutatóhely köré szerveződik, amelyek Hollandiában, Svédországban, Németországban és Dániában találhatóak, és amelyek már el is kezdték az alulhasznosított zöldtakarmányra alapozott új értékláncok kialakítását - írta az ÖMKi.

4 regionális bemutatóhelyen foglalkoznak a gyepterületek jobb hasznosításával - képünk illusztráció

A holland bemutatóhely az utak széléről begyűjtött fűnyesedékből készít jó minőségű papírt és csomagolóanyagot. Svédországban zöld pántlikafűből állítanak elő aprítást követően brikettet, ami egy olyan innovatív alomanyag az állattartásban, melyet később trágyaként lehet használni, vagy biogáz-, illetve hőtermelésre is bevethető. A német bemutatóhely az Alsó Odera-völgy Nemzeti Parkban található. Itt a vizes élőhelyekről származó fűfélékből készítenek bioszenet. Ezt trágyázásra, illetve a talajok víztartó képességének növelésére lehet felhasználni. A negyedik bemutatóhely Dániában van, ahol egy kisméretű finomítóban nyernek ki füvekből fehérjét. A szerves fehérjekoncentrátum sertések és baromfik étrendjének gazdagítására, illetve tejelő tehenek tejtermelésének növelésére használható.

A projektindító találkozó alkalmával Agata Pieniadz – a Kutatási Végrehajtó Ügynökségtől (REA) érkezett Európai Uniós projektfelelős – megemlítette, hogy elsősorban a szerves anyagokra alapozott körkörös üzleti modelleknek, valamint a gazdákkal és gazdaszövetségekkel való szoros együttműködésnek köszönhető, hogy a GO-GRASS projektet a támogatott projektek közé választották. Az Aalborgi Egyetem által vezetett AQUACOMBINE projekttel együtt felülmúlták azt a másik 20 pályázatot, amely az Európai Unió Horizont 2020 kutatási keretprogramjának pályázati felhívására érkezett - írták.

A gyepterületek javítására kiírt projekt magyar vonatkozása:

Mivel a projekt egyik fő célja a kifejlesztett technikai és intézményi megoldások sokszorosítása, a projekt struktúrájához 3, úgynevezett követő ország – Magyarország, Románia és Spanyolország – is csatlakozott. A hazai partnerséget az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) nyerte el. A feladatuk, hogy a 4 bemutatóhely eredményeiből kiválasszák és elérhetővé tegyék – a magyar környezeti, gazdasági és intézményi körülményeit figyelembe véve –  a legalkalmasabb példá(ka)t a magyar agrár- és élelmiszeripar szereplői számára.A projekt hosszú távú célja, hogy új lehetőségeket teremtsen Európa vidéki térségeiben. „Az Európai Unió vidéki területein élő emberek ötöde a pénzügyi szegénység által veszélyeztetett. A GO-GRASS projekt eredményei, valamint az általa kifejlesztett eszközök segítségével megpróbáljuk felélénkíteni a vidéki gazdaságokat új minőségi munkahelyek létrehozásával egy körkörös és klímabarát szektorban – mondta Philipp Grundmann, a projekt koordinátora. Az ambiciózus célok elérése érdekében a projekt szorosan együttműködik más olyan Európai Uniós projektekkel is, amelyek eszközöket és megoldásokat dolgoznak ki különböző üzleti modellek számára (mint például a RUBIZMO nevű projekt), vagy gyepgazdálkodással foglalkoznak.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás