Óriási kiaknázatlan lehetőségek vannak a gyepterületek hasznosításában
Az Európai Unió területének mintegy 28 százalékát fedik gyepterületek és cserjések. Jelenleg ezeket az erőforrásokat nem hasznosítják kellőképpen, így azok gyakran lepusztulnak, miközben elveszítik az egyéni és a társadalmi hasznosságukat is. A 2019. október 14-én Brüsszelben indult GO-GRASS projekt ezt az elhanyagolt erőforrást kívánja hasznosítani. A következő 4 évben a projekt körkörös üzleti modelleket dolgoz ki, ezáltal elősegítve a tápanyag-utánpótlást, a nyersanyag-önellátás növelését, illetve az energiafogyasztás csökkentését.
Az a nagyszerű, hogy olyan meglévő erőforrásokat hasznosítunk, amelyeket egyébként elpazarolnánk, vagy nem használnánk fel – mondta Philipp Grundmann projektkoordinátor, a Leibniz Intézet (ATB) munkatársa. A konzorcium 4 regionális bemutatóhely köré szerveződik, amelyek Hollandiában, Svédországban, Németországban és Dániában találhatóak, és amelyek már el is kezdték az alulhasznosított zöldtakarmányra alapozott új értékláncok kialakítását - írta az ÖMKi.
A holland bemutatóhely az utak széléről begyűjtött fűnyesedékből készít jó minőségű papírt és csomagolóanyagot. Svédországban zöld pántlikafűből állítanak elő aprítást követően brikettet, ami egy olyan innovatív alomanyag az állattartásban, melyet később trágyaként lehet használni, vagy biogáz-, illetve hőtermelésre is bevethető. A német bemutatóhely az Alsó Odera-völgy Nemzeti Parkban található. Itt a vizes élőhelyekről származó fűfélékből készítenek bioszenet. Ezt trágyázásra, illetve a talajok víztartó képességének növelésére lehet felhasználni. A negyedik bemutatóhely Dániában van, ahol egy kisméretű finomítóban nyernek ki füvekből fehérjét. A szerves fehérjekoncentrátum sertések és baromfik étrendjének gazdagítására, illetve tejelő tehenek tejtermelésének növelésére használható.
Hirdetés
A projektindító találkozó alkalmával Agata Pieniadz – a Kutatási Végrehajtó Ügynökségtől (REA) érkezett Európai Uniós projektfelelős – megemlítette, hogy elsősorban a szerves anyagokra alapozott körkörös üzleti modelleknek, valamint a gazdákkal és gazdaszövetségekkel való szoros együttműködésnek köszönhető, hogy a GO-GRASS projektet a támogatott projektek közé választották. Az Aalborgi Egyetem által vezetett AQUACOMBINE projekttel együtt felülmúlták azt a másik 20 pályázatot, amely az Európai Unió Horizont 2020 kutatási keretprogramjának pályázati felhívására érkezett - írták.
A gyepterületek javítására kiírt projekt magyar vonatkozása:
Mivel a projekt egyik fő célja a kifejlesztett technikai és intézményi megoldások sokszorosítása, a projekt struktúrájához 3, úgynevezett követő ország – Magyarország, Románia és Spanyolország – is csatlakozott. A hazai partnerséget az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) nyerte el. A feladatuk, hogy a 4 bemutatóhely eredményeiből kiválasszák és elérhetővé tegyék – a magyar környezeti, gazdasági és intézményi körülményeit figyelembe véve – a legalkalmasabb példá(ka)t a magyar agrár- és élelmiszeripar szereplői számára.A projekt hosszú távú célja, hogy új lehetőségeket teremtsen Európa vidéki térségeiben. „Az Európai Unió vidéki területein élő emberek ötöde a pénzügyi szegénység által veszélyeztetett. A GO-GRASS projekt eredményei, valamint az általa kifejlesztett eszközök segítségével megpróbáljuk felélénkíteni a vidéki gazdaságokat új minőségi munkahelyek létrehozásával egy körkörös és klímabarát szektorban – mondta Philipp Grundmann, a projekt koordinátora. Az ambiciózus célok elérése érdekében a projekt szorosan együttműködik más olyan Európai Uniós projektekkel is, amelyek eszközöket és megoldásokat dolgoznak ki különböző üzleti modellek számára (mint például a RUBIZMO nevű projekt), vagy gyepgazdálkodással foglalkoznak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés